Jump to content

Koji faks odabrati - ETF ili MATF?


Recommended Posts

ETF ti je vrlo cudan, prvo godinu dana ucimo samo opste predmete jer nas ima mnogo na budzetu i eto mora tu neko da otpadne i da se testira ko ima motivaciju da uci.

 

Stoji vecina ovih stvari koje kazes, ali nisu svi predmeti bas "opsti", imas Programiranje 1 i 2, ASP1, ORT1. 

 

A za objektno programiranje odmah u startu nisam 100% ubedjen da je ispravna stvar.

početna plata u Nordeusu kad dođeš sa faksa je soma evra, nisu baš ni oni sisali vesla :)

 

 

si siguran u to? A tipa posle 6 meseci? Ne racunam "probni rad" u platu, a i cuo sam drugacije price, mada ne od ljudi koji su "sa faksa" odmah otisli i zaposlili se

Link to comment
Share on other sites

milion posto, naravno da kasnije ako napreduješ, da će ti rasti plata i slično, ali ta početna je soma, ko što je u ostatku beograda 500-700 rekao bih, i nju imaš šest meseci do godinu dana, dok se uhodavaš

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

Pocetna plata sa faksom za junior programere je dosta manja - u mojoj/slicnim firmam

 

Pocetna plata u mojoj firmi i slicnim za ljude sa faksom u poslu sistemasenja je dosta veca. Tj etfovci sa telekomunikacija imaju solidne pocetne plate, a i kasnije mogu lepo da naguraju.

 

Jel moguce da je recimo u MS pocetna (pocetna, svez si sa faksa) plata za programera 1200 eura? To je bas superiska



U svakom slucaju ocito moze da se racuna na 500-600 eura za pocetak sa nekim faksom u IT struci.

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Pa dobro, ali poenta je da nakon cetiri godine na nekom laganica fakultetu tipa Megatrend ili Zecevic, ti mozes da upises PhD studije na EPFL, dakle nikakvu specijalnu vrednost nema diploma drzavnog fakulteta.

Osim što sa Megatrendom nećeš završiti PHD na EPFL, a sa državnim hoćeš.
Link to comment
Share on other sites

Pocetna plata sa faksom za junior programere je dosta manja - u mojoj/slicnim firmam

 

Pocetna plata u mojoj firmi i slicnim za ljude sa faksom u poslu sistemasenja je dosta veca. Tj etfovci sa telekomunikacija imaju solidne pocetne plate, a i kasnije mogu lepo da naguraju.

 

Jel moguce da je recimo u MS pocetna (pocetna, svez si sa faksa) plata za programera 1200 eura? To je bas superiska

U svakom slucaju ocito moze da se racuna na 500-600 eura za pocetak sa nekim faksom u IT struci.

nije, mislim da je Truper pucao na to da posle godinu dana, kad provalae da si dobar, možeš da imaš 1200e. Početna je 500 najčešće, do 700 ako neko hoće da se otvori, ili ko Nordeus za soma za ljude direkt sa faksa, jer žele da ih sami oblikuju

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

pa sve zavisi koliko si talentovan, znam za jednog decka koji je ove godine (a druga je godina FON-a) pozvan da radi za google. a moj drugar sa ETF-a sabija decko, a na RTI smeru je. E sad na taj spec smer SI na ETF-u primaju svakoga u principu za pare, jer sestra moje drugarice je ove godine upisala taj smer jer nije upala na RTI, oni imaju obicaj tako da zovu ljude (i moju sestru su isto zvali kad je fejlovala prijemni na ETFu, al je vec bila upisala FON), ne znam koliko se placa, tipa oko 1500e ako se ne varam.

E sad, ja da sam na tvom mestu, upisala bih najlakse a najkorisnije - FON. Likovi sa fona imaju najbolje plate kao programeri (mislim na smer Informacioni sistemi), imaju najbolje uslove, stalno organizovane besplatne kurseve programiranja, stranih jezika i kojecega, najmanje im se drkaju, organizovane prakse... U principu, iz ove perspektive sad, nece tebe naterati i nauciti fakultet, naucices se sam, sve zavisi od tvoje zainteresovanosti i posvecenosti.

Gde god krocim tu topik ne raste (ubivam s komentari topike) :D

Link to comment
Share on other sites

da, neto mesečna

@Mistress:

ja baš mislim da u bilo kojoj priči FON treba zaobići, i sam sam ga zaobišao kad sam otišao na RAF i drago mi je

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

po meni apsolitno ti niko ne gleda koji si faks upisao vec kako znas da radis, tako da ja sad, da mogu da vratim vreme, ne bih upisala medicinu, nego FON (a svojevremeno sam htela medicinu/ETF jer kad si klinac i ne znas nista onda zamisljas da je najteze najbolje, a daleko od toga). Ja znam dosta ljudi sa fona, i znam da su svi sa informatickim smerom odlicno prosli, cak i najveci duduci imaju 500-600e pocetne plate (a znam i takvih dosta)...

