Jump to content

PC Audio nedoumica


Slađan

Recommended Posts

Posle deset godina, mini linija koja mi je nakačena na komp je trokirala, a već neko vreme se kanim da je zamenim. E sad, ono što me kopka je sledeće - nisam u fazonu da kupujem logitech/a4tech/itd. PC zvučnike, 2.1, 5.1, 7.1 i slično. Prvo sam hteo da kupujem mini liniju novu, ali gledam čega sve ima i mahom su mi dosta njih sranje, a dobar deo realno overkill jer mi ne treba radio, cd dek, kaseta (!?), usb mp3 plejer, već samo AUX pojačalo između kompa i zvučnika.

 

Iznenađen sam generalno koliko je nepostojeća ponuda na svetskom nivou, a kamoli domaćem, u nekim jednostavnim rešenjima i povrh svega - kompaktinim, da nisu neke budževina sa pola metra sa pola metra. Ono što sam našao malo je nadrealno skupo, a i nema kod nas.

 

Iako mi je prosto nova mini linija krajnje rešenje, hteo bih da ipak ne uzmem nešto što zauzima pola stola, a daje dobar zvuk. Pa sam tako došao na neke sledeće ideje i tu mi treba vaša pomoć i saveti, a najpre mišljenje dal je to uopšte pametno.

 

Zanima me isključivo stereo rešenje, eventualno da ima opcija vufera tj. 2.1 ali mi to nije bitno.

 

 

1. Palo mi je na pamet da recimo uzmem ovo http://www.tehnomanija.rs/pojacala/blaupunkt-pojacalo-za-auto-gta-270-sf.html , dobra je cena, daleko bolja od mini linija i nezgrapnih audio pojačala koji koštaju 22+ hiljade. Zvučnike već imam od ove mini linije, a koji su manje više solidni.

 

2. Sličan fazon kao opcija jedan samo umesto pojačala, da bude auto radio. Tu možda i imam opciju sa daljnskim!

 

3. Da ganjam možda neku mikseticu ili slično. Mada tu nisam pametan šta, ima mnogo škarta u tim jefitnijim vodama.

 

4. Nešto četvrto??

 

 

 

Šta mislite ili imate neki predlog? Ovaj Blaupunkt za 8k din ako ima leba od njega mi je bolja opcija od SONY linije koja je duplo skuplja i deset puta glomaznija. Ako naravno to ima smisla kupovati uopšte.

Edited by CheighLee

pljk!

Link to comment
Share on other sites

tesko je vreme za ljubitelje dobrog zvuka.

srednja klasa je nestala, a sumnjam da cemo moci sebi priustiti harman kardona i slicno.

nadji nacrte na netu pa naprai pojacalo :)

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

To se i ja pitam, ima fora da se nakači na kompjutersko napajanje. Ili to, ili ako nekako negde postoji adapter od 12v i 20-30 ampera :DDDDD Kontam da je ostalo prosto ko pasulj kada se reši pitanje napajanja :P

 

cenovno, pa 130€ i na niže. 

 

Zvučnike ove što imam su ok, tako da mi to nije problem, nekakvo pojačalo jeste :P

 

Miksetica neka jednostavna mi je možda najbolje srednje rešenje ali me zanima jel koristi to neko tako i kakav je utisak?

pljk!

Link to comment
Share on other sites

A sta bi radio sa mikseticom?

Probaj na oglasima da nadjes neko pojacalo do 5 godina staro, kakvo god da je.. Nekako mi bez veze da kupujes novo pojacalo, pogotovo sto imas "ok" zvucnike...

 

Sledeca opcija ti je da das 250-300e za aktivne zvucnike (pogledaj artist, player, itd...)

Link to comment
Share on other sites

pa znao sam lika koji je koristio mikseticu neku sa integrisanim pojačalom, ali se ne družimo poodavno i ne sećam se uopšte na šta je to ličilo.

 

kao što sam rekao, cilj mi je da ne bude neko glomazno sranje tj. fazon 30x30x50cm i veće, a pojačalo i mini linije su uglavnom toliki (mikro linije su govno). Autopojačalo mi je super dimenzija ali jebem li ga u napajanje :P 

 

Nisam u fazonu da dajem 300€ jer se dobar zvuk može dobiti i za trećinu cene, pa me zato i zanimaju egzotične ideje kao što sam naveo ovde :D jer da imam pare, rešavao bih sve probleme parama i ne bih pitao ikoga išta. Pošto ih nemam, gledam da izvučem najbolje za ono što imam ali trenutno nisam siguran šta je to tačno u cenovnom rangu koji sam naveo.



PS: nisam u fazonu polovnih, voleo bih da ima garanciju jebiga.

pljk!

Link to comment
Share on other sites

To se i ja pitam, ima fora da se nakači na kompjutersko napajanje. Ili to, ili ako nekako negde postoji adapter od 12v i 20-30 ampera :DDDDD Kontam da je ostalo prosto ko pasulj kada se reši pitanje napajanja :P

 

cenovno, pa 130€ i na niže. 

 

Zvučnike ove što imam su ok, tako da mi to nije problem, nekakvo pojačalo jeste :P

 

Miksetica neka jednostavna mi je možda najbolje srednje rešenje ali me zanima jel koristi to neko tako i kakav je utisak?

