Jump to content

Koju konfiguraciju uzeti?


Slađan

Recommended Posts

Posle milion topika "koji komp, koju konfu" i slično, mislim da bi valjalo da imamo jedan topik za sve to. Za to ima više dobrih razloga, na stranu što pojedinačni topici imaju svoju draž, nekako se gomila kvalitetnih i bitnih informacija kao i saveta i svega pogubi po pedeset različitih topika. Pa upravo zato radi nekog kontinuiteta i lakšeg pristupa svim tim mišljenjima i savetima da to bude ovako na jednom topiku i nekako verujem da bi imalo više koristi onima koji dolaze sa nekim pitanjima na koja je odgovoreno milion puta do sada. 

 

 

Pre nego što pitate bilo šta - setite se tri zlatna pitanja na koja morate odgovoriti u startu, da bi dobili što bolji odgovor:

 

  • 1. Koji vam je budžet?

 

  • 2. Za šta ćete koristiti komp (igre, nove, stare / audio-video produkcija, 3D rendering, grafički dizajn / blejanje na netu, Office, filmovi, solitaire, itd)?

 

  • 3. Da li već imate monitor i/ili kućište?
Edited by CheighLee

pljk!

Link to comment
Share on other sites

mislim da je lose :D

mesace ljudi kome se ko obraca, prebrzo se sve menja itd

 

verujem da će biti toga, ali opet bar će znati ljudi gde da gledaju, i možda pokupe neki dodatni info koji bi im značio, a ovako bi završio na nekom topiku koji taj nikad pogledati neće. Samo da se lepo koristi quote i da se zna kome se odgovara i mislim da ne bi bilo problema.

 

Realno, bolje da Vudu zna odmah gde treba da dođe, nego da švrlja po forumu bez veze!

 

 

 

 

 

 

. D

 

a i to :D

pljk!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

imate li neki savet za plocu, procesor, ram i graficku u rangu od 300-350e ... a da moze da pogura i ove novije igre :) 

kad vec uzimam da bar moze da pogura ( ako mi dodje :) )

 

Možda bi morao da zaokružiš na 400€. Na brzaka opšta preporuka, mislim da za te pare možeš da uzmeš neki i5 procesor novije generacije 4xxx, mada može i prošlogodišnji 3xxx (recimo i5 4570 ili 3570), nije neka stelarna razlika u performansama dok u ceni ima razlike i to bi te izašlo oko 150-180€. Memorija 8GB DDR3 na 1600 je oko 50€, a što se ploče tiče, jebiga, tu ima baš mnogo izbora, zavisi šta ti treba od detalja, slotova, i slično mada računaj tu nekih 50ak evra minimum i gledaj da bude noviji čipset (recimo H77 ili Z77) i shodno procesoru tj. soketu. Grafiku neki ATI/AMD 78xx (recimo Sapphire 7850, to je oko 150€). Može i jeftinije ako ukzmeš jeftiniji procesor i5 i jeftiniju grafiku da bude 77xx, a ne 78xx.

 

Pogledaj po itsvetu šta ima u tom cenovnom rangu ali mislim da za 350-400€ može da nađeš sve to i da ti šljaka gotivno.

Edited by CheighLee

pljk!

Link to comment
Share on other sites

Super je ovo ideja za topic, generalno ja sam baš pre neki dan razmišljao koliko bi koštala konfiguracija za gaming a da je "normalna", znači da tera sve solidno, mogu detalji da se smanje, ali da ide, a opet da nije neka zverina od 'iljadu evra, to onda nije teško :)

Link to comment
Share on other sites

Možda bi morao da zaokružiš na 400€. Na brzaka opšta preporuka, mislim da za te pare možeš da uzmeš neki i5 procesor novije generacije 4xxx, mada može i prošlogodišnji 3xxx (recimo i5 4570 ili 3570), nije neka stelarna razlika u performansama dok u ceni ima razlike i to bi te izašlo oko 150-180€. Memorija 8GB DDR3 na 1600 je oko 50€, a što se ploče tiče, jebiga, tu ima baš mnogo izbora, zavisi šta ti treba od detalja, slotova, i slično mada računaj tu nekih 50ak evra minimum i gledaj da bude noviji čipset (recimo H77 ili Z77) i shodno procesoru tj. soketu. Grafiku neki ATI/AMD 78xx (recimo Sapphire 7850, to je oko 150€). Može i jeftinije ako ukzmeš jeftiniji procesor i5 i jeftiniju grafiku da bude 77xx, a ne 78xx.

