Jump to content

Koji faks odabrati - ETF ili MATF?


Recommended Posts

Bolje idi na matematicki. Koliko znam iz iskustva, bolje generalno znanje dobijaju studenti na matematickom jer se vise bave matematikom i algoritmima. Kad naucis to, posle je lako kodirati u bilo kom jeziku. Naravno, manje ces znati o softverskom inzinjerstvu, ali ta znanja ces moci da dopunis na masteru (najbolje da odes negde napolje). Tako da eto, najbolji sabijaci na ETH su bili bas ti likovi sa Matematickog (Informatike) iz NS-a. ETF-ovci su fejlovali, svi do jednog. 

Link to comment
Share on other sites

Znam da treba neko predznanje, nego sam mislio da je ono slicno na oba faksa. 
Sobzirom da su slicni predmeti samo sto na etf ima vise elektrotehnike,koja ne znam koliko je potrebna za programiranje,a sto se tice predavanja, vezbi i toga da je isti djavo posto realno profesore nesto zabole da se cimaju posebno za studente a dobices znanja onoliko koliko se sam posvetis tome. 
Na SI cu tesko upasti posto primaju samo 10-20 na budzet a to su svi neki likovi sa takmicenja tako da cu matematicki  najverovatnije.

 

Inace nisam siguran dal moze da se prebaci sa smera 3+2 na master na neki drugi faks.

Edited by Thunderstorm

It’s better to burn out than to fade away

Link to comment
Share on other sites

Elektrotehnika kao elektrotehnika ti ne treba, eventualno ako budeš ikad radio neko low level programiranje, trebaće ti osnove digitalne elektronike (ali baš osnove), i nije loše znati neke osnove arhitekture računara (šta je ALU jedinica, šta su registri, šta je stek) da ne bude da si baš pao s marsa, al to možeš i samostalno u slobodno vreme. Ali pošto ćeš na MATF, onda samo gruvaj algoritme i programiranje, kupi odma knjigu "Algoritmi i strukture podataka", imaš u kopirnicama oko ETF-a, pa čitaj polako.

Profesore ekstremno boli dupe za studente i njihovo studiranje, očekuj da ćeš sve morati sam ili u saradnji sa drugim studentima, tako da vežbaj social skills i networking (ne kompjuterski).

Link to comment
Share on other sites

Trudi se da imas dobar prosek i dobre preporuke, pa idi napolje na master ako budes imao uslova za tako sta.



E da, dobro mu Vudi podsetio, uzmi citaj Algoritme od Skiene i/ili Cormena. Imas na netu da nadjes PDF-ove originalnih knjiga. Neprocenjivo znanje.

Link to comment
Share on other sites

Tako sam i mislio, ako mi zatreba to znanje uzecu sam da naucim.
Sto se tice knjiga odakle bih ucio,pored ovih sa matf nasao sam knjigu predmeta sa RAF-a gde imaju preporucenu literaturu za svaki predmet pa sam mislio to da kupujem.
Potrazicu te sa Etfa i od te dvojice za algoritme jos, hvala puno na pomoci :).

  • Upvote (+1) 1

It’s better to burn out than to fade away

Link to comment
Share on other sites

pa onda ispade da je faks skroz nepotreban, da je priucen programer (tj samonaucen) isto dobar ko neki ko je zavrsio faks :tf:

  • Upvote (+1) 1

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Kad ste vec kod faksova, koji je po vama bolji izmedju etf(rti) i matf(informatika)?

Ili je sve isti rac a tek kroz praksu/posao steknes neko znanje :D?

 

ako hoces da

   se zaposlis kao

      web developer za pocetnih 600 eur - RAF

      kao programer za 1200+ eur - ETF (SI ili RTI, isto sranje, razlika je dal ces da odmoris 2-3 meseca od zivota i naucis elektronike)

  nastavis Master/PhD preko - MATF

 

a onda sve ovo bacis u vodu i shvatis da 90% stvari zavisi od licnih predispozicija i motivacije

 

poz

Edited by trooper
  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

i nije loše znati neke osnove arhitekture računara (šta je ALU jedinica, šta su registri, šta je stek) da ne bude da si baš pao s marsa, al to možeš i samostalno u slobodno vreme. 

