Jump to content

Istorija Srba


Dule_smor

Recommended Posts

Господин Видојевић је сјајан :) Не обраћајте пажњу на водитеља :)) Ни на наслов емисије :)

 

https://www.youtube.com/watch?v=BGEoCS3MFlI

Edited by Kal1mero

Нема  будућности без истине.

Link to comment
Share on other sites

nije vezano za nas, ali sam mislio da bi vam chlanak bio jako simpatichan, ako osetite potrebu da ga preselite u neki drugi deo foruma, uradite tako:

 

http://srbin.info/2013/10/rus-koji-je-zadivio-herojstvom-napoleona-i-posle-18-ubodnih-rana-nije-se-predavao/

 

:)

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

Ček da se i ja ubacim malo. Za profesora Kovačevića nisam čuo. Vidim da je napisao dosta knjiga koje se uglavnom bave modernim vremenom, a obzirom da se bahato poneo prema Čajkanoviću, automatski je pao u nemilost. E sad, pošto ne poznajem njegov rad, ne mogu da kažem da li je u pravu ili ne, ali ja kao laik koji je pročitao Čajkanovićeva sabrana dela, mogu da kažem da je Čajkanović veoma naučno orijentisan u svojim istraživanjima o srpskoj mitologiji. Da li ima metodoloških problema, ne znam, da je knjige napisao pre II svetskog rata, pa samim tim imao manje informacija nego sada (mada je to diskutabilno), možda. Uostalom, mislim da je bezobrazno za nekog reći da je frik, a da pri tome ne postoji nikakva argumentacija iza toga.

 

Ipak, imajući profesora u vidu ograničiću se na Čajkanovića (i čini mi se Jovanovića, ali mislim da grešim, koji je napisao opsežnija istraživanja o srpskoj mitologiji od Čajkanovića, ali u njoj nema suštinskih promena). Svo ovo silno opravdanje napisah zbog zmajeva. Dakle, zmaj kao pojam je karakterističan samo i isključivo za srpsku mitologiju i kao takav ne postoji nigde drugde. Dragon, odnosno, Draco, nije (ne prevodi se kao) Zmaj nego Aždaja ili Ala, mada je Ala nešto drugačija od Aždaje, ali oba demona imaju isključivo negativno prirodu. Za razliku od njih Zmaj to nema, odnosno, on je pretežno pozitivan demon i čak u većini slučajeva zaštitnik ljudi i jedini se od ova tri demona pojavljuje u ljudskom obliku. Ovako iz glave rekao bih da je Zmaj, pored Zduhača, jedini pozitivan (pozitivan u odnosu na ljude) demon u srpskoj mitologiji.

 

Sveci jesu preuzeli sve pozitivne osobine i funkcije demona, ali što je još bitnije i vrhovnog srpskog boga čime je učinjena najveća "šteta" mitologiji jer je ubijen njen glavni činilac i verujem da je to jedan od glavnih razloga zašto je tako teško ući u trag srpskoj mitologiji. Vrhovni bog srpske mitologije je Dabog ili Daba i cela Čajkanovićeva misija u njegovim istraživanjima je da pokaže i dokaže njegovo postojanje, što je po meni sasvim naučno i uradio. Rekao bih da je on, Daba, i zaista bio ogroman problem, jer je za razliku od svih evropskih mitologija (koje su međusobno apsolutno povezane uključujući tu čak i finsku mitologiju) Daba osim što je bio vrhovni bog, jedini bio zapravo bog, sve ostalo su demoni (dakle nižeg ranga od bogova) i na sve to nije bio ni apsolutno dobar ni apsolutno zao. Zato su sve njegove dobre osobine "date" mnogim svecima, a negativne su pripisane Đavolu i on sam je postao personifikacija Đavola (kod Srba su inače postojali đavoli, kao demoni, i to uvek u množini, a njihov značaj prestaje sa pojavom Hrišćanstva).

 

Ovo je naravno moja interpretacija Čajkanovića i problema mitologije kod nas i to bez ulaska u priču oko komunista koji su aktivno radili na sistematskom uništavanju svega što je srpsko, pa i mitologije (ili možda, pre svega mitologije).

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

прескочих у мом задњем посту да ставим слику, због чега сам и ставио онај исечак из текста... дебил.