 

Pogledaj po itsvetu šta ima u tom cenovnom rangu ali mislim da za 350-400€ može da nađeš sve to i da ti šljaka gotivno.

posto sam malo ogranicen na winwin ... zbog cekova itd.. konfu (ovu jacu verziju koju mi predlazes , ne mogu da sastavim ispod 450-470e)

na primer hteo sam da uzmem i5-3350p (koji je realno najslabiji i5) + gigabyte ploca oko 7-8 000 dinara (solidna, bratov predlog) + 8 giga rama + gtx650 ti boost 2giga rama = 470e ~

 

sta kazete na ovo staviti i3 sa ciljem da se u nekoj buducnosti kad bude prilika/potreba uzme neki bolji i5 ? to bi mi bila usteda od par hiljada?

 

sta mislite o kartici hd7770 (ima oc verzija ) , drugar mi ju je preporucio... kapiram da je ova gtx650ti boost mnogo bolja ...

ne znam na cemu mi je bolje stedeti na procesoru ili grafickoj ako su mi cilj novije igrice ? naravno nisam jos odustao od ove 470e evra kombinacije, samo mi je nekako puno iskreno.. jer za 550e ~ kod njih mogu da uzmem kompletan racunar i5 sa hd7850, 1 terabajt diskom, 8 giga rama , plocom, kucistem i napajanjem

 

mene muci malo to sto imam 24" hd monitor pa mi sve ispod 1920x1080 izgleda nekako losije .. ili se ja samo tripujem :)

Edited by E jebes baku

fml

Link to comment
Share on other sites

posto sam malo ogranicen na winwin ... zbog cekova itd.. konfu (ovu jacu verziju koju mi predlazes , ne mogu da sastavim ispod 450-470e)

na primer hteo sam da uzmem i5-3350p (koji je realno najslabiji i5) + gigabyte ploca oko 7-8 000 dinara (solidna, bratov predlog) + 8 giga rama + gtx650 ti boost 2giga rama = 470e ~

 

sta kazete na ovo staviti i3 sa ciljem da se u nekoj buducnosti kad bude prilika/potreba uzme neki bolji i5 ? to bi mi bila usteda od par hiljada?

 

sta mislite o kartici hd7770 (ima oc verzija ) , drugar mi ju je preporucio... kapiram da je ova gtx650ti boost mnogo bolja ...

ne znam na cemu mi je bolje stedeti na procesoru ili grafickoj ako su mi cilj novije igrice ? naravno nisam jos odustao od ove 470e evra kombinacije, samo mi je nekako puno iskreno.. jer za 550e ~ kod njih mogu da uzmem kompletan racunar i5 sa hd7850, 1 terabajt diskom, 8 giga rama , plocom, kucistem i napajanjem

 

mene muci malo to sto imam 24" hd monitor pa mi sve ispod 1920x1080 izgleda nekako losije .. ili se ja samo tripujem :)

 

Pa pazi, AMD grafike su uglavnom budžetska rešenja koja su jeftinija od Nvidia GTX modela. To ne znači da su loše grafike. Tu možeš da uštediš. Što se tiče procesora, jebiga, može i i3 ali ako hoćeš već da štediš, štedi na svemu ostalom, ploči ponajviše, a najmanje na procesoru i grafici. Prvenstveno, pogledaj šta bi ti igrao od igara, pogledaj preporučene konfiguracije za to, pa shodno tome. Mislim ako ćeš da igraš samo DOTA-u onda ti realno i ne treba nešto spektakularno. Ako igraš sve pomalo, jebiga, ne treba štedeti na grafici i procesoru. 

 

E sad jebiga to što si ograničen na WinWin, to je malo sranje. Prvo vidi šta planiraš da igraš i šta to traži od hardvera. Imaj na umu da igre polako prelaze na next gen konzole, pa će tako i na kompovima da budu malo zahtevnije. Ja sam ti one cene sve izlistao sa ITsveta, ali winwin je uglavnom skuplji. Ako ti je samo zbog čekova tamo, onda bolje pogledaj u monitor.rs, oni neretko imaju bolje cene od većine radnji u bg - http://monitor.rs/index.php/nain-plaanja , a i kontam da danas većina prodavnica ima različite fore za plaćanje.