Edited by Mistress

Gde god krocim tu topik ne raste (ubivam s komentari topike) :D

Link to comment
Share on other sites

medicina je jedan veliki .!. na kraju cu da budem jebeni ginekoglog/akuser (ako me usere da mi uopste daju specijalizaciju) i da zivim od para (milostinje) koje mi iz zahvalnosti daju muzevi kad im porodim zene. taj neki rad. posto od plate sigurno necu da zivim. mozda cu da prodajem silne cokolade i alkohol na pijaci...cisto da imam za busplus, posto kola cu imati, tipa nikad. I tako. elem FON i da zivi ko car uz najmanje cimanje!

Gde god krocim tu topik ne raste (ubivam s komentari topike) :D

Link to comment
Share on other sites

daj da vidim te sa fona koji imaju 700e POČETNE plate, molim te :)

 

 

pritom, poenta je naučiti nešto i baviti se krštenim poslom a ne uz "najmanje cimanje" dobiti posao gde ćeš se frljati engleskim rečima i sebe nazivati internet marketing specijalistom. 

Edited by Doca.

Novi forum smrdi

3do1AEy.pngyxHzIOp.png

 

Link to comment
Share on other sites

jedna devojka i jedan decko (da ne imenujem) koji su oduzili malo faks, tipa sedam godina studirali. E ta devojka - veze nema - a zaposlila se u nekoj Wast firmi, i zaradjuje neto 640e, radi od 12 do 8, znaci pre nedelju dana se zaposlila. A taj decko - ajde kao zna programiranje, ali sa engleskim se ne druzi bas, pa mu je to bio kao najveci minus pri zaposljavanju, prosle god dobio posao, i to tipa drugi razgovor za posao koji je odradio. i 600e plus neki bonusi, sad ne bih mogla da slazem gde tacno radi i kolika mu je sad plata. Plus znam za njihove drugare koji su identicno (neki cak i bolje) prosli samo malo pre njih, jer su ranije zavrsili. Ovo sustvarno cinjenice...

a ovi moji iz generacije su valjda ove godine na masteru, pa za njih cu valjda znati kad zavrse..

Gde god krocim tu topik ne raste (ubivam s komentari topike) :D

Link to comment
Share on other sites

E ne znam da li vi lupate, ili je mene neko slagao.

 

Jedan prijatelj je radiou Nordeusu, kao programer, nije bio svez s faksa cini mi se tada.. (pre godinu dana), i imao je platu nesto u rangu 700e, pocetnu.

 

 

 

Elem, na kurac nabijem sve vas koji ste programeri i radite za hiljade evra!!!

  • Upvote (+1) 1

Get smart or die dumb!

Link to comment
Share on other sites

Rodjeni brat mi je zavrsio fon i mogu reci iz njegovih prici da je faks dobro organizovan, tipa ti seminari besplatni,ucenje prog. jezika,praksa, ali sam faks po sebi je krs zbog toga sto ne ucis nista konkretno i to sto ucis je malo u odnosu na gomilu stvari koja ti bukvalno nece trebati u zivotu; menadzment,marketing,sociologija i psihologija ?!?! itd.

Slazem se sto se tice toga da ako je neki faks najtezi ne mora znaci da je i najbolji, kao npr sto sam bio ubedjen sto posto u pocetku da cu da upisem etf sad se sve vise okrecem prema matf iz razloga sto ne mislim da ako profesori roknu neke bolesne kriterijume da ce znaciti da cu nauciti nesto a sto bih se zezao i potrosio deo zivota na to.

 

edit. te plate od 1k+ evra mi izgledaju nerealno za bilo kog pocetnika :)

 

edit2. Sd diablo jel se ispostavilo da ce ti koristiti svo to znanje iz elektronike na kraju ?

Edited by Thunderstorm

It’s better to burn out than to fade away

Link to comment
Share on other sites

jedna devojka i jedan decko (da ne imenujem) koji su oduzili malo faks, tipa sedam godina studirali. E ta devojka - veze nema - a zaposlila se u nekoj Wast firmi, i zaradjuje neto 640e, radi od 12 do 8, znaci pre nedelju dana se zaposlila. A taj decko - ajde kao zna programiranje, ali sa engleskim se ne druzi bas, pa mu je to bio kao najveci minus pri zaposljavanju, prosle god dobio posao, i to tipa drugi razgovor za posao koji je odradio. i 600e plus neki bonusi, sad ne bih mogla da slazem gde tacno radi i kolika mu je sad plata. Plus znam za njihove drugare koji su identicno (neki cak i bolje) prosli samo malo pre njih, jer su ranije zavrsili. Ovo sustvarno cinjenice...

a ovi moji iz generacije su valjda ove godine na masteru, pa za njih cu valjda znati kad zavrse..

