Jump to content

Need medical attention


Recommended Posts

nista previse pametno mi nije bas i rekao :D asimetrija kicme i da je zbog toga ovo sa misicima, nesto na S je dijagnoza da me ubijes sad ne znam :D dao mi vezbe u ponedeljak i klasika rekao da idem na plivanje, bas nista previse pametno :D

Link to comment
Share on other sites

Ovo je nekako najpodesnija tema za pitanje, iako je vise pravno:

Poslodavac poce da nesto zateze sa bolovanjima, salje mejlove i daje zvanicne objave, kao mini-pravilnici. Niko u firmi bolovanje ne zloupotrebljava (inace bi ekspresno leteo) i do sada smo se uvek usmeno dogovarali i javljali, uopste postovali procedure u tim slucajevima. Tako je do sada vazio polu-neformalni dogovor da se bolovanje ne otvara, ako odsustvujes do dva dana: Jebiga, ustanes ujutru i ne mozes da gutas i govoris, ne dises kroz nos, a ushni kanali bole. Sad je sef to zvanicno smanjio na jedan dan i pominje / pravda to Pravilnikom o radu i Zakonom o radu. Posle toga moras da imas doznake, sto znaci da moras da otvaras bolovanje.

Taj jedan dan uglavnom nije dovoljno vremena za neke srednje simptome prehlade da prodju, a i lekar često ne može da ih ustanovi pregledom ili bude u "ne foliraj se" stilu. Uz to moram da idem do lekara za otvaranje bolovanja od dva dana i opet da uzimem doznake. To realno ispadne da isti dan idem za otvaranje i zatvaranje bolovanja (ako sam prvi dan simptoma ostao kod kuće da ne pogorsam situaciju).

Da li u nekom od tih zakona i pravilnika ima ijedan clan koji definise neku kracu postedu bez potrebe za lekarskim uverenjem?

 

Link to comment
Share on other sites

Nesto su na ovoj advokatskoj grupi pricali o tome pre par dana.Znam za ovo:

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/drustvo/aktuelno.290.html:690071-Jaca-kontrola-bolovanja

A znam i za ovo:

8. Obaveštenje o privremenoj sprečenosti za rad

Član 103

Zaposleni je dužan da, najkasnije u roku od tri dana od dana nastupanja privremene sprečenosti za rad u smislu propisa o zdravstvenom osiguranju, o tome dostavi poslodavcu potvrdu lekara koja sadrži i vreme očekivane sprečenosti za rad.

 

Sa tim u vezi je i ovo:

4. Otkaz od strane poslodavca

1) Razlozi za otkaz

Član 179**

.............................

 

Poslodavac može da otkaže ugovor o radu zaposlenom koji ne poštuje radnu disciplinu, i to:

...............................

2) ako ne dostavi potvrdu o privremenoj sprečenosti za rad u smislu člana 103. ovog zakona;

Link to comment
Share on other sites

Znam kada treba da se predaju doznake. Znam i da lekar moze da pravda dan kada mu dodjes u ordinaciju, juce i prekjuce (to zovu tri dana). To podrazumeva sve sto sam gore napisao:

-odlazak kod lekara,

- otvaranje bolovanja i 

- bukvalno odmah zatvaranje istog

Do tada simptomi mogu da prodju ili da se ublaže i lekar ume i da te tada zajebava, ali prvi dan stvarno nisi u stanju da odeš u Dom zdravlja (ja sam imao te situacije).

Da li to znači da ni u jednom zakonu nema neke kratke poštede bez obaveze odlaska kod lekara?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mawtchie said:

Ovo je nekako najpodesnija tema za pitanje, iako je vise pravno:

Poslodavac poce da nesto zateze sa bolovanjima, salje mejlove i daje zvanicne objave, kao mini-pravilnici. Niko u firmi bolovanje ne zloupotrebljava (inace bi ekspresno leteo) i do sada smo se uvek usmeno dogovarali i javljali, uopste postovali procedure u tim slucajevima. Tako je do sada vazio polu-neformalni dogovor da se bolovanje ne otvara, ako odsustvujes do dva dana: Jebiga, ustanes ujutru i ne mozes da gutas i govoris, ne dises kroz nos, a ushni kanali bole. Sad je sef to zvanicno smanjio na jedan dan i pominje / pravda to Pravilnikom o radu i Zakonom o radu. Posle toga moras da imas doznake, sto znaci da moras da otvaras bolovanje.

