Jump to content

Koju konfiguraciju uzeti?


Slađan

Recommended Posts

Daz aktivira sedmicu sa OEM kljucem, osim ako se ne izabere da se unese Volume License kljuc, za koji posle treba da se na tom racunaru vrti KMS servis (Windows stalno kontaktira MS servere da bi potvrdio validnost, a taj servis preusmerava zahtev i kaze Winu da je sve ok sa kljucem). KMS/VL varijanta ne moze da se upgradeuje, jer Win 10 proverava kljuc tokom upgrade-a (osim ako upotrebljeni VL kljuc nekim cudom nije blacklistovan).

Bonus: 7 je poslednji windows koji moze da se aktivira bez KMS, tako da, ko ima 8 i 8.1, mora da ima KMS servis.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, iguana said:

Ok, i meni sada treba pomoc oko konfiguracije. imam budzet - 1200 evra (bez monitora) i ciljanu namenu kompjutera - arhitektonski modeling i vr (prezentacije arhitekture prvenstveno, uz pomoc okulusa ili vive-a). Kompjuter necu kupiti ovde nego u Holandiji, ali cene su tamo iste ili nize nego ovde (za 5 do 10 %) nego ovde i josh kupujem preko jedne firme, tako da ono sto mi predlozite bazirano na nashim cenama ce funkcionisati i tamo. I da, imam josh jedan uslov u sklapanju kompa - necu ATI (imam radeon vec tri godine i u poredjenju sa Nvidiom, podrska, optimizacija u Autodesk aplikacijama (Revit, 3d max) i generalno OpenGL je UZAAAAASNA). tako da predlozite. 

Aj ovako nešto, cene su kod ovog lika sa kupujemprodajem

Intel Core i5-6600K,     225
CoolerMaster Hyper 212X    34
Asus Z170-K,     120
Kingston HyperX DDR4 32GB (2x16GB), 2400Mhz, CL15    100
Samsung 250GB 850 EVO Series    95
MSI GTX 1060 6GB GDDR5 Gaming X    325
CoolerMaster 690 III, ATX, w/o PSU, 3x5.25, 7x3.5, 1x20cm fan, 1x12cm fan, white (CMS-693-WWN1-V2)    100
CoolerMaster B2 Series 700W    70
SATA3 WD Black 4TB WD4003FZEX, 7200rpm, 64MB    143

Sve ukupno 1212 eur. E sad ne znam kakve su tačno potrebe kad kažeš arhitektonski modeling, tj kakve zahteve to stavlja. Možda ti je bitnije da staviš i7-6700K koji je 100 evra više ali da izbaciš SSD, to je uglavnom bitno ako imaš dosta nekog renderinga. S druge strane možda su cene u Holandiji dovoljno niže da ti se to uklopi u 1200 eur :) Opet možda ti treba više memorije, ali cenim da za modeling nije toliko bitno. Bukvalno skoro identičnu mašinu samo uzeo pre nekoliko meseci (osim što je bio i7 i 64GB memorije) i to sve leti, probavao sam i Vive i Oculus i naravno radi odlično na tome. 

 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Mawtchie said:

Iskoristice isti OEM key i Win ce da prijavi da je validan u smislu strukture, ali ce aktivacija da propadne, jer se hardver promenio.

Samo ako je kupio pun Win10 i nije radio upgrade sa npr. win7, onda moze istim kljucem da aktivira i na novom racunaru. Ako je prethodni windows (koji je upgradeovan na 10) imao ne-OEM kljuc/licencu, onda moze sa tim kljucem.

kupio sam Win 10, nije OEM

4 hours ago, Zwerko said:

Aj ovako nešto, cene su kod ovog lika sa kupujemprodajem

Intel Core i5-6600K,     225
CoolerMaster Hyper 212X    34
Asus Z170-K,     120
Kingston HyperX DDR4 32GB (2x16GB), 2400Mhz, CL15    100
Samsung 250GB 850 EVO Series    95
MSI GTX 1060 6GB GDDR5 Gaming X    325
CoolerMaster 690 III, ATX, w/o PSU, 3x5.25, 7x3.5, 1x20cm fan, 1x12cm fan, white (CMS-693-WWN1-V2)    100
CoolerMaster B2 Series 700W    70
SATA3 WD Black 4TB WD4003FZEX, 7200rpm, 64MB    143

Sve ukupno 1212 eur. E sad ne znam kakve su tačno potrebe kad kažeš arhitektonski modeling, tj kakve zahteve to stavlja. Možda ti je bitnije da staviš i7-6700K koji je 100 evra više ali da izbaciš SSD, to je uglavnom bitno ako imaš dosta nekog renderinga. S druge strane možda su cene u Holandiji dovoljno niže da ti se to uklopi u 1200 eur :) Opet možda ti treba više memorije, ali cenim da za modeling nije toliko bitno. Bukvalno skoro identičnu mašinu samo uzeo pre nekoliko meseci (osim što je bio i7 i 64GB memorije) i to sve leti, probavao sam i Vive i Oculus i naravno radi odlično na tome. 

