Jump to content

Mars


Dule_smor

Recommended Posts

Elem, da ne bih otvarao novi topic svaki put kad se neka sonda spusti na Mars, ili kad tamo pronadju nesto zanimljivo evo jednog topica gde cemo kaciti sve vesti, zanimljivosti i slike sa nama najblize planete.Za pocetak nekoliko finih obradjenih fotografija:

Severni rub basena Hellas, koji je ustvari udarni krater precnika preko 2000km i star preko 3 milijarde godina.Prasina u atmosferi je posledica pescanih oluja.

hellasnorth_20050904_7500_15_final1024.jpg

Valles Marineris, najveci kanjon u Suncevom sistemu, dug preko 4000km i dubok 4km.

coprates_melas6500_20051026_7_1024.jpg

Izlazak Sunca nad prasinom prekrivenim kraterom Skjapareli.

schiaparelliNEW8000_20051114_high_24final1024.jpg

Vulkani Tarzisa, Askreus, Arsija i Pavonis Mons, posle Olimpus Monsa najveci vulkani na Marsu.

tharsisvolcanoes_20050906_40_-10_dust_25final1_1024.jpg

Olimpus Mons, najveci vulkan u Suncevom sistemu, visok 28 kilometara, njegova kaldera je 500km u precniku, a krater na vrhu 50km i dubok 5km.U pozadini se vide vulkani Tarzisa.

mons4e.jpg

Vastitas Borealis i deo Marsovog severnog pola.

northpole128_cratersouth3390_20050720_3_1024.jpg

Sve u svemu ma koliko Mars izgledao pusto on je jedna ogromna planeta sa kopnenom povrsinom jednakom Zemljinoj i mnostvom geoloskih formacija od kojih su neke desetinama puta vece od najvecih na nashoj planeti.Ko zna mozda cemo za 100 godina kolonizovati Mars i uzivati u izlasku Sunca na vrhu Tarzisa:).

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

MEGA

btw kako znaju da je najveći kanjon u sunčevom sistemu? izvlače posredni zaključak (tipa "na marsu je bilo najviše tektonske aktivnosti, sigurno je tu najveći kanjon") ili su baš toliko dobro istražili ostale planete sa čvrstom površinom? i koliko takvih uopšte ima?

Link to comment
Share on other sites

Jbt kako abnormalno dobre fotke...prosto pozhelim da sam astronaut ili svemirska sonda ili viper pilot na Battlestar Galactici. :D

FZ: I have a message to deliver to the cute people of the world...if you're cute, or maybe you're beautiful...

there's MORE OF US UGLY MOTHERFUCKERS OUT THERE THAN YOU ARE!! So watch out.

Link to comment
Share on other sites

drago mi je da vam se svidelo:)

a valles marineris jednostavno jeste najveci kanjon u suncevom sistemu...zamislite sistem kanjona dubokih nekoliko km, sirok nekoliko stotina km koji se prostire sa zapadne na istocnu obalu amerike...jednostavno ne moze da postoji jos nesto tako ogromno:)...a i sve ostale cvrste planete i sateliti su sasvim dobro mapirani, osim plutona...

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

treba ti za wallpaper?:)...pa ima verovatno na nasinom zvanicnom sajtu...btw, moram priznati da sam topic otvorio pod utiskom jedne knjige koju upravo citam drugi put...rec je o fanstasticnoj trilogiji kim stenli robinsona, crveni, zeleni i plavi mars...definitivno preporuka za sve, a ne samo ljubitelje sf-a, posto knjiga zaista prevazilazi okvire ovog zanra...

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

treba ti za wallpaper?:)...pa ima verovatno na nasinom zvanicnom sajtu...btw, moram priznati da sam topic otvorio pod utiskom jedne knjige koju upravo citam drugi put...rec je o fanstasticnoj trilogiji kim stenli robinsona, crveni, zeleni i plavi mars...definitivno preporuka za sve, a ne samo ljubitelje sf-a, posto knjiga zaista prevazilazi okvire ovog zanra...

vrh trilogija, i prelepe slike =)

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

treba ti za wallpaper?:)...pa ima verovatno na nasinom zvanicnom sajtu...btw, moram priznati da sam topic otvorio pod utiskom jedne knjige koju upravo citam drugi put...rec je o fanstasticnoj trilogiji kim stenli robinsona, crveni, zeleni i plavi mars...definitivno preporuka za sve, a ne samo ljubitelje sf-a, posto knjiga zaista prevazilazi okvire ovog zanra...

mislim da cu ti jednog dana ukrasti druge dve posto sam dohvatio pre par meseci prvu i procitao je za nekih 3 dana ... i want more! [:D]

jebote, smorio si sa kukanjem vise :D

Link to comment
Share on other sites

khm, khm ovo nisu fotke nego je komp napravio aproksimaciju na osnovu fotografija povrshine planete...ovako nesto i ja mogu da napravim za 2 sata i 2 l koka kole

igi, zasto moras da kvaris zabavu:)...btw, rekao sam da su obradjene slike...

mislim da cu ti jednog dana ukrasti druge dve posto sam dohvatio pre par meseci prvu i procitao je za nekih 3 dana ... i want more! [:D]

pa moze, al samo da ortak zavrsi citanje:)

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...