Jump to content

Koji faks odabrati - ETF ili MATF?


Recommended Posts

Da imam para na bacanje upisao bih SI a i to mozda, posto ne shvatam kako neko moze da da 2000e godisnje na neko obrazovanje u Srbiji sobzirom da nijedan faks nije kao Stanford ili koji vec.
Ducky kapiram da treba da steknem nacin za razmisljanje, ali zar se on stice bas kroz te prakticne delove faksa/ projekte ili sta vec?

Inace zadivljujuce kako se fon uvek nadje medju prvim mestima na bilo kojoj rang listi za najperspektivnije fakultete kad je sranje   [roflmao]

Edited by Thunderstorm

It’s better to burn out than to fade away

Link to comment
Share on other sites

Ma ti projekti su generalno sranje. Videces i sam 'di god da budes. Bitna je materija i teorija. Mislim, naucices ti nesto na tim projektima, ali je to sve zastarelo i retardirano znanje. Jedino sto ces nauciti je da guglujes probleme i exceptione.

Link to comment
Share on other sites

Dok te projekte koje spominjes skrimke valjda ih ima isto kao i na Etfu? Zar je moguce da oni uce toliko prakticnije stvari?

 

To stvarno ne znam, nisam bas upucen u njihov program. Otprilike sta hocu da kazem je da od faksa nemoj ocekivati da zavrsis i da kidas programiranje. To se postize samo sopstvenim radom.

Link to comment
Share on other sites

bio sam na opstem smeru na etf-u prvu godinu, onda se prebacio na si (to sam prvobitno i hteo, manje bitno sad)

 

ako upises etf, rti ces moci da izaberes u drugoj godini, sto pretpostavljam vec znas. e sad, prva godina je najteza zbog vise faktora, ne toliko zbog obima gradiva koliko zbog cinjenice da dolazis iz srednje skole i trebace ti vremena da udjes u sistem. moras da budes spreman da prvu godinu ne vidis ni p od programiranja i da provedes dosta vremena uz npr. oet, koji ti nece vise u zivotu trebati, pa ces mozda imati problema sa motivacijom u odredjenim momentima :) 

 

i ne slusaj price likova koji 'nisu stigli da operu kosu koliko su ucili', uvek imaju nesto zanimljivo da kazu na temu tezine etf-a. to su uglavnom likovi koji studiraju po 10 godina, ne pipaju nista a imaju potrebu da kenjaju iz meni nepoznatog razloga

"The horse ran away with the spoon, I wish I was on the moon, too"

Link to comment
Share on other sites

Ako te interesuje programiranje, zapamti sledece. FON, ETF i PMF diplome, kao takve, nemaju nikakvu vrednost u inostranstvu sto se programiranja tice. Vise ce ti vredeti diploma nekog core IT faksa, pa makar to bio i privatni. Ovde govorim o vrednosti same diplome van Srbije, a ne o nivou stecenog znanja.

 

Kada zavrsis ETF, FON ili PMF, ti si elektro-inzenjer / menadzer / matematicar sa znanjem odredjenih programskih jezika, ali nisi programer. Nemas diplomu programera. U praksi, to znaci da ces preko bare jedino moci da upises elektro / menadzer / matematicar based PhD, nikako programerski. Ovo ti govorim iz iskustva, jer sam magistrirao na drzavnom faksu sa prosekom 9.7, a nisam mogao da upisem IT related PhD studije u Kanadi, jer nisam imao diplomu programera. Probao na vise univerziteta, uz uvek identican odgovor sa njihove strane. Zasto...?

