Jump to content

Sta ste Citali u poslednje vreme?


Crno-Sunce

Recommended Posts

20 hours ago, Dule_smor said:

Opa, bravo Laki, citas sf! Citah je prosle god mislim, zanimljiv koncept svakako. Preporuka za nesto slicno, samo sa inteligentnim biljkama, Semiosis od Sue Burke.
 

fala dule! za Semiosis, vidim da i to ima neki nastavak, moguće da ću da pročitam ali kad uzmem drugi deo dece vremena nekako dok je još "sveže".

20 hours ago, absolute said:

Počeo sam i Atlantidu od Pekića pre jedno dve nedelje, al mi nešto nije zadržala pažnju (kao recimo Besnilo).

 

imho Besnilo je jedino od Pekića što tako može da se čita "u dahu" i dovoljno je drugačije od ostalih dela. Ovo drugo je više zahtevnije za čitanje pa ne ide tako lagano 🙂

Link to comment
Share on other sites

On 11/27/2023 at 10:02 AM, Lucky said:

čak je i naš prevod rekao bih krajnje korektan.

Prevodilac: Goran Skrobonja
 

Sta god da sam citao a da je on prevodio je bilo odlicno.

Jel neko citao neke njegove romane mozda? Tek posle sam video da i on pise 😄

Bio mi je poznat samo kao prevodilac (skoro) svih Kingovih romana koje imam

"Choose life..."

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 11/27/2023 at 10:02 AM, Lucky said:

Možda se oko nove godine bacim na onaj nastavak.

bacio sam se na nastavak!

kad čovek putuje negde avionom najlakše da čita knjigu tako da to ubrzava tempo 🙂

nisam stigao predaleko, možda četvrtinu i ne mogu za sada da se odlučim da li mi je bolje ili gore nego prva knjiga, ima svoje uspone i padove. videćemo.

Link to comment
Share on other sites

Zavrsio Covek po imenu Uve pre par nedelja, bas je dobr.
Pogledacu sada i film(ove), samo da vidim da li prvo original ili remake. Znam da je original dobar, ali kontam da ni Hanks nije los u njegovoj ulozi. Mada ionako znam sta se desava, tako da nista ne moze da se spojluje, trebalo bi da je cista zabava.

 

Sledeca na listi ili Besnilo ili Solaris, videcu koja me vise povuce ovih dana. 

"Choose life..."

Link to comment
Share on other sites

On 12/19/2023 at 11:14 AM, Dule_smor said:

Dada, to je to suptilno pisanje po sirotilji, a ne kao Kili kad se razbacuje :DDD

pa kili je oduvek bio dosta direktniji u pristupu od mene!

On 12/19/2023 at 11:11 AM, evgeniy said:

ovaj laki baca lagani flex, ne samo sto cita knjige, nego se najlakse cita kad leti avionom, ergo, mnogo cesto leti avionom jer je neki jak entrepreneur!

mrzitelji će da mrze!

 

šalu na stranu, ponuda onog in-flight entertainmenta je sve gora i gora, a plus te samo nešto prekidaju sa onim objavama pri poletanju i sletanju, tako da je knjiga najbolja opcija jer i ako hoćeš da gledaš sa kompa nešto ne može jer moraš da sačekaš dok se ne poleti, a gledanje na telefonu je naravno mučenje, tako da - Kindle!

 

  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 4/5/2023 at 8:44 AM, Dule_smor said:

Tako je to kad svet ide u kurac vec vekovima. U to ime, a i on topic, evo i ovde preporuka za knjigu. Znam da rurovci koje zanima istorija i geopolitika, a ima ih dosta, dobar deo ovoga znaju, ali ima toliko detalja koji mi recimo nisu bili poznati da se coveku smuci zivot i stvarno pozeli tu kometu.

9781789042719_the-end-of-the-megamachine

Najzad pročitao. Prijatno me iznenadila - postavio si mi očekivanje da je doomsday knjiga, a u stvari je izbalansiran pregled istorije, trenutnog stanja, i šta možemo uraditi (i šta već radimo) da se razmontira megamašina.

Hvala na preporuci, i javi kad da častim pivo.

Link to comment
Share on other sites

Pa to sta mozemo uraditi i pokusati da uradimo ne znaci da cemo to i uraditi, niti da ce to uspeti, stavise vrlo su male sanse za to...tako da ako tako gledas onda jeste doomsday knjiga:D Ali drago mi je da ti se svidela, a za pivo idemo kod Pedje na leto na Dunav!

  • Like +1 1

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ne izmisljena nauka, nego vise nauka koja se zloupotrebljava, tj koju on vidi kao produzenu ruku drzave za kontrolu drustva. On to naziva 'therapeutic state' kojim se kontrolise pojedinac, tj lisava se licne odgovornosti i prava na izbor, poredeci je neretko sa religijom.

To mu je jedna od glavnih tvrdnji, kao i to da 'mentalne bolesti' ne mogu nikako biti bolesti (ne sve ali ogromna vecina), jer za razliku od tradicionalnih bolesti koje se ustanovljuju na osnovu fizickih anomalija na celijskom ili organskom nivou, koje mozes da posmatra, izmeris itd, ovim mentalnim nedostaju ti fizioloski markeri/bioloski 'dokazi' i dijagnoze se baziraju na posmatranju ponasanja pacijenta i onoga sto on kaze da mu je.

Smatra da se medikalizuje normalno ljudsko ponasanje, i normalne ljudske reakcije na nepovoljne situacije u kojima se nadju.

Sa strascu proziva Frojda i ucitelja mu Sarkoa, i smatra ih dobrim delom odgovornima za promovisanje pristupa iz paragrafa iznad.

p.s. ovu drugu su mi greskom 2x poslali, pa ako bi citao, a preferiras fizicke kopije, rad sam da prosledim!

Link to comment
Share on other sites

ajd ovde, možda je najsrodnije 🙂

Dodeljena je NIN-ova nagrada, ali možda zanimljivije od toga je izjava žirija :)) Mora da je pisao neko sa LinkedIna!

" Roman "Poslije zabave" je svedenog, stilski raznovrsnog izraza u koji je zaptivena "melodija naših nestanaka", kompleksne je strukture, iz čijih vremenskih distorzija i diskontinuiteta, iz lakuna i elipsa sećanja izranja lik tišine. U njoj, pripovedač kroz ogledalo traume preskočene generacije traga za zaboravljenom i napuštenom decom. Potraga je snažno emotivno obojena, i odvija se u svesti pripovedača rastrgnutog između resantimana i odgovornostima. Ta potraga, u konačnici, vraća prećutane i potisnute intimne i kolektivne istorije, propovedačeve, koliko i naše", navodi se u saopštenju žirija."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...