Jump to content

Need medical attention


Recommended Posts

Trnu mi mali i domali prst na levoj ruci, tj. poceli su pre nekih mesec dana. Onako vise u vecerenje sate, preko dana ne osetim toliko. Sta bi moglo da bude? :/

 stariš =o) tj dugogodišnje loše sedenje je dovelo do promena na vratnim pršljenovima i oni sada polako prtiskaju nerve koji grade brahijalni pleksus (inervacija ruke), tačnije, na osnovu lokalizacije trnjenja kod tebe je zahvaćen ulnarni nerv što znači da je suženje međupršljenskog prostora negde na nivou pršljena c7-c8-t1)
za tačnu dijagnozu moraćeš da snimiš vrat, ali garant ćeš da fasuješ fizikalnu/neke vežbe za vratni deo kičmene muskulature i ramena da rasteretiš kosti malo mišićima...ako ti se dg ne postavlja, kreni sam lagano da vežbaš vrat ramena i leđa i počni da paziš kako sediš...

omg koliko gresaka što slovnih, što mentalnih...sto edita =o) odo' spavati

Edited by Kole
  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

ajd' ja jedno slično bonus pitanje - kad napravim specifični položaj palca na nozi levoj (recimo ispružim stopalo a palac savijem na dole) ali i ne samo tada, prođe me "struja" kroz palac i zaboli "čudno". Na primer kad oblačim pantalone ili čarape bude najizraženije. Ne sećam se da sam negde zveknuo palac, a takvo je stanje već jedno dve nedelje. Nešto se tripujem da je možda do nokta nešto, al nisam siguran. 

Link to comment
Share on other sites

Ne, nego je "boli me kad pritisnem ovo mesto" - a ti nemoj da pristskas to gde boli ;oP

Svaki put kad je "struja"/trnjenbje to je nerv...kad je tako naglo dodje i brzo ode to je 99% neko prikljestenje/istezanje/napor nerva. Ako je trnjenje dugotrajno (tipa traje satima+) onda moze da bude i vaskularni problem tj da ishranjivanje nerva nije dobro.
E sad, vrlo je moguce da si se povredio skoro i da nisi primetio, ali i da si prst/stopalo zveknuo jos davno ("Laki ima jednu zdraviju nogu" (tm) Bole) pa si tek skoro primetio da ti taj polozaj izaziva neprijatnost i onda sad namerno testiras polozhaje da vidis sta ti sve smeta i iritiras staru povredu/stanje na nacin na koji nisi pre. 

  

Link to comment
Share on other sites

Trnu mi mali i domali prst na levoj ruci, tj. poceli su pre nekih mesec dana. Onako vise u vecerenje sate, preko dana ne osetim toliko. Sta bi moglo da bude? :/

Ovo sto je Kole napisao, imao sam i ja isti problem. Ali sam iskulirao situaciju i u nekom trenutku je prestalo! Izbegavao sam da se naslanjam levim laktom na sto, mozda je to pomoglo xD

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Dule ili neko drugi :D Problem je sledeci, kad cucnem i oslonim se tezinom na desno koleno posle nekih 5 sekendu kad se uspravim imam bol u kolenu, otprilike u centru kolena, kad uradim to sa levim nista,  nemam bol dok hodam trcim skacem, sve u svemu koleno izgleda normalno, nisam pao skoro ili dobio udarac, sta moze biti ?

Edited by SHMEKER
Link to comment
Share on other sites

bol u centru kolena je najčešće do čašice/njenih tetiva i najčešće je uzrokovan dugotrajnim pogrešnim opterećenjem (loše vežbanje, ekstremna opterećenja, loše cipele, loše hodanje...)
sedi i lagano palcima pritiskaj čašice na unutra ili uradi čučanj sa dlanovima na oba kolena i probaj sam da registrujes da li se čašice kreću isto/da li desno koleno "struže"
u oba slučaja, if yes, to je to, if not odeš kod ortopeda

ako struže i čašica je problem onda
a) odmaraš koleno x dana/nedelja bez vežbanja i smanjeno se krećes i čekaš da bol prođe, tokom tog perioda uzimaš nesteroidne lekove protiv bolova (aspirin ako boli malo, brufen ako boli jako) a od krema koristiš konjsku mas', tedonal ili bengay....hepalpan ili hepatrombin pomažu isključivo kod modrica/mekog tkiva, a ne kod tetiva/zglobova
b) ako bol ne prolazi spontano kod ortopeda ćeš svakako morati da ideš da ti čekira hod, možda preporuči uloške za cipele i uopšte prepiše terapiju

  • Upvote (+1) 2
Link to comment
Share on other sites

Sa zadnja strane noge, iza kolena, prosirile su se vene...pocelo i da pece tj. boli umereno (kad hodam odn. savijam nogu)...jbg, its not age, its milage...