 

Ako si baš za "genitalno" rešenje onda je to jednostavno. Iako sam imao iste "ideje" koja količina ampera mi je potrebna u prvo vreme za napajanje Blaupunkt radia i pojačala sa ekvilajzerom 4x25w držao sam napajanje od 12v-30A koje mi je pre toga služilo za radio stanicu i linearno pojačalo.

 

Kad sam "prešao" na AT-PC napajanje od 350w (iz HP servera) nisam primetio razliku a nije "zafalilo" snage (u pitanju je radna soba 4x2metra)

 

Koliko će pojačalo da ti "povuče" ampera zavisi od veličine slušne prostorije i kolko su ti "lenji" zvučnici (da ne upotrebim stručni izraz efikasni)

 

 

PS ("blast" from past)

Inače pravljenje miksete i pojačala je takodje "izvedivo" samo je pitanje koliko si spreman da se upustiš u tako nešto.

Mixeta koju sam napravio prvo je radilo za hifi (gramofon+3deka) a pojačalo (2x3055n) iako je prvo radilo kao hifi na kraju je završilo kao pojačalo za 2 gitare u rok bendu moje mladje braće (na svakom kanalu po jedna) koju su to koristili godinama bez problema.

Edited by Muerte
Link to comment
Share on other sites

sigurno [:D] i jugo je odlichan auto :tf:

 

loše ti je poređenje, a i nisi u pravu ;)

 

Ako si baš za "genitalno" rešenje onda je to jednostavno. Iako sam imao iste "ideje" koja količina ampera mi je potrebna u prvo vreme za napajanje Blaupunkt radia i pojačala sa ekvilajzerom 4x25w držao sam napajanje od 12v-30A koje mi je pre toga služilo za radio stanicu i linearno pojačalo.

 

Kad sam "prešao" na AT-PC napajanje od 350w (iz HP servera) nisam primetio razliku a nije "zafalilo" snage (u pitanju je radna soba 4x2metra)

 

Koliko će pojačalo da ti "povuče" ampera zavisi od veličine slušne prostorije i kolko su ti "lenji" zvučnici (da ne upotrebim stručni izraz efikasni)

 

 

PS ("blast" from past)

Inače pravljenje miksete i pojačala je takodje "izvedivo" samo je pitanje koliko si spreman da se upustiš u tako nešto.

Mixeta koju sam napravio prvo je radilo za hifi (gramofon+3deka) a pojačalo (2x3055n) iako je prvo radilo kao hifi na kraju je završilo kao pojačalo za 2 gitare u rok bendu moje mladje braće (na svakom kanalu po jedna) koju su to koristili godinama bez problema.

 

Hm, lep materijal za razmišljanje, hvala :D 

 

AT/ATX napajanja su najgori izbor za napajanje bilo čega.

 

Ne znam brate, kako odeš na Yt i potražiš "car amp on PC" svi kasape PSU i kače i radi im. Takođe sam video lepše rešenje u vidu XBox360 napajanja :D koje je oko 10-15A

 

Evo ovako nešto i posle ćeš na ovo da naslanjaš sve živo u sobi i kući.

 

http://www.tehnomanija.rs/audio-komponente/pioneer-3d-av-risiver-vsx-322k.html

 

Ovde je 24k, ima da se nađe za 19.000

 

Pa, ima priključaka koji bi mi značili definitvno mada mi je malo preko budžeta, a i glomaznije je. Gde ima za 19k?

pljk!

Link to comment
Share on other sites

loše ti je poređenje, a i nisi u pravu ;)

 

pitanje je shta je za tebe dobar zvuk, al' jefitno ne mozhesh da prodjesh a da ne budzish neshto sam shto je pitanje kako ce ispasti.. idi do playera/4audia pa se raspitaj koliko kosta "dobar zvuk" :)

 

moj matori harman kardon i jamo zvuchnici su samo "solidan" zvuk, a kamoli neshto shto cesh ti sklepati :) al' ajd', neka bude da nisam u pravu :)

Link to comment
Share on other sites

pa Dragane, kad slušaš prelošu muziku pa ti treba što bolji hardver da ti i to malo dobrog što ima u toj muzici dođe do izražaja  :tf:

 

nisi u pravu jer nisam rekao da prođem "jeftino" već za trećinu cene koju je primo rekao, a to je 300€. Što znači da sam rekao da za 100€ možeš dobiti sasvim lep zvuk ako se iscimaš da nađeš najbolju kombinaciju. Kum mi radi u Playeru, znam sasvim dobro koliko (previše) košta "dobar" zvuk. I nemam prosto para za tako "predobar" zvuk.

pljk!

Link to comment
Share on other sites

zajebanciju na stranu, ako si audiofil ja bih ti najiskrenije savetovao da skupish pare (nekih 500 evra) i onda uzmesh solidno pojachalo (recimo yamahica neka) i odgovarajuce stereo zvuchnike.. mnogo ce bolje biti nego bilo shta shto cesh sam nabudziti po meni (osim ako nisi prirodni talenat omg :D).. a do tada zabodi neke 2.1 i to je to :)

Link to comment
Share on other sites

e Srbo, SONY se baš pokršio poslednjih godina. Kod njih samo preskupe stvari su premium, ovo ostalo škart. Baš sam skorije imao prilike da probam par mini linija iz ekonomske klase od njih i onda poredio sa sonijevom starom linijom od pre 15 godina kod burazera. Ove nove su krš totalni što se tiče i zvuka, a bogami i izrade. 

 

Inače sam malo brauzovao po Playeru (u radnji) malopre, ima svačega, samo treba imati para.

pljk!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...