Jump to content

HDD garancija


FATA

Recommended Posts

imam caviar black wd5001aals kojem je jos malo pa odzvonilo. secam se da je u avgustu pao na cak 16% helta po sentinelu, onda sam otisao na more i nisam palio komp skoro mesec dana, po povratku se helt regenerisao na 26% lol. posle 2 meseca je  pao na 22% i to mu je trenutno stanje. obzirom da ga sistem ne prepozna from time to time (~1 u 7 puta) i da fejluje sa kopiranjem fajlova na njega, da li su se stvorili uslovi za realizaciju garancije ili treba jos da gilja? ako treba mogu da okacim logove iz sentinela.

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

performance je 100% ali se ne ponasa tako, sto se tice statistika iz sentinela su sledece:

power on time 282 days
estimated life time 81 days

total start stop count 6.758

jos da dodam sentinel overview 

 

The drive found 63 bad sectors during its self test.
There are 62 weak sectors found on the disk surface. They may be remapped any time in the later use of the disk.
At this point, warranty replacement of the disk is not yet possible, only if the health drops further.
Problems occurred between the communication of the disk and the host 5849 times.
It is recommended to examine the log of the disk regularly. All new problems found will be logged there.

It is recommended to backup immediately to prevent data loss.
kupljen 14.09.2009 sa garancijom do 14.09.2014

 

@spi

sta podrazumevas sa "ne bi trebalo da imam problem sa garancijom"? da necu imati problema sa garancijom ako odlucim da ga zamenim odmah sutra ili kad mu dodje vreme?

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

mislim da će prvu stvar da te pitaju kada odneseš disk u radnju nazad "a jel tebi on radi kako treba?", misleći na performance i da li imaš problema sa kopiranjem sa i na njega. Pošto imaš, ne bi trebalo da te smaraju. Ja lično od ove godine nešto ne verujem sentinelu, za jedan diskić koji imam mi već 6 meseci govori kako će raditi još 6 dana i kako mu je health 5%, a disk radi normalno i performance je 100%. Probaj sa HDTune Pro da poteraš error test (onaj duži, ne Quick). Ali svejedno bi valjalo da bekapuješ sve i vratiš u radnju uz reči "ne kopira mi kako treba, zajebava, itd, a plus HDD sentinel kaže da mu je halth toliko i toliko". Ne pominji perfomrance..

pljk!

Link to comment
Share on other sites

performance je 100% ali se ne ponasa tako, sto se tice statistika iz sentinela su sledece:

power on time 282 days

estimated life time 81 days

total start stop count 6.758

jos da dodam sentinel overview 

 

The drive found 63 bad sectors during its self test.

There are 62 weak sectors found on the disk surface. They may be remapped any time in the later use of the disk.

At this point, warranty replacement of the disk is not yet possible, only if the health drops further.

Problems occurred between the communication of the disk and the host 5849 times.

It is recommended to examine the log of the disk regularly. All new problems found will be logged there.

It is recommended to backup immediately to prevent data loss.

kupljen 14.09.2009 sa garancijom do 14.09.2014

 

@spi

sta podrazumevas sa "ne bi trebalo da imam problem sa garancijom"? da necu imati problema sa garancijom ako odlucim da ga zamenim odmah sutra ili kad mu dodje vreme?

 

Odmah ga reklamiraj. Koj je uvoznik?

Link to comment
Share on other sites

sentinel sam instalirao naknadno tek kad sam uocio da mi hard pravi probleme, te sam hteo da mu pratim status i da vidim sta se desava. pocelo je bas da me nervira to sto puca sve cesce i cesce prilikom kopiranja fajlova na njega. ostavim poveci torent preko noci da bih ujutru video da je puko jos na 20% i tako u vise od 50% slucajeva. videcu da ga reklamiram ovih dana kad budem isao do grada pa da vidim sta ce mi reci.

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

Sta imaju da ti kazu ... moraju da ti zamene hard disk. Nisi igrao mali fudbal ili golf sa njim...
haha, to stoji. ali isto tako sam terao tv na reklamaciju pa se umalo nisam pobio sa serviserom.. sto se tice uvoznika nisam siguran posto sam hard kupio polovan pre 2g, ali mi ortak kaze da on misli da je kitkomerc uvoznik za black seriju kod nas.

Ja moj vracao u radnju nisam, odma kontaktirao zastupnika, oni poslali post express po disk, dobio ga nazad za cca 3 nedelje.

moj samsung F3 zamenise sa WD Blue-om, jer samsunga nema na trzistu, ali treba voditi racuna o tome.

kad si vec pomenuo zamenu. da li postoji opcija da ja doplatim i uzmem drugi hdd?

Edited by FATA

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

ne znam da li je taj novi zakon o garancijama i pravima potrošača prošao i stupio na snagu ali je poenta da sve što reklamiraš, vraćaš u radnju gde si kupio, pa nek se oni prcaju dalje sa uvoznikom, a ne ti da ih juriš. To nekad ima dobre, nekad loše strane. Spi je dobro prošao, a ja sam recimo morao po nikad gorem snegu i mećavi prošle godine da idem do distributera da nosim monitor i uzimam nazad (a nisam od njih kupio), smučilo mi se.