 

Programiranje nije deo matematike, elektrotehnike niti organizacije, pa samim tim, programerski smer na ovakvim fakultetima u potpunosti gubi svrhu. Diploma menadzera ili elektricara usmerenog na programiranje postoji jedino u Srbiji i nigde vise (u stvari, mozda postoji u Albaniji, nisam gledao kakve diplome tamo izdaju). Po toj logici, mogli bi da uvedu programerski smer i na Sumarskom, Medicinskom i Filozofskom fakultetu...  [;)]

 

Resenje...? Ako hoce da odrzi korak sa vremenom, Univerzitet u Beogradu mora pod hitno da formira neki core IT fakultet, recimo da objedini IT related smerove FON-a, ETF-a i PMF-a u poseban "Racunarski" fakultet, gde bi se sticalo zvanje diplomiranog programera. Ali posto drzava ne zeli da im diplomci beze iz zemlje, strategija drzavnih fakulteta je - da se vrednost diplome u inostranstvu svede na nulu. 

 

Do pre pet, sest godina unazad, i ja sam bio jedan od onih koji su "pljuvali" po privatnim fakultetima, dizao sam drzavne do nebesa, ali eto jebiga, neke stvari ukapiras tek kad odes iz Srbije.

 

p.s. Da bi se formirao drzavni Racunarski fakultet, ne treba im nova zgrada, niti bilo kakve investicije. Samo treba da formiraju novu "logicku celinu" koja bi se zvala Racunarski fakultet, nastava bi bila i na ETF-u, i na FON-u, i na PMF-u, a vec imaju iskusne profesore i prostor za nastavu na ovim fakultetima... Dakle drzavni Racunarski bi bio sinergija tri postojeca, a ne rastakanje postojecih fakulteta, barem to tako funkcionise na trulom zapadu...

Edited by aLti
Link to comment
Share on other sites

Nemoj da lupas gluposti zivota ti. Computer Science na ETH (koji je rangiran u prvih 10 u svetu za CS, a drugi u Evropi) priznaje computer scientist-e sa MATF, PMF, ETF, FTN i cak ne mora nikakva razlika da se polaze. A znam da priznaje i EPFL u Lozani, TUe u Ajndhovenu, Tehnicki u Minhenu itd... Zapravo, svaki evropski fakultet priznaje sva ta cetiri fakulteta, tj diplomu sa istih kao ekvivalent njihovoj CS diplomi. Bas zbog Bolonje. Koji kurac Kanada.

Edited by ducky
Link to comment
Share on other sites

Nemoj da lupas gluposti zivota ti. Computer Science na ETH (koji je rangiran u prvih 10 u svetu za CS, a drugi u Evropi) priznaje computer scientist-e sa MATF, PMF, ETF, FTN i cak ne mora nikakva razlika da se polaze. A znam da priznaje i EPFL u Lozani, TUe u Ajndhovenu, Tehnicki u Minhenu itd... Zapravo, svaki evropski fakultet priznaje sva ta cetiri fakulteta, tj diplomu sa istih kao ekvivalent njihovoj CS diplomi. Bas zbog Bolonje. Koji kurac Kanada.

 

Ocigledno ne znas kako funkcionise obrazovni sistem koji spominjes (Bolonja). Kada neko upisuje PhD, onda mora da ima Master iskljucivo iz te oblasti. Kada upisuje Master, moze da ima osnovne studije iz bilo koje oblasti. Znaci menadzer diplomac moze da upise programerske master studije, ali menadzer master nikako ne moze da upise programerske PhD. Isto tako, i sumar i filozof mogu da upisu programerske master studije, ali to ne znaci da im sumarsko-filozofsku diplomu prilikom upisa vrednuju kao programersku. Priznate su diplome nasih fakulteta, nikada nisam ni rekao da nisu, ali programerski smerovi sa tih fakulteta se nigde ne priznaju za upis na PhD i to je nepobitna cinjenica. 

Link to comment
Share on other sites

Opet lupetas. Mozes upisati PhD koji hoces. Drugar sa FTN-a je upisao PhD na EPFL-u, dok je drugi upisao neki PhD, neki zeleni menadzment u nekoj industriji (neki totalni lol) na Politehnici u Milanu isto posle FTN-a.