 

Елем, узимам сад на сајму комплет:

O%20biljakma-1.jpgBuntovnici-1.JPGPrognana%20bica-1.jpgVile%20i%20zmajevi-1.jpg

 

И нормално, кад изађе:

 

kspaebW.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ne znam kako da ti odgovorim na to pitanje, ali mitologija starih Slovena nije isto što i srpska mitologija. Mislim da svi Sloveni imaju svoju mitologiju, pa je onda sve to sakupljeno u jednu i nazvano opštim imenom. Tu se pominju mnogi bogovi kao što su recimo Perun, Svarog, itd. Svi oni se slivaju kod nas u jednog.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

Koliko sam razumeo iz nekih novijih stvari koje sam citao, pretposavlja se da je u pitanju jedan bog iliti tvorac sa vishe manifestacija. Negde je bilo zastupljenije jedno ime, a negde drugo, ali generalno predstavljaju jedan entitet sa vishe aspekata ili naziva. Cak sam video da se u jednom tekstu "Дажбог" pominje kao sin Svaroga gde je Svarog kreator univerzuma a Dazbog onaj koji vlada svima i predstavlja Sunce. Drugi izvori poistovećuju Svaroga i Dazboga, govoreci da su oni isto. Perun se takodje pominje u srodstvu Svaroga ili ima iste karakteristike kao on. U prostorima oko rane Rusije, pogotovo Kijev i Novgorod, postoji više zapisa koji potvrdjuju da je Perun bio vrhovni bog.

 

Vecina izvora se slaze da su sloveni imali neki kult sunca, a tako i bili "obazavaoci" svetla i vatre. Interesantno u svakom slucaju...

Edited by Sting

We must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most and that is the indifference of good men !

Link to comment
Share on other sites

Dažbog ili Dajbog ili Dabog, to je sve isto. Sting ti je rekao sve, ne znam šta ti nije jasno. Ne postoji razvijena kosmogonija niti razvijeni mitovi kao kod Grka, Nemaca ili Finaca. Sad je teško pričati o tome iz prostog razloga što je to zaključak na osnovu onoga šta sada imamo kao kakav takav pokazatelj. Hrićanstvo je upilo ili utrlo mnogo toga, teško je razlučiti (!). Svi ovi bogovi koje je Sting naveo imaju zajedničke atribute koji su opet zajednički sa recimo germanskim, nordijskim i grčkim vrhovnim bogovima. Na osnovu toga smo i došli do zaključka o vrhovnom bogu kod nas (ili uopšte Slovena). Recimo fizički atributi kao što su seda brada, različita boja očiju, hromost na jednu nogu ili moći kao što su brzo prelaženje ogromnih distanci, pretvaranje u životinje, najčešće vuka i konja itd.

 

Sve evropske (ili indo-evrposke) mitologije su dubinski povezane i postoje mnoge paralele i gotovo preslikane stvari naročito u pričama o postanku i kasnijem uključivanju ljudi u odnos. Poznat je taj proces kod starih Grka koji ide redom Titani>Bogovi>Heroji>Ljudi. Taj model je preslikan u sve evropske mitologije i cela zapadna civilizacija počiva na tom mitu (Ilijada i Odiseja). Možda zbog toga što kod nas ne postoji tako visoko struktuirana mitologija onaj profesor govori kako je nema.

 

Mislim da je dosta intresantno kako se kod nas zadržalo, još uvek (a kamoli pred početak i na početku prošlog veka), tih običaja i priča koje se međusobno dosta razliku i u kontradikciji su (kao i uostalom sve mitologije) i svaki kraj u Srbiji ima svoju mini mitologiju. Svi znamo da je Istočna Srbija po tome najpoznatija (što ima verovatno dosta veze i sa bogatstvom jednog kraja), ali i Šumadija, Bosna, Južna Srbija, itd. Što su verovanja "manja", lokalnija, logično je da se više razlikuju, što su kompleksnija to se više sjedinjuju u jedno verovanje, ali sve je to dosta zamagljeno što zbog skoro nikakvog istraživanja, što zbog jako malo materijala, što zbog pritisaka političke prirode.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

Уз сајамски попуст - 7k РСД.

Кад се купује преко Вулкана на сајту, тј уз "интернет" попуст, онда су 3 од те 4 књиге око 5.5 к РСД.

 

Оно илустрација што сам на нету видео ми се свиђа, па се надам и да су књиге урађене сходно томе, а и нема их пуно на ову тему, па реко да помогнем издавача и аутора у нади да ће успех ових довести до још нових књига  и новог истраживачког рада на ову тему.

Edited by brue
Link to comment
Share on other sites

По мени су књиге врхунски одрађене, сјајан издавачи подухват. За овај сајам је изашла и четврта (финална) књига, и урађена је заштитна кутија у нумерисаном тиражу од 50 комада.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Elem, da se vratimo malo na srednji vek. Koja je prica sa manastirom Banjska i ogromnom Milutinovom riznicom koja je tamo navodno bila, na kraju nije nadjeno nista osim nekoliko komada nakita, medju njima i cuveni prsten kraljice Teodore. Procitah negde da rezultati tih iskopavanja u Banjskoj koje je na brzinu naredio kralj Aleksandar 1915. i dan danas nisu potpuno poznati?