 

Takođe, uvek je bilo to, ako nemamo da zamenimo, ponudićemo ti nešto slično i u tom rangu i tu bi mogao i da doplatiš. E sad, tu umeju da zakinu ponekad i uvale nešto što inače ne bi prodali ali pošto WD black i dalje postoji, možeš da tražiš zamenu. Opet, ne znam šta se dešava sa tim regulacijama o potrošačima, a po novom bi trebalo da imaš četiri opcije - popravka, zamena, zamena za slično i povraćaj novca i da sve bude rešeno u roku od 10-15 dana maks. Zato je poenta da se vrati gde je kupljeno jer ako možeš da uzmeš pare, uzmi pare i kupi šta hoćeš. Sumnjam da će distributer/uvoznik hteti da daje pare jer nisi direktno od njih kupio. Kontam da Black 2009 od 500GB nije bio baš jeftin, a ako imaš račun još bolje. Sada black od 1TB košta 70€ i od 2TB je 120-130€. 

Edited by CheighLee

pljk!

Link to comment
Share on other sites

nisam ni planirao da idem kod uvoznika, viphouse je negde kod skupstine pa cu se iscimati do njih prvom prilikom. obzirom da nikad nisam reklamirao neki proizvod zanima me sledece, kako gledaju na vrednost uredjaja koji se reklamira? hard je placen 4900 a bilo bi super ako bih dobio istu tu sumu i dodao jos ~5000, pa da uzmem ssd kod njih.

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

 ali mi ortak kaze da on misli da je kitkomerc uvoznik za black seriju kod nas.

 

Mislim da je Kitkomerc uvoznik auto delova :) A uvoznik za WD (jedan od) je Kimtec :)

 

To ne bih znao da ti kažem tačno ali mislim da bi trebalo da se računa onoliko koliko je plaćeno. Trebalo bi da piše u garanciji njihovoj to.

 

Pazi ti po zakonu bi trebalo da prilozis fiskalni racun uz garanciju. Neki ce mozda priznati i bez toga, ali zakon tako kaze. Samim tim to sto pise na fiskalnom je zapravo validno kao cena uredjaja. S tim da je ovde problem sto sada WD Black od 500GB kosta skoro 7.000 dinara, a on ga je kupio u ona srecna vremena za 4.900, tako da mu se mnogo vise isplati zamena. 

 

Meni je jedan takav bas riknuo pre par meseci, sto je najgore isto je tako sporadicno radio, reklamirao sam, poslali su iz Atoma distributeru, vratili mi posle nedelju-dve novi, sasvim sam zadovoljan. Pritom ovaj novi ima tipa 64MB kesa, a onaj je imao 16 ili tako nesto, tako da sam zapravo kao i bolje prosao :)

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

dada, kitkomerc je autoprodavnica samo sam ja zabagovao posto smo bili u automehanicarskoj radnji dok smo pricali o kompovima pa sam podsvesno permutovao :)

 

inace, zvao sam ih danas. trazio mi lik serial hdda, sliku garancije i pitao kad je aktivirana garancija da mu posaljem na mail. sad proverio i vidim da su mi odgovorili sledece:

"Postovani, HDD je iz Asbis-a, dostavite pa c emo mi proslediti u asbis. Hvala…"

 

vec sad pretpostavljam da ce biti cimanja i da verovatno nema nista od hdd+doplata za ssd.

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

"Postovani, HDD je iz Asbis-a, dostavite pa c emo mi proslediti u asbis. Hvala…"

 

vec sad pretpostavljam da ce biti cimanja i da verovatno nema nista od hdd+doplata za ssd.

 

Pa ne znam sto si tako pesimistican, to je standardna procedura, Asbis je jedan od distributera za WD (mislim da je CT treci, ali nemojte me drzati za rec). Ti im doneses hard, oni ga vrate distributeru koji je ujedno i servis i ako oni procene da podleze garanciji daju ti novi, tako je meni bilo. Nista tu nije cudno, ne moze maloprodaja da ti sama zameni uredjaj, samo ne znam zasto su uopste naveli ko je distributer, ko da je tebi to bitno. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

naravno da mi nije bitno sve dok se drze njihovog dela posla :)

 

evo iskrso jos jedan problem. hard koji koristim kao sistemski poslednje 2 godine se cudno ponasa (ima garanciju jos 3meseca). otkacim pomocni hard upalim komp, ali nece sistem da digne.. vratim hard, dize normalno. probao 5-6 puta da utvrdim patern i svaki put izbacuje isto "Reboot and set proper boot device or insert boot disk in selected boot device and press a key". na pomocnom hardu nikad nista instalirano, vec je sluzio kao storidz od prvog dana. komp mi treba, te nisam u stanju da cekam dok ne dobijem novi hard (do 45dana). ima neko neku ideju sta mi je ciniti?

Edited by FATA

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...