Jel ima nesto delotvorno od ovih krema raznih i jel moze da se izbegne operacija u narednih npr. 10 godina (sto bih izbegao, da mi ne bi izvadili oko, umesto sredili venu na nozi)?

Edited by petnemanja

QUOTE (Kojot @ Apr 21 2009, 03:24)

relnao pametna devojka se ili iskenaj pre sexa ili se izklistira tusem i namaze pomadom

Link to comment
Share on other sites

Pa idi kod doktora cisto da kaze u kojoj su fazi i sta ti je sad najdelotvornije.

Meni, na ćaleta nasledno, sve se više šire na gornjem delu levog stopala, ali još uvek ne bole (nekad pulsiraju nakon većih napora) i postoje čak i periodi kada su izraženije. Još nisam za elastični steznik, ali doći će i to.

Tebi je malo lokacija truba, ne znam kako tu ići sa zavojima, opet ako su neophodni. Al ja bi otišo kod doktora da pogleda stanje.

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Pa da, ali doktori tamo gde si ti sad, imaju zadovoljavajuci drustveni i materijalni polozaj, pa ih zapravo interesuje i lecenje pacijenata...ovde je odlazak kod doktora (sto i sam znas), kao i obracanje bilo kojoj instituciji, poslednja faza ocajnika koji vise nema sta da izgubi...posto ja jos nisam dosao u fazu da nemam sta da izgubim, a i ne bih da mi vene lece sonom kiselinom, pitam ljude iz naroda jel znaju za neki delotvorni lek koji ima dejstvo u smislu da ublazi tegobe i odlozi neizbezno...

QUOTE (Kojot @ Apr 21 2009, 03:24)

relnao pametna devojka se ili iskenaj pre sexa ili se izklistira tusem i namaze pomadom

Link to comment
Share on other sites

what Igor said
odes kod vaskularca da ti pogleda vene u kakvom su stanju
plus mi je fantastično da TI imas proširene vene, a nit si debela žena!? nit si nepokretni matorac...lepo idi da se ispita šta je, dal je uopste vaskularno il je ortopedski mozda...i kad nađu šta je da ti kažu šta da radiš (makar to bilo ko Igoru kad su tri lekara rekal tri razlicite stvari za kičmu)
u srbiji su dve najveće grupe pacijenata hipohondri koji smaraju doktore za gluposti i junačine/nojevi koji trpe/lažu sami sebe dok se sitiacija pogoršava - nastoj da ne budes tipični predstavnik te dve grupe (u ovom slučaju druge)

ako jesu vene, imaš par osnovnih stvari koje su mahom lifestyle change
- aspirin i brufen (tm) - za bolove male  i velike
- masaža - blago i u pravcu srca iskljucivo (tj ne gore dole ili kružno (ko sto Igor voli da masira na tajlandu) nego dlan povlačiš uz nogu i podižeš od noge kad ga vraćaš u početni položaj)
- sedenje - što kraće (lol i know =o)), bez prekrštanja nogu ikad više uživotu, na poslu na 30 min sedenja 1 min ustaneš i hodaš (al opet, ko je tebe video kako pričaš na telefonu zna da non stop pejsujes ko iz crtanog filma zato mi i dalje cela priča sa venama ne pije vodu)
- stajanje u mestu - big no no, ili kretanje il sedenje na opisani način
- ležanje - što više puta u toku dana da legneš i podigneš noge da budu iznad ostatka tela da se krv sliva sama iz njih (to ono kad dodješ kući sa posla i uopšte nemaš 100 stvari oko dece da radiš pa legnes pola sata i odmaraš vene ;oP)
- kompresione čarape - smanjuju vensku cirkulaciju na površini (koja je inače sporedna venska cirkulacija nogu, glavne vene su unutra između mišića)

operativno
najinvazivnija stvar koju mogu da urade kod baš baš najstrašnije proširenih vena je stripping (hirurško vadjenje površinskih vena pa duboke preuzmu potpuno njihovu cirkulaciju) al opet...to se radi kod matorih žena, a ne kod aktivnih ljudi pre 40te...(takođe se radi kod ljudi sa zdravim venama kad treba materijal za bajpas na srcu - mazneš venu, prepariraš i ušiješ de treba na srcu =o)))

za doktore...da ne ulazimo u prežvakanu priču, da su najgori kasapini, par pregleda radi tačne dijagnoze si dužan da obaviš...i to dužan prvo zbog sebe, a onda i zbog familije koja zavisi od tebe

yay wall of text =oD

 

 

Edited by Kole
  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...