Jump to content

Koju konfiguraciju uzeti?


Slađan

Recommended Posts

Ma nema sanse, pa Mohi je pogledao na netu gde pise da nije isto i ima da nije! Samo je skoro isto, a posto proizvodjaci samo taj podatak objavljuju se obicno uzima kao referenca.

Evo na primer iz teksta o novim Core-M mobilnim procesorima http://m.blog.laptopmag.com/intel-core-m-details

Mada, ruku na srce, verovatno su i ovi iz Laptopmaga dosta neuki....

 

De si matjori? Kako ide? Jel te zaposlio buraz bez ikakvog realnog znanja osim kraduckanja sa politicke pozicije?

I da ne bude skroz offtopik, ono sto htedoh reci fati pre nego je zverko hteo ispasti pametan

 

<mohican> i meni je bilo cudno

<mohican> pre nego sam ista napisao na topiku

<mohican> kad sam pogledao za oba proca

<mohican> tdp

<mohican> pa sam onda jer mi je bilo cudno

<mohican> otisao da pogledam sta je tacno tdp

<mohican> i skontao da mozda nema tolike veze

<mohican> jer zbog konstrukcije procesora moze biti razlike velike u odnosu na potrosnju

<mohican> primera radi onaj i7 ima vise kesh memorije

<mohican> koja ne greje

<mohican> a trosi struju

<mohican> itd itd

<mohican> a posto se ne razumem mnogo u elektroniku

<mohican> glavna stvar koja me je vodila je

<mohican> ta sto su uvodjenjem hasvel procesora

<mohican> sa 6-7 sati trajanja baterije na ultrabukovima

<mohican> dogurali do 10h

<mohican> a onaj m proc je mobile proc

<mohican> nije ultrabuk ali opet

<mohican> sto ne bi za m uveli istu tehnologiju

<mohican> sve u svemu fata to moze proveriti tako sto ce pogledati

<mohican> deklarisana trajanja baterije za oba

<mohican> i proveriti stanje baterije

<mohican> tako da na kraju

<mohican> ja uradih svoj risrch

<mohican> pre nego sam savetovao

<mohican> a zverko je samo bio chili

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Ahahaha, da li je realno da si napravio chat log sa samim sobom da bi se lepo predstavio na forumu u trecem licu?  [roflmao]

 

Ono sto nisi primetio jeste da smo se Vudu i ja slozili, jedina razlika, zbog koje se i konsultovao sa ljudima sa strane jeste sto je on u startu ustvrdio da je TDP=potrosnja struje, a Igor i ja smo bili stava da ima nekih gubitaka sa strane, sto je njemu posle neko eksterni i potvrdio. Ni u jednom momentu se nije dovelo u pitanje da li TDP ima direktne veze sa potrosnjom struje. 

 

Kad si vec toliko citao o tim ultrabookovima i Haswell procesorima nije mi jasno kako nisi dosao do toga da je radni vek baterije povecan upravo smanjenjem TDP-a procesora jer skoro svaki tekst to navodi. Evo recimo jednog opisa ultrabooka sa Haswell cipsetom (neki no name sajt, PC World, mora da su neki sabani u pitanju) gde se porede dva Haswell procesora iz dva laptopa:

 

 

 

Acer selected Intel’s Core i7-4500U CPU, a lower-voltage chip than the one HP chose; it has a maximum thermal design power of 15 watts, in contrast to the 47-watt TDP of the Core i7-4700MQ in the Envy. That CPU contributes greatly to the Aspire V7’s superior battery life (5 hours, 2 minutes in our tests, versus the HP’s 3 hours, 19 minutes).

 

Dakle, zato sto Acer ima procesor sa TDP-om od 15W, a HP sa 47W (ostatak konfiguracije je poprilicno slican, imas tamo u tekstu ako oces da proveris), baterija na Aceru traje skoro dva sata duze. Ali sreca ti si citao pa posto si najpametniji na svetu si sve sam zakljucio, svaka ti cast!

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Ne nego sam copy pasteovao ono sto sam napisao na ircu da bi fata video.

 

Nisam dosao do toga jer tdp nije potrosnja. Donekle je u relaciji, u kolikoj meri kod kog procesora ne znamo i to je ono sto je vudu rekao. To sto neki nazovi novinar to naziva tako je isto kao sto ga i ti nazivas i isto kao sto se pisu clanci na blicu srbijidanas i slicnima.