Pa jebote, svi sadasnji profesori su zavrsili elektro i masinstva pa su doktori CS-a. Naravno da se oblasti mogu menjati. Pa u njihovo vreme nije ni mogao da se studira CS. 

Link to comment
Share on other sites

PhD u Svajcarskoj bas i nije klasican PhD, nego vise kombinacija master + PhD, zato su tvoji ortaci dobro prosli. Ne znam da li znas, ali ti PhD programi u Svici koje spominjes, mogu da se upisu i sa osnovnom diplomom BEZ mastera. Evo ti link sa EPFL: http://phd.epfl.ch/edic

 

Application: At the time of enrollment in the doctoral program, a student must have a 4- or 5-year Bachelor's degree, or a Master's degree...

 

Inace, dva burazera su mi na EPFL u Lozani, a jedan na TU u Ajndhovenu, svo troje na PhD, vrlo moguce da znaju te tvoje ortake (ili cak da je neki od njih - jedan od tih tvojih ortaka koje spominjes),  javi mi na p.m. kako se prezivaju... [8D]

Link to comment
Share on other sites

PhD u Svajcarskoj bas i nije klasican PhD, nego vise kombinacija master + PhD, zato su tvoji ortaci dobro prosli. Ne znam da li znas, ali ti PhD programi u Svici koje spominjes, mogu da se upisu i sa osnovnom diplomom BEZ mastera. Evo ti link sa EPFL: http://phd.epfl.ch/edic

 

Application: At the time of enrollment in the doctoral program, a student must have a 4- or 5-year Bachelor's degree, or a Master's degree...

 

Inace, dva burazera su mi na EPFL u Lozani, a jedan na TU u Ajndhovenu, svo troje na PhD, vrlo moguce da znaju te tvoje ortake (ili cak da je neki od njih - jedan od tih tvojih ortaka koje spominjes),  javi mi na p.m. kako se prezivaju... [8D]

 

ne

Link to comment
Share on other sites

a da, koliko su realne cifre koje je trpy spomenuo na prosloj strani? sve sto sam izguglao su neke teme sa es-a recimo, koje nisu azurirane 2 i vise godina. kakva je danas situacija?

lupio sam ono tamo za cifre, ali u Beogradu pocetna programerska plata u prosecnoj IT firmi bi morala da bude bar 700-800 eur, gde imas firme kao Microsoft i Nordeus gde je pocetna duplo veca od ovoga. U Nisu su npr malo slabije al ja ne znam nikog ko je zavrsio dole elektronski faxi a da nije imao bar 600-700 posle nekog probnog perioda od par meseci

Za low-entry poslove kao sto su "websajt/CMS programiranje" su plate nize, ali i tu moze da te usere

Za IT/admine ne znam, tu ce Pera i Igor bolji info da ti daju, mada ja nikad ne bih upisivao SI ili RTI ako planiram time da se bavim, jer od 4 godine faxa imas mozda 2 predmeta koji su relevantni za tu struku

Link to comment
Share on other sites

Inace zadivljujuce kako se fon uvek nadje medju prvim mestima na bilo kojoj rang listi za najperspektivnije fakultete kad je sranje   [roflmao]

 

Marketing je cudo :) Zato se svake godine lepo namlate para od skolarine :)

 

Do pre pet, sest godina unazad, i ja sam bio jedan od onih koji su "pljuvali" po privatnim fakultetima, dizao sam drzavne do nebesa, ali eto jebiga, neke stvari ukapiras tek kad odes iz Srbije.

