Jump to content

Zemljotres


brue

Recommended Posts

Inace nisam se do sad nikad iscimao da procitam zasto je cernobilj prosao kako je prosao. Znao sam da su rusi pametnice sjebali stvar ali mi je ovaj lik sad lepo objasnio kako.

Za one koje mrzi da čitaju, Černobil se sveo na smrtonosni miks zastarele tehnologije (Černobil je za današnje elektrane ekvivalent dvokrilnog WW1 lovca) i nesposobnosti osoblja koje je na više kritičnih tačaka moglo da spreči havariju.

Link to comment
Share on other sites

Strasni klipovi...kolika je steta samo nacinjena, sve sto se naslo na putu je sjebano...trebace im vremena da se oporave od ovoga, ali verovatno ce to uraditi brze nego sto bi bilo ko drugi uradio!

Ne razumem ovaj Lakijev klip, zasto se ljudi vozikaju automobilima, zasto nisu jako daleko od tog mesta?

Link to comment
Share on other sites

eFYYe.jpg ccc

nego, sad neko laicko gledanje ove katastrofe, zar ne bi bilo bolje da su nuklearke pravili samo na zapadnoj strani ostrva, cunamiji im dolaze uvek sa pacifika (istoka), ili lupam?

Ne moraju da dodju sa Pacifika, tehnički ako bi zemljotres bio u Japanskom moru onda bi došli i sa zapadne strane. Ali je problem sa nukelarkama druge prirode, nije njih cunami zeznuo nego zemljotres, odnosno to sto im je riknula struja i hladjenje, za to im je svejedno s koje su strane ostrva.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Ne moraju da dodju sa Pacifika, tehnički ako bi zemljotres bio u Japanskom moru onda bi došli i sa zapadne strane. Ali je problem sa nukelarkama druge prirode, nije njih cunami zeznuo nego zemljotres, odnosno to sto im je riknula struja i hladjenje, za to im je svejedno s koje su strane ostrva.

ok, doduse nesto sam na brzinu bio guglao kada sam to pisao, i koliko sam video, zemljotresi koji se dese u japanskom moru su generalno slabiji od ovih sa istocne strane, i cunamiji su slabiji, pa mi zato to delovalo kao malo sigurnije resenje :)

a zar ne rekose u vestima, da im nije bio problem toliko sam zemljotres, nego bas cunami, posto je izmedju ostalog ostetio i neke dizel