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Koliko sam razumeo iz nekih novijih stvari koje sam citao, pretposavlja se da je u pitanju jedan bog iliti tvorac sa vishe manifestacija. Negde je bilo zastupljenije jedno ime, a negde drugo, ali generalno predstavljaju jedan entitet sa vishe aspekata ili naziva. Cak sam video da se u jednom tekstu "Дажбог" pominje kao sin Svaroga gde je Svarog kreator univerzuma a Dazbog onaj koji vlada svima i predstavlja Sunce. Drugi izvori poistovećuju Svaroga i Dazboga, govoreci da su oni isto. Perun se takodje pominje u srodstvu Svaroga ili ima iste karakteristike kao on. U prostorima oko rane Rusije, pogotovo Kijev i Novgorod, postoji više zapisa koji potvrdjuju da je Perun bio vrhovni bog.

 

Vecina izvora se slaze da su sloveni imali neki kult sunca, a tako i bili "obazavaoci" svetla i vatre. Interesantno u svakom slucaju...

Ti drugi izvori su u krivu, jer Svarog je bog sa vise glava, a jedini takav u Slovenskoj mitologiji je valjda Trajan, i to samo u Sremu valjda tako predstavljen ( mozda gresim, ali nije Dazbog ). Trajan je isto i jedan od prvih demona, legenda kaze da je nocu posecivao devojke  :tf:  i onda su se mladici setili da petlovima iscupaju jezike i puste volove u zoru , pa kada bi se ovaj sakrio od sunca ispod plasta sena volovi bi seno pojeli i tako bi Trajan skoncao od kuke i motike. 

@Kosovski boj 

Ne znam da li je pametno zapocinjati tu temu, sa toliko nesigurnih a opet dosta razlicith izvora, moglo bi da ode u vecnu raspravu :)

 

Edited by ArktickaLubenica
Link to comment
Share on other sites

Па добро, онда је још лакше питање: Зашто се толико мало зна о том боју?

 

Толики учени историчари код нас, а не можемо да заузмемо једно, доказано, становиште о томе. Немогуће да нема никаквих записа код историчара тог времена (не оних касније), црквених списа итд. Уосталом, зар не могу да се изведу иоле неки закључци према последицама те битке?

 

Који ђаво ви уопште учите на том факултету и за шта?! [;)]

Link to comment
Share on other sites

Ок, ајмо да причамо о толико битној ствари за нашу историју о којој се ипак толико мало са 100% сигурношћу зна - Косовски бој?

 

Khm, khm, Brue sto ides preko reda, vec sam pitao gore nesto, mogli bi prvo o tome, a ne ovako jedno preko drugog:)

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Зато што сам заборавио твој претходни пост, прочитао онај задњи и помислио да си се опет унезверио [:D]

 

Елем, не знам за Бањску. Изгледа  као из неког разлога проклето место. Још је сад поново под окупацијом...

Link to comment
Share on other sites

Па добро, онда је још лакше питање: Зашто се толико мало зна о том боју?

 

Толики учени историчари код нас, а не можемо да заузмемо једно, доказано, становиште о томе. Немогуће да нема никаквих записа код историчара тог времена (не оних касније), црквених списа итд. Уосталом, зар не могу да се изведу иоле неки закључци према последицама те битке?

 

Који ђаво ви уопште учите на том факултету и за шта?! [;)]

Srednjovekovnu Srbiju smo presli veoma jako, i ja sav srecan kako se blizila Kosovska bitka da bi na tu temu  dobili samo clanak " O izdaji ili neveri Vuka Brankovica" i cini mi se Corovicev " Kosovski boj " gde se samo pominje stanje pre boja i posledice koje su usledile, ali nista "fantasticno" nisam o tome naucio sto se tice literature fakulteta, mozda je u Beogradu drugi program pa Savovski zna nesto vise. 

O tome sta se uci na fakultetu dovoljno je reci da imamo "Istorijsku Geografiju" kao predmet koji je stvoren da bi se popunili ESPB bodovi, a ni G od geografije nema, najtezi predmet u drugoj godini a uci se ko je kada dosao na vlast, kada je bila koja bitka , imena patrijarha, zaduzbina , pad sa vlasti i dosta politickih odnosa, mozda se tri reke spominju u celoj literaturi a to i ne pitaju na ispitu. 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...