 

Po nekom mom iskustvu, gde sam solidnu kolicinu vremena proveo i na drzavnom i na privatnom faksu i jedni i drugi imaju svojih dobrih i losih strana. Drzavni je dobar sto i dalje postoji taj "drill", tj cimaju te oko mnogo stvari da moras bas da se iscimas da naucis, samim tim steknes neke navike koje ti kasnije omogucavaju da lakse naucis neke stvari koje ce ti zaista trebati. Lose je sto zapravo ucis gomilu stvari koje ti nikada nece zatrebati, a vrlo malo onoga sto ces u praksi primeniti. Mislim lol, ja sam u 21. veku ucio COBOL [:D] Sa druge strane privatni faks moze da ti da prakticnije stvari da naucis, ali je problem sto ti to zapravo ne moras da uradis da bi zavrsio faks, i velika vecina ga zavrsi bez da ima ikakvo prakticno znanje i bez da ima bilo kakvu naviku o ucenju. Samim tim, privatni faks je dobar za nekog ko je disciplinovan, zna sta hoce od zivota i spreman je da sam radi na svom usavrsavanju i da uci, a papir mu treba samo radi papira. Nazalost to bas nije preterano sklono ljudskoj prirodi... 

  • Upvote (+1) 1

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

lose je sto zapravo ucis gomilu stvari koje ti nikada nece zatrebati, a vrlo malo onoga sto ces u praksi primeniti. Mislim lol, ja sam u 21. veku ucio COBOL [:D]  

 

Bitni su koncepti a ne da li si ucio C, Javu, Python, Ruby ili onaj-novi-sexy-jezik-sto-je-neki-baja-iz-Facebooka-rekao-da-je-najbolja-stvar-posle-vatre

 

Cobol je zapravo dosta user-friendly i za nekog ko ranije nista nije pisao u zivotu je po meni bolji od tipa C#/Jave koji po mnogim skolama postali "entry-level" programski jezici iz meni nepojmljivih razloga. Jednom kad se dete koje pre toga nije videlo liniju koda navikne na managed memoriju, garbage collection, gomile framework biblioteka i templatova (npr LINQ u C#), zapasce u katatonički šok ako nekada, ne daj Boze, bude moralo da programira bilo sta sto je performance-critical ili platform/architecture-specific.

Edited by trooper
Link to comment
Share on other sites

ETF ti je vrlo cudan, prvo godinu dana ucimo samo opste predmete jer nas ima mnogo na budzetu i eto mora tu neko da otpadne i da se testira ko ima motivaciju da uci.

To je cela prva godina. Po inostranim programima ljudi u prvoj godini pice alogirtme i koncepte objektnog programiranja u prvom semestru dok mi gulimo matu i oet.

 

E sad, tu je mnogo bitna motivacija. Meni je bilo fun posle uciti i programiranje i te elektronike po principu "ovo ce mi mozda nekad koristiti", a plus je i bilo vrlo zabavno pri kraju studiranja sa projektima. Znam dosta ljudi sa MATF koji gube motivaciju u teoretisanju i posle ih jednostavno mrzi da rade, ali oni koji se potrude su posle mame za inostranstvo.

 

Sve zavisi na tebi, u svakom slucaju moraces sam mnogo da se zanimas i radis.

Svidja mi se sto ETF postaje malo organizovaniji i sto sada spremaju reformu predmeta za rti tako da ce tebi verovatno i doci zanimljiviji predmeti pri kraju studiranja (verovatno podela na sw/hw smerove).

Hoes before NGOes

Link to comment
Share on other sites

lupio sam ono tamo za cifre, ali u Beogradu pocetna programerska plata u prosecnoj IT firmi bi morala da bude bar 700-800 eur, gde imas firme kao Microsoft i Nordeus gde je pocetna duplo veca od ovoga. U Nisu su npr malo slabije al ja ne znam nikog ko je zavrsio dole elektronski faxi a da nije imao bar 600-700 posle nekog probnog perioda od par meseci

Za low-entry poslove kao sto su "websajt/CMS programiranje" su plate nize, ali i tu moze da te usere

Za IT/admine ne znam, tu ce Pera i Igor bolji info da ti daju, mada ja nikad ne bih upisivao SI ili RTI ako planiram time da se bavim, jer od 4 godine faxa imas mozda 2 predmeta koji su relevantni za tu struku

početna plata u Nordeusu kad dođeš sa faksa je soma evra, nisu baš ni oni sisali vesla :)

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...