Taj jedan dan uglavnom nije dovoljno vremena za neke srednje simptome prehlade da prodju, a i lekar često ne može da ih ustanovi pregledom ili bude u "ne foliraj se" stilu. Uz to moram da idem do lekara za otvaranje bolovanja od dva dana i opet da uzimem doznake. To realno ispadne da isti dan idem za otvaranje i zatvaranje bolovanja (ako sam prvi dan simptoma ostao kod kuće da ne pogorsam situaciju).

Da li u nekom od tih zakona i pravilnika ima ijedan clan koji definise neku kracu postedu bez potrebe za lekarskim uverenjem?

 

koliko ja znam, nope. ujedno i u svim kompanijama gde sam bio uvek je bio jedan dan da možeš da odležiš bez potrebe da nešto pravdaš, sve preko toga moraš da donosiš doznake.

ima i ovoga da je zakon "po volji poslodavca" što kaže dende ali ujedno i zamisli taj nivo zloupotreba kada bi zakon propisivao kraću poštedu bez odlaska lekaru, po principu "nije mi dobro keve mi".

Link to comment
Share on other sites

OK, hvala.

 

edit, @Lucky zloupotrebe su uvek moguce, ali je i cinjenica da su ljudi pretezno kraci period bolesni u toku godine i da se za 2, najvise 3 dana oporave. I da to može najviše jednom u toku meseca, neprekidno, a da ti za vise (puta u mesecu, dana) treba opravdanje lekara. Samo me je interesovalo pise li igde ista na tu temu u (pod)zakonskim aktama.

Edited by Mawtchie
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

poceo sam da pijem vitamin D3, picu ga do pocetka proleca kapiram (preporuka manje vise svima). e sad, kod nas u apotekama ne moze da se nadje tableta sa vise od 400IU (international units), ma koji proizvodjac bio, a svuda po netu vidim kako piju bar nekoliko hiljada IU (tablete su im 5k), sto uz preporuku doktora sto na svoju ruku. procitao sam i da je neki minimum za bilo kakve osetne promene 1000 IU, a ovde sa ovih 400 jos preporucuju 1 tabletu dnevno.

je l' ima ikakve razlike u tabletama ovde i tamo, tj. da li je njihova tableta od 5k ekvivalent ~12 nasih? pijem 3 atm.

"The horse ran away with the spoon, I wish I was on the moon, too"

Link to comment
Share on other sites

ali svuda preporucuju nekoliko hiljada tokom jeseni i zime. ne planiram da pijem u toku proleca i leta, ali u ovom periodu nema bukvalno ni minut izlozenosti direktnoj suncevoj svetlosti u toku dana. tablete na zapadu su 5k, zato mi je cudna tolika razlika, pa se pitam da li ima jos neke razlike osim u samoj kolicini vitamina D

"The horse ran away with the spoon, I wish I was on the moon, too"

Link to comment
Share on other sites

Realno to sto preporucuju je MINIMUM koji je potreban organizmu, tako da vecinu stvari treba uzimati preko toga...Ovde se (imo*) ne radi o tome da ce se neko razboleti jer ne unosi minimalnu potrebnu kolicinu, vec da bi doslo do nekog poboljsanja. Meni taj D3 pomaze da me manje drma depra tokom zime, a uzimam oko 5000 jedinica 1-2x nedeljno. Kontam da je oko 2000 dnevno OK doza. 

*Pre nego što počnete da uzimate neki lek, posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom :tf:

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Dule_smor said:

Gde svuda, na internetima? Koliko ja znam ovo je dovoljno, neces ziveti u jebenoj mracnoj komori 6 meseci :D

pa ono, zakacio sam danas 2 minuta direktnog sunca, pre toga pre 20 dana, sledeci put ko zna kad. citam da je za nas ten potrebno oko 20 minuta dnevno za proizvodnju potrebne kolicine, a da recimo covek u sorcu i majici na suncu proizvede oko 10k UI za 10 minuta na suncu, tako da tablete od 5k za suplementaciju zimi mnogo vise imaju smisla. a i % ljudi koji padaju u zimsku depru je ogroman, tacnije retko ko nije skucan manje ili vise.

"The horse ran away with the spoon, I wish I was on the moon, too"

Link to comment
Share on other sites

ovde bi to po urbanoj legendi svi trebalo da piju, al jos nesto ne videh. a i mislim da sam nacuo da vitamin d koji pijemo a ne sintetisemo nije upotrebljiv 100 posto...nisam siguran, al bolje da pici kontent nego da proverim

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...