I cisto da napomenem ti si izjavio da su tdp i potrosnja PRIBLIZNO ISTI i da su u nekoj fiksnoj relaciji, a to veze nema sa ovime sto je vudu rekao.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Ne ja sam izjavio da su u direknoj korelaciji, koji je tacno odnos verovatno zavisi od konkretne arhitekture, a da se taj parametar uzima kao jedini relevantan koji proizvodjaci objavljuju vezano za potrosnju struje procesora. 

 

No s obzirom da su tebi novinari PC Worlda "nazovi novinari" i da ti znas bolje od njih zaista ne vidim razlog nastavljati ovu diskusiju. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

I evo da ti zacepim usta

 

http://www.cdw.com/shop/products/HP-ProBook-450-G1-i5-4200M-HD-4GB-15.6in-Win-7-Pro/3133487.aspx

HP-ProBook-450-G1-i5-4200M-HD-4GB-15.6in-Win-7-Pro

* Up to 9 hours 15 min

 

 

https://pro.sony.com/bbsc/ssr/cat-vaio/cat-vaiotouch/product-SVF15A16CXB/

VAIO Computers > Touch > SVF15A16CXB

Up to 3 hours and 45 minutes

Edited by mohican

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Evo sad moze lepo Fata da nam kaze da li mu je ikada u zivotu baterija na novom HP laptopu trajala 9 sati i 15 minuta. Ma ono ako je trajala 8 sati ja cu da kazem da je Mohi u pravu :)

 

Dve stvari - prvo ja sam rekao da je procesor na Sony laptoptu stedljiviji, ne sam laptop jer ima tu jos mnogo faktora, a najvise se istice ekran znatno vece rezolucije sa touchscreenom. Drugo i dalje nemas nikakav argument za TDP pricu nego se svodi na "nazovi novinare" koji slucajno rade za jedan od najvecih casopisa za PC, a slican tekst sam ti linkovao i sa Laptopmaga (opet neki salabajzeri sigurno) i mogu se naci slicne informacije na gomili sajtova. Ali je bitno da je Mohi u pravu jer je prosto procitao nesto na netu (sto nije linkovao) i zna da je to tako!

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

A ovo sto je vudu pitao kolege KOJIMA JE TO PROFESIJA i ispostavilo se da je ono sto sam ja shvatio iz znacenja TDP-a tacno, to ti nista ne znaci? Pametniji su likovi koji popunjavaju cms na nekom it sajtu na kom je poenta ispostovati sponzore i dobro se kotirati na guglu?


I jedno i drugo su deklarisana trajanja baterije, tako da ne menjaj temu na to sto vendori steluju svoje brojke. Razlika je tolika da je jasno i marmenima od kojih si verovatno nizi stupanj zivota.

 

Nadji onda lap bez touch-a i sa malom rezolucijom i tim i7 procesorom ili bilo kojim drugim trece generacije kome baterija traje 9+ sati po specifikaciji.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Zverko, molim te, prestani

  • Upvote (+1) 1

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

Nadji onda lap bez touch-a i sa malom rezolucijom i tim i7 procesorom ili bilo kojim drugim trece generacije kome baterija traje 9+ sati po specifikaciji.

 

Lenovo S531 - 15" S531 4 Cell Li-Polymer / > 9 hours. Mrzi me da trazim dalje s obzirom da je su matori laptopovi pa nemaju svi proizvodjaci specifikacije na sajtu... 

Edited by Zwerko

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Jel shvatas da si i dalje glup jer nije u tome poenta?

I dzaba sad skreces sa teme.

 

Nisam ja skrenuo s teme nego ti kad si mi trazio da ti nadjem laptop s tim karakteristikama, ja sam ti nasao, da se ne mucis jadan. Ja sam u startu tvrdio da trajanje baterije na laptopu zavisi od mnogih faktora, ne samo potrosnje procesora. 

 

Ono sto sam takodje tvrdio, zasta sam ti naveo i linkove sa nekoliko izvora, oko cega je i pocela rasprava jeste da je TDP direktno povezan sa potrosnjom struje nekog procesora i da ce procesor s manjim TDP-om u nekoj srazmeri trositi i manje struje. Zato kada opisuju novi laptop sa Haswell procesorom se i pozivaju na to da je njegov TDP znacajno nizi pa mu zato i traje baterija vise (Acer vs HP tekst) ili kada najavljuju Core-M procesore isto to navode.  

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Ali tdp nije u direktnoj vezi već direktno utiče samo na DEO potrošnje procesora dok ukupna zavisi i od dosta drugih faktora te procesor sa većim tdp-om može trošiti manje struje. To je ono što je vudu rekao.