 

hvala, morace i7, a ssd od 256 giga imam u starom kompu i to cu da prebacim

Edited by iguana

It's nice to be good, but it's nothing compared to being bad

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, voodoo_ said:

Igi, ako nije OEM licenca (tj. ako nisi kupio preko "sivih" sajtova), onda probaj ovo:

http://www.groovypost.com/howto/transfer-windows-10-license-new-pc/

Status licence možeš videti preko "slmgr.vbs /dlv", ako piše "OEM channel" onda su te zeznuli.

ne, pishe Retail. Kupio sam je legalno, u martu ove godine, znajuci da ce mi trebati uskoro i ovako i onako. Stari komp planiram da dam kevi, da formatiram hard i instaliram narodnu kopiju win 7 ( ima 62 godine i zaista ne moze da se snadje u win 10 - mislim, meni realno razlika je minimalna ali njoj se ne svidja) i da prebacim windows 10 na novi komp, Problem mi je sto sam negde zaturio broj licence i nadam se da cu moci da to nadjem uskoro.

It's nice to be good, but it's nothing compared to being bad

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Zwerko said:

A izvinjavam se, zez, kopirao sam tekst sa moje konfiguracije pa sam samo tražio cene, pa sam skontao da mi se 500 ne uklapa u budžet te sam smanjio na 250. Ali ono i 500 je 150 evra, nije drama toliko na tu cenu. 

i ja bih dodao pitanje "gde ima" tipa, i to za 32gb ddr4 za 100e? =o) ono, tamo gde ja gledam (kod fante koji je azurirao listu cena na netu) to je cena za 16gb...

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, iguana said:

ne, pishe Retail. Kupio sam je legalno, u martu ove godine, znajuci da ce mi trebati uskoro i ovako i onako. Stari komp planiram da dam kevi, da formatiram hard i instaliram narodnu kopiju win 7 ( ima 62 godine i zaista ne moze da se snadje u win 10 - mislim, meni realno razlika je minimalna ali njoj se ne svidja) i da prebacim windows 10 na novi komp, Problem mi je sto sam negde zaturio broj licence i nadam se da cu moci da to nadjem uskoro.

http://www.pcadvisor.co.uk/how-to/windows/how-view-your-product-key-in-windows-10-3632749/

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kole said:

i ja bih dodao pitanje "gde ima" tipa, i to za 32gb ddr4 za 100e? =o) ono, tamo gde ja gledam (kod fante koji je azurirao listu cena na netu) to je cena za 16gb...

LOL, juče mi očigledno nije bio dan :) U pravu si, opet onda se dolazi na kompromis procesor/memorija, zavisno od toga šta je bitnije za konkretan posao. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Sto se tice iguanine konfe, ne bih ja pravio kompromis na procesoru ili memoriji... 

U odnosu na ovu konfu sto si predlozio uzeo bih jeftinije kuciste od navedenog - do nekih 50e ionako je to samo limarija... Smanjio bih hard, ono ne znam da li stvarno ima potrebe za 4tb, ako ima ok. tu moze jedno 50 da se ustedi sigurno. Jeftiniji kuler moze da se uzme, LC CC 120 je vrh i nosi se sa kulerima koji su duplo skuplji. Tu se dobije jos jedno 10 evra. Napajanje moze da uzme kvalitetnih 550w recimo XFX TS 550 (Seasonic unutra. Ono je oko 50-60 evra.  

Takodje, ne mora MSI 1060 od 325e, moze i Gigabajt G1 ili neki Palit/stagod od 300. 

Dakle tu se nagrebalo ~150 evra koje moze da ulozi u ono sto je najvaznije

 Ja bih isto tako uzeo Z170-A plocu jer je VRH, a skuplja mozda 10-20 evra.

poy

 

Sad mi pade na pamet. Ako ne kloka, moze da ide na i7+b150. To bi smanjilo cenu znacajno, a performanse bi i dalje bile jako jako dobre. I za render i za sve ostalo, Plus mu kuler ne treba...