Edited by CheighLee

pljk!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Imam komp star 7 godina i zeleo bih da mu zamenim procesor (bice mi dovoljan neki dual core) pa samim tim moram i novu maticnu da kupim. Preporuka sta da uzmem? Da li mi je ovo napajanje dovoljno za tako nesto? Hoce li ova graf. kartica raditi na novoj maticnoj ploci? Da li je isplativije da kupim nov komp ili da menjam ove komponente?

 

 

Konfig. je sledeca

 

 MB Asus K8V-VM

 CPU AMD Sempron 2800+

 VGA 256MB DDR3 Leadtek WinFast PX7600GT 

 Napajanje 430W

Link to comment
Share on other sites

 

Imam komp star 7 godina i zeleo bih da mu zamenim procesor (bice mi dovoljan neki dual core) pa samim tim moram i novu maticnu da kupim. Preporuka sta da uzmem? Da li mi je ovo napajanje dovoljno za tako nesto? Hoce li ova graf. kartica raditi na novoj maticnoj ploci? Da li je isplativije da kupim nov komp ili da menjam ove komponente?

 

 

Konfig. je sledeca

 

 MB Asus K8V-VM

 CPU AMD Sempron 2800+

 VGA 256MB DDR3 Leadtek WinFast PX7600GT 

 Napajanje 430W

 

 

a opet, glavno pitanje je kao i uvek - koliko si spreman para da daš?

pljk!

Link to comment
Share on other sites

Prvo, to je podnožje 754, nema procesora za njega već najmanje pet godina.

Drugo, tebi bi za 20k bilo najisplativije da uzmeš neku kombinaciju AMD APU (quad-core procesor sa grafikom), ploču i 2x2 GB RAM-a, ali najverovatnije koristiš ATA DVD, a verovatno i ATA hard disk, a nove ploče već godinama nemaju ATA kontroler nego samo SATA, pa ti ne gine kupovina novog diska.

Link to comment
Share on other sites

Trenutno imam 20 000 RSD

Gledam da dam samo za ono sto mi je potrebno, a to je procesor... Mogu ja da ustedim jos 10 000, ali imam trip da ce mi nov komp isto koristiti kao i ovaj stari, ako bude nadogradjen.

 

pa u tom slučaju, možda neki i3 procesor + neka jeftinija ploča za odgovarajući slot i neka jeftinija grafika. Mislim, najjeftinji i3 i grafika novije generacije će ti raditi bolje od trenutnog. Ne znam doduše kako stojiš sa hard diskovima i to, a napajanje ako je prematoro, možda nema neke novije priključke za ploču takođe. U svakom slučaju, za 30 hiljada šta god da sklopiš, a da je novije generacije, će ti raditi bolje od toga što imaš sad. Imaj na umu da kad menjaš ploču sa te matore na novu, moraćeš i novi RAM da uzmeš.

 

Tu je AMD ekvivalent svega toga kao što vudi kaže.

 

Evo, na primer ovako na brzaka ovo te izađe 211€ bez hard diska.

 

http://itsvet.com/proizvod/sapphire-radeon-hd-6670-1gb-gddr3-/comp_comp_vga/130/2813

http://itsvet.com/proizvod/kingston-4gb-1600mhz-ddr3-hyperx-genesis-khx1600c9d3-4gb/comp_comp_ram/71/1688

http://itsvet.com/proizvod/intel-i3-2120-3.3ghz-3mb-lga1155/comp_comp_cpu/46/444

http://itsvet.com/proizvod/msi-h61m-e33-b3/comp_comp_mboard/24/1858

 

Za slučaj da imaš SATA diskove ipak, možeš i da se zezaš i dodaš SSD od 60GB kao sistemski disk za dodatnih 55€ http://itsvet.com/proizvod/kingston-60gb-ssd-v300-sata600-sv300s37a-60g/comp_comp_hdd/71/2642

i sve te izađe 266€ iliti 30.460 din po guglovom kalkulatoru.

pljk!

Link to comment
Share on other sites

eto, fantazije, ne moraš da kupuješ onda ni hdd, taj koristiš kao storage ako dodaš SSD, a SSD je uvek dobra kupovina. E da, i obavezno čekiraj priključke na napajanju da znaš dal da kupuješ i to novo, mada ako ti je to staro 7 godina isto, najverovatnije bi bilo pametno i to osvežiti umesto SSD-a.

