Jump to content

Vakcinacija ili ne?


Johnn1e

Recommended Posts

Generalizovanje se stvori kad je većinski nesto istinito i poznato.

Da bi izbegli povredu osecanja, mozemo na kraju svake rečenice staviti čast izuzecima wink wink nudge nudge.

 

Generalizovanje se NE stvara samo tada, vec se mnogo cesce stvara kad je ljudima lakse da stereotipiziraju celokupnu grupu na osnovu jednog ili nekoliko clanova tog skupa zato sto im je tako lakse da uguraju ljude u kutije sa nalepnicom.

Link to comment
Share on other sites

statistika je kao bikini:D

 

btw, sve je sranje, to stoji, evo 2000 lekara trazilo papire za odlazak u inostranstvo, ne znam ko ce da radi onda u ovoj zemlji

 

http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/551525/KOLAPS-SRPSKOG-ZDRAVSTVA-2000-strucnjaka-zatrazilo-dokumentaciju-za-odlazak-u-inostranstvo

 

btw2, jel da splitujemo topik ili se vracamo na vakcine:D

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

statistika je kao bikini:D

 

btw, sve je sranje, to stoji, evo 2000 lekara trazilo papire za odlazak u inostranstvo, ne znam ko ce da radi onda u ovoj zemlji

 

http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/551525/KOLAPS-SRPSKOG-ZDRAVSTVA-2000-strucnjaka-zatrazilo-dokumentaciju-za-odlazak-u-inostranstvo

 

btw2, jel da splitujemo topik ili se vracamo na vakcine:D

 

 

BLIC LINK!

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

No da se vratimo na temu (a i Vucica :) danas je usvojen zakon o obaveznoj vakcinaciji za decu

 

 

Skupština usvojila zakon, vakcinacija obavezna za sve

 
Poslanici Skupštine Srbije usvojili su izmene Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti pa će vakcinacija dece ubuduće biti obavezna za sve i za nju neće biti potreban pismeni pristanak pacijenta, odnosno zakonskog zastupnika deteta.
 
Usvajanjem tih zakonskih rešenja i drugih akata parlametnarci su završili sednicu, a novu počinju u ponedeljak, 21. aprila.
 
Izmenama tog zakona naznačeno je da imunizaciju obavlja doktor medicine, koji po izvršenom pregledu lica koje treba imunizovati može da utvrdi privremenu, odnosno da predloži stručnom timu trajnu kontraidikaciju za vakcinaciju.
 
Takođe, navedeno je da propisanu evidenciju o izvršenoj imunizaciji obavlja doktor medicine koji vrši imunizaciju, u skladu sa zakonom.
 
U usvojenom aktu imunizacija je odredjena kao preventivna mera zaštite lica od zaraznih bolesti, davanjem vakcina i/ili imunoglobulina humanog porekla, imunobioloških preparada koji saddrže specifična antitela i monoklonskih antitela.

 

Ako nista bar jedan potez koji se svakako mora pohvaliti u kontekstu sve veceg broja FB protivnika vakcinacije.  [ok]

 

E sad neke delove ovde nisam bas razumeo oko procedure, ali koliko sam skontao odluka o vakcinaciji je na doktoru a roditelj/staratelj ne mora dati pristanak. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Jel ima negde tekst celog Zakona? Zanima me cisto da vidim da li ce primoravati na vakcinaciju i odrasle kad sledeci put izmisle neki svinjski, teleci ili drugi grip. Takodje bi bilo lepo da objasne zasto je samo u Srbiji + zemljama istocne evrope vakcina obavezna a u zapadnoj i severnoj nije. 

~~

Link to comment
Share on other sites

Vaistinu, ljudi koji idu kod lekara samo kad im treba lekarska pomoć su veoma loš uzorak, kapiram da se ovi što se viđaju sa generacijom na brojanju recepata ok provode, nekog sretneš na pijaci, nekog u DZ, saznaš ko je odapeo, čija su deca probisveti, posereš se po vučiću, ispunjen dan realno :tf:

 

Jedan covek je los uzorak. :)

Jel ima negde tekst celog Zakona? Zanima me cisto da vidim da li ce primoravati na vakcinaciju i odrasle kad sledeci put izmisle neki svinjski, teleci ili drugi grip. Takodje bi bilo lepo da objasne zasto je samo u Srbiji + zemljama istocne evrope vakcina obavezna a u zapadnoj i severnoj nije. 

 

Odakle ti ova informacija o obaveznosti?

Link to comment
Share on other sites

Ovo je dok je jos bio predlog, ali posto su ga svi podrzavali ne verujem da je pretrpeo znacajnije izmene, a sigurno ce uskoro biti objavljen i finalni tekst

http://www.parlament.gov.rs/upload/archive/files/lat/pdf/predlozi_zakona/833-15.pdf

Edit: sad vidim, nije bas nista promenjeno osim sto za do sada obavezne vakcine nije neophodan pristanak roditelja.

Edited by Zwerko

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Pa sve imas na Blicu  :tf:

 

http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/551436/OBAVEZNA-VAKCINACIJA-Sta-vas-ceka-ako-necete-vakcinu-a-sta-vas-zbunjuje

 

Jedina promena u ovom zakonu koliko ja kontam jeste da je ranije bilo dovoljno da roditelj ne potpise da je saglasan s davanjem vakcije i to je to. Sada je ta odluka na lekaru, a ne na roditelju deteta. Nisam ni ja sad da neko treba da dodje da ih corkira sto nisu vakcinisali decu, ali po mom vidjenju je to slicno kao kada neko ne daje decu u osnovnu skolu - prvo kazna pa onda socijalni radnici pa u najgorem slucaju oduzimanje i skolovanje dece kroz sistem socijalne sluzbe. I znam da je to sve kod nas raspad, ali prosto mora da negde drzava zauzme stav da nije ok ne vakcinisati decu, to podrzavam. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Jel ima negde tekst celog Zakona? Zanima me cisto da vidim da li ce primoravati na vakcinaciju i odrasle kad sledeci put izmisle neki svinjski, teleci ili drugi grip. Takodje bi bilo lepo da objasne zasto je samo u Srbiji + zemljama istocne evrope vakcina obavezna a u zapadnoj i severnoj nije. 

 

zakon ne propisuje obaveznu vakcinaciju u tom slučaju ali ostavlja pravo da se može proglasiti vanredna vakcinacija u slučaju pojave epidemije.

 

ovo za zapad je istina samo za neke vakcine samo u nekim državama. i kod nas je vakcinacija obavezna samo za određeni uzrast ili određenu grupu ljudi kao i kod njih. piše sve u zakonu koji je zverko okačio, strana 8.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...