O tim likovima koji opisuju zašto neki lap troši manje struje sam već rekao sta mislim.

Tdp za početak ni ne služi da bi neuki smišljali marketinške priče koje će prodavati tupoj masi. Samo ime mu kaže da služi proizvodjacima koji na osnovu toga dizajniraju hladjenje na proizvodima u koje ugrađuju navedene procesore.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

zwerko nije direktno vezano pobogu, pa i ja sam to napisao, i vudu.

sto su materijali tanji tj sto je izrada poboljšanija, manja je energija potrebna da elektroni preskoče potencijalnu jamu (barijeru), tj da predju iz jednog stanja u drugo, tj da napuste atom, tj da se krecu, tj da daju 0 ili 1.

dakle, nije direktno, a jeste zavisno, ali se tezi da se "sto manje struje pretvori u toplotu" ajd da kažemo tako.

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

pa ako ima 8 GB rama i igra cs, ne treba, al ako je ENTERPRAJZ aware advanced user, onda mu...ne treba :)

 

Treba još rama ako diže neke VM kod sebe da uči nešto

Edited by f4ts0

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Fidele, uzmi lepo dobar, manji laptop za rad za ~€400, strpi se koji mesec (zaradi malo love) i kupi pravu mašinu na kojoj ćeš da uživaš u igrama (bilo PC, bilo Xbox/PS).

 

Dobro laptop rešenje za obe stvari nećeš naći.

 

Problem je što dosta putujem i volim s' vremena na vreme da se opustim uz neku sportsku simulaciju, koje mislim da ipak nisu toliko zahtevne.

Igranje mi je svakako manje prioritetno od posla, ali nije mi baš ni skroz nebitno.  [:)]

I began revolution with 82 men. If I had to do it again, I do it with 10 or 15 and absolute faith. It does not matter how small you are if you have faith and plan of action.

Link to comment
Share on other sites

zwerko nije direktno vezano pobogu, pa i ja sam to napisao, i vudu.

sto su materijali tanji tj sto je izrada poboljšanija, manja je energija potrebna da elektroni preskoče potencijalnu jamu (barijeru), tj da predju iz jednog stanja u drugo, tj da napuste atom, tj da se krecu, tj da daju 0 ili 1.

dakle, nije direktno, a jeste zavisno, ali se tezi da se "sto manje struje pretvori u toplotu" ajd da kažemo tako.

 

Ok, slazem se da je tako, ali ta teznja da se napravi vece iskoriscenje ne ide kvantnim koracima izmedju dve generacije procesora. Da li bi se slozio s konstatacijom da ako jedan procesor ima duplo veci TDP od onog iz prethodne generacije je relativno bezbedno pretpostaviti da trosi vise struje? U suptornom bi ta teznja za boljim iskoriscenjem rezultirala u 50% poboljsanja performansi u tom domenu za godinu dana, sto ne verujem da je realno u ovom momentu. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Ok, slazem se da je tako, ali ta teznja da se napravi vece iskoriscenje ne ide kvantnim koracima izmedju dve generacije procesora. Da li bi se slozio s konstatacijom da ako jedan procesor ima duplo veci TDP od onog iz prethodne generacije je relativno bezbedno pretpostaviti da trosi vise struje? U suptornom bi ta teznja za boljim iskoriscenjem rezultirala u 50% poboljsanja performansi u tom domenu za godinu dana, sto ne verujem da je realno u ovom momentu. 

 

Thermal DESIGN power sluzi tome sto mu ime kaze, za dizajniranje hladjenja, a to sto je jedinica mere u watima ne znaci da je to potrosnja.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Thermal_design_power

The thermal design power (TDP), sometimes called thermal design point, is the maximum amount of heat generated by the CPU that the cooling system in a computer is required to dissipate in typical operation.

 

For example, a laptop's CPU cooling system may be designed for a 20 W TDP, which means that it can dissipate up to 20 watts of heat without exceeding the maximum junction temperature for the laptop's CPU.

 

U procesoru izmedju ostalog imas i cip koji sluzi za kontrolu potrosnje struje. Imas citave kompanije kojima je jedini posao da prave cipove sa sto boljom logikom kontrole potrosnje struje. Na primer

 

http://www.powervation.com/

 

A to da je 50% skok u toj bransi nemoguc, nije jer su svi ultrabukovi recimo sa 5-6h trajanja baterija na gen3 uvodjenjem hasvela skocili na 9-10h.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...