 

Sad jedno glupo pitanje - ali zar se takve stvari ne uce na bilo kom faksu na kome se radi iole ozbiljnije programiranje ili projektovanje informacionih sistema? Mislim ono na FON-u, koji nije sad nesto vauuu elektrotehnika, su se takve stvari ucile jos pri pocetku. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

U Novom Sadu je FTN. U Beogradu je ETF. Kazem ti, bila su dva lika koji su sa MATF u Beogradu, prilicno dobro su prosli. Dva lika koji su bili specijalni matematicki smer u J. J. Zmaj gimnaziji u Novom Sadu i posle na PMF-u su jebali keve. Jedan sad radi sa glavnim covekom za Microsoft za Svajcarsku, a drugom su dali kancelariju, masnu platu i resava neke preteske matematicko-informaticke probleme za doktorat i Filca! Zatim smo nas dvojica sa FTN-a isto prilicno dobro prosli jer smo stvarno imali dobro znanje, a cetvorica sa ETF-a su fejlovali. Mislim da nijedan nije uspeo da zavrsi faks. E sad, uzorak je previse mali, ali su se kunuli u jednog da je bio najbolji tamo, a nije mogao picke da polozi.

Link to comment
Share on other sites

Na matf-u mozes da steknes dobre osnove ako mislis da nastavis kao developer. Slozio bih se sa trupsijem(inb4 pulen) da je njega najbolje upisivati ako mislis da nastavis negde dalje sa masterom, bas iz razloga sto steknes sasvim solidne osnove iz vise oblasti(programiranje, algoritmi, matematika), ali prakticnog rada ima malo. U toku celih osnovnih studija(3 godine) ces imati 2, mozda 3 konkretna projekta gde ces zapravo programirati nesto sto je dovoljnog obima da moze da se poredi sa programiranjem koje te ceka na poslu. A nije dovoljnog obima, vec znatno manjeg.

Sve se svodi na to koliko si spreman da se posvetis i mislim da upisao etf ili matf, neces pogresiti. Kolega sa matf-a radi u microsoftu, dva drugara sa etf-a(si), jedan u microsoftu, jedan u nordeusu, tako da sve zavisi od tebe.

Ja sam pri kraju informatike na matf-u(da, zabusavao sam debelo), tako da ako te nesto zanima, slobodno pitaj.

Link to comment
Share on other sites

stoji da se raf solidno raspao u poslednje 3-4 godine, naročito od kad su uveli zakon da profan može da predaje samo na jednom faksu

ipak, mislim da je manje bitno koji ćeš faks da upišeš, a mnogo više da sam što više radiš na sebi. Ako se samo faksa držiš, imaćeš ozbiljnih rupa pre nego što počneš da radiš

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

Pa ono interesuje me programiranje i mislio sam da ucim i sa strane naravno, tako da je motivacija trenutno na visokom nivou :P.

Samo sam u nedouimici dal da upisem Etf ili Matf, ali za sada sam za matf zato sto bi na Etfu potrosio vise vremena uceci "nepotrebne" stvari( tipa oet i ostale predmete o elektronici) a manje bi mi vremena ostalo za bitnije stvari. 

 

Dok te projekte koje spominjes skrimke valjda ih ima isto kao i na Etfu? Zar je moguce da oni uce toliko prakticnije stvari?

Posto sam ja shvatio da su faksovi svi manje visi isti sto se tice predavanja,vezbi i toga a da najvise znaci koliko se sam angazujes i kao sto Vodoo rece koliko steknes kontakta sa kolegama ili cime vec.
Naravno ovo sve sto pricam nije iz iskustva nego vec moje shvatanje visokog obrazovanja koje sam dobio iz price drugih ljudi koji studiraju.


edit. A sto se tice odlaska na master u inostranstvo, nesto mi se i ne ide van Srbije :D.

Edited by Thunderstorm

It’s better to burn out than to fade away

Link to comment
Share on other sites

Gledaj da na faksu naucis da razmisljas - za to ti treba matematika i algoritmi. Nemoj ciljati faks da na njemu naucis da koristis alate. Tako da zajebi biranje faksa po tome koji ima vise projekata. 

Edited by ducky
Link to comment
Share on other sites

Na RTI-u imas dosta predmeta o programiranju ali isto tako i o hardveru/fizici (osnovi racunarske tehnike 2, osnovi analgone elektronike, teorija elektricnih kola itd.). SI je jako slican, ali su, kao, izbacili neke predmete o fizici/hardveru da bi se fokusirao na softver. E sad, ako te zanima iskljucivo programiranje probaj da upadnes na budzet na SI, a, ako nemas problem oko love za skolarinu, upisi SI ! 

Ako ne upadnes na budzet, a imas frku oko love, idi na mat. fakultet... problem solved  [:)]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...