Edited by CheighLee

pljk!

Link to comment
Share on other sites

Hard disk je HDD S-ATA 160 GB Maxtor 7200

 

Igleda da je zreo za muzej... Hvala na savetu, sad cu malo da proucim/iskalkulisem pa cu da vidim sta mi je bolje

Uzmi neki jeftin APU A serije i nemas da brines. Mislim da ce ti najjeftiniji A8 biti dovoljan. Nesto tipa A8-5500 i slicno.

Mozes da uzmes jedan 4gb RAM modul pa posle da dokupis jos jedan, nije strasno.

Taj hard ce ici na nove ploce.

Edited by StormScion
  • Downvote (-1) 1

Is the destiny of mankind controlled by some transcendental entity or law? Is it like the Hand of God hovering above? At least it is true that man has no control, even over his own will

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dajte neku preporuku za napajanje za Phenom II x4 840, 2 hdda, 5770 grafika (LC stop, Zwerko stop :tf: )*

 

* U njemu je već LC 600 H koji mislim da je hteo da izgori, tj znaću kad dođem doma ali žena prijavljuje da je kućište bilo vrelo i da je smrdelo ali da je komp i dalje radio tj šanse su da je geknuo ventilator na napajanju a ono se greje ko furuna i bez njega - čak i da je nešto drugo, pun mi je kurac LCa tako da mi svakako treba preporuka - ako može i neka tišina da se ugura u razumnu cenu tim bolje :D

 

Preporuka 2, koja grafika može da se stavi u ovo ako budem raspoložen da trošim pare a da ne bude sapeta procesorom ?

jebote, smorio si sa kukanjem vise :D

Link to comment
Share on other sites

Dajte neku preporuku za napajanje za Phenom II x4 840, 2 hdda, 5770 grafika (LC stop, Zwerko stop :tf: )*

 

* U njemu je već LC 600 H koji mislim da je hteo da izgori, tj znaću kad dođem doma ali žena prijavljuje da je kućište bilo vrelo i da je smrdelo ali da je komp i dalje radio tj šanse su da je geknuo ventilator na napajanju a ono se greje ko furuna i bez njega - čak i da je nešto drugo, pun mi je kurac LCa tako da mi svakako treba preporuka - ako može i neka tišina da se ugura u razumnu cenu tim bolje :D

 

Preporuka 2, koja grafika može da se stavi u ovo ako budem raspoložen da trošim pare a da ne bude sapeta procesorom ?

 

A koliko ti para planiraš da odvojiš za ta dva poduhvata? Imaš Chieftec kao solidnu alternativu ili Cooler Master (mada lično sa njima nisam imao kontakta u skorije vreme, a da su noviji modeli), a da nije u onom rangu Seasonic, Super flower i tako te 100+€ cene. 

 

Grafika, neki Radeon 78xx ili 79xx, Sapphire.

pljk!

Link to comment
Share on other sites

Crossfire ne može MSI 870-C45 je ploča a i ne interesuje me toliko koliko kao preporuka ako je grafika izgorela da je zamenim, znači single card only, ženin je komp

 

Napajanje do 5 hiljada recimo ili malo preko ako treba da gura tu potencijalno jaču karticu nekad

jebote, smorio si sa kukanjem vise :D

Link to comment
Share on other sites

pa imaš za 6k Super Flower od 650W ( atom.rs ) ali lično ne znam kakvi su ti modeli ispod 90-100€, ovi skuplji su odlični. Kontam da ni jeftinije varijante nisu loše. Moram samo da dodam da iako ne želiš LC, to su realno odlična bangvsbuck napajanja. Mislim, svaka marka, serija, proizvod, ima neki felerični model, primerak, fabričku grešku. Meni su izgorele dve Nvidia karte u poslednjih 6 godina pa i dalje mislim da su kul (iako su bile on fire, hae!). Ali ako nećeš, eto, imaš standarde kao što su Cooler Master i Chieftec (ortak je imao oba u zadnje 3-4 godine, oba crkla nekako pošt ga jebucka napon u zgradi, ima LC zadnje dve godine na moju preporuku), a imaš i Super flower koji ima gotivnu skupu seriju, za jeftinu ne znam.

pljk!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...