 

dobro, nabrojala si dvoje ljudi, i šta sad? :)

ne možeš temeljiti neko mišljenje na osnovu tako malog uzorka. evo ja sam išao na fon, u mojoj generaciji se određen broj ljudi zaposlio (ili su imali vezu ili su se iscimali na neku praksu koja je preprasla u posao ili su freelanceri), ostatak (bolje reći ogromna većina, bez preterivanja) je upisala master jer nemaju šta da rade u životu i isprimali su se na te priče da će "uz minimalno cimanje" imati bogovske plate čim završe faks.

 

fon kao fakultet je đubre, dovoljno je da provedeš jedan semestar tamo da to skapiraš. meni apsolutno ništa ne znači što imamo nadrkane amfiteatre, što mogu da prijavim ispit preko neta i slično kada je sistem edukacije ravan nuli a pritom se studentima sve vreme ispira mozak pričama da će postati direktori čim završe faks. e sad, možda veći problem je što ni ostatak fakulteta nije nešto specijalno bolji.

 

međutim, ja lično sada kad bih upisivao faks, a da pritom imam keša u šteku, išao bih na neku bulja varijantu čisto da imam diplomu a paralelno bih završavao sve moguće kurseve iz oblasti koja me zanima. glavni problem kod studenata je što često upisuju faks dok još nisu opredeljeni čime bi tačno želeli da se bave u životu.

Edited by Doca.

Novi forum smrdi

3do1AEy.pngyxHzIOp.png

 

Link to comment
Share on other sites

glavni problem kod studenata je što često upisuju faks dok još nisu opredeljeni čime bi tačno želeli da se bave u životu.

 

this.

 

Sto je kombinovani fail situacije na trzistu posla, obrazovanja u srednjim skolama i zaglupljivanja pored masovnih medija

 

Sestra mi sad upisuje fax, 97% njenih vrsnjaka koje sam pre par meseci pitao sta ce da upisu (ili cime ce da se bave ako ne upisuju) je bilo u fazonu "nemam pojma, nista me ne zanima od ovoga sto je u ponudi, smislicu nesto"

 

... i onda ce da upisu ETF/Ekonomiju/Prava/Medicinu, because fakultet

Edited by trooper
Link to comment
Share on other sites

E ne znam da li vi lupate, ili je mene neko slagao.

Jedan prijatelj je radiou Nordeusu, kao programer, nije bio svez s faksa cini mi se tada.. (pre godinu dana), i imao je platu nesto u rangu 700e, pocetnu.

Elem, na kurac nabijem sve vas koji ste programeri i radite za hiljade evra!!!

Komšo, nemam zašto da te lažem, priča da talentovanim klincima daju soma evra za prvi posao jeste tačna, mada ih prethodno provere naravno kroz neku kraću praksu i sl

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

cekaj, a sta ce ti bre diploma sa nekog "boljeg" faksa? da mozes da se hvalis rodbini? :D jer diploma nije ni za k**** bitna. A da si na "boljem" faksu jel mislis da bi imao vremena za dodatnu edukaciju? Zato ja kazem da je zgodan FON, jer pored faksa imas vremena da se usavrsavas koliko hoces, a najbolje znanje ces obezbediti sam sebi (da se ne ponavljam to sam vec napisala negde).

(a inace kazem ti da ne znam samo svoje ljudi nego i sve njihove drugare, iz te generacije, samo za njih ne znam tacno ni gde rade ni kolike su im tacno bile pocetne plate, kao sto znam za ovo dvoje pa zato nisam htela da pisem, znam samo da su u rangu njihovih plata, sve zavisi od toga koliko umes i gde se uvalis)...

a jebiga, koliko ljudi toliko i razlicitih misljenja. Ja sam rekla svoje, a sad odoh da ucim jebenu hirurgiju, ode mi pola prepodneva na ovaj topic :/

@trooper

inace ja stvarno ne mislim da ljudi koji ne znaju sta ih zanima odu na medicinu :D ne znam sto bi neko upisivao faks koji traje 6 godina (plis beskonacno godina specijalizacija i subspecijalizacija) ako nije siguran sta hoce. No dobro :)

Gde god krocim tu topik ne raste (ubivam s komentari topike) :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...