Edited by samur
Link to comment
Share on other sites

Pa nije bas da za i7 ne treba kuler, greje se to (naravno mislim na stock kuler). Pitanje dali bi i mogao neki overclock ozbiljniji na air cooleru a za render sam citao da je dosta bitna brzina tj clock,

Ima li neko od nasih da nabavi to napajanje ? Fanta nema seasonic a ne bih da experimentisem puno moram da proverim i ovo. I ja bih preporucio neki slabiji model 1060 , ja imam strix OCuje ko beast al opet ga drzim na stock. 

Link to comment
Share on other sites

Dajte predlog za nov laptop do max 35.000 RSD. Posebne zahteve nemam, namena je surf, kucanje, video player. NIkakvi zahtevni poslovi (igre, 3D modelling, developement itd.), samo kezual.

Autonomija nije presudna, jer ce LT najvise da bude na jednom mestu, pa je tako svejedno da li ima SSD ili HDD i da li je 10 ili 30nm CPU. 4GB RAM je minimum u startu, a ako moze da se prosiruje na 8GB - super.

Je l' mi se samo cini ili AMD Ax daje veci bang for the buck u pogledu snage u odnosu na ove Intel N Celerone/Pentiume?

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, voodoo_ said:

Daje, ali gledaj bolje da nađeš bilo kakav normalan Pentium ili i3 na akcijama (pretplati se na pc practic i gigatron njuzletere, bilo je ovih dana nešto)

Moze li objasnjene zasto ipak Intel?

Koliko sam ispratio Rx GPUovi u APUima su bolji od Intelovih iGPU i jedina prednost Intela je bolji proces izrade od 14nm iz cega proistice manja potrosnja i toplotna disipacija, a koja mi nije vazna. Ne verujem da se APUovi toliko vise greju da ne mogu da se koriste.

 

i3 do 35k nema ni u ludilu nov, a da nije havarisan i sl.

Edited by Mawtchie
Link to comment
Share on other sites

Generalno gledano ako ti je procesor hladniji duže će trajati, pogotovu je to bitno na laptopu gde su i ostale komponente jako blizu. Meni je poslednji AMD laptop bio pre 10ak godina neki Acer i on se grejao tako da je spržio grafičku pored pa je ona krenula da baguje. Tako da to što je jedina prednost manja toplotna disipacija nije baš mala stavka. Meni je za laptop Intel trenutno i dalje najbolja opcija, čak i krš Celeroni. A što se priče APU i IGPU integrisanih grafičkih rešenja nemoj se previše uzbuđivati tu oko performansi, nećeš svakako ništa posebno moći da igraš na tom računaru. 

Što se same preporuke tiče gledaj šta je najpovoljnije u tom cenovnom segmentu, ja bih samo izbegao Lenovo jer su im ti B110 ili kako se već zovu baš krš, već rekoh u drugom topicu da je kolega imao baš problema s njima (iako je on recimo pre par meseci našao taj sa i3 procesorom za nekih 36.000 ali avaj). U suštini ti je jedina bitna opcija da li ima HDD od 500GB ili SSD od 128, sa SSD-om će ti raditi mnogo lepše ali je pitanje da li ti je dovoljno prostora na disku. Takve možeš da nađeš za oko 30ak hiljada a za ostatak para da recimo dodaš memoriju ili da uzmeš eksterni hard disk ako si se odlučio za SSD varijantu pa ti malo. 

Recimo neka dva koji deluju ok (mada treba pogledati uživo svakako):

http://www.tehnomanija.rs/laptopovi/hp-notebook-15-ac128nm-w2x15ea.html

http://www.tehnomanija.rs/laptopovi/asus-notebook-x540sa-xx432d.html

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Cisto da pohvalim moj overklokovani Q6600, nisam evo vec 9 godina menjao termalnu pastu ni stock cooler i retko kad je preko 60c!

A kupio sam noctua nh-u14s pre nekih godinu dana jer mi je bila namera da uzmem 6600k i Asus Z170-A , al od toga nije bilo nista i ko zna kad ce biti :). Mozda ako Zen bude budget friendly!

sine nikita, postao si nik kejv
 
Vagine 90 posto zena sveta su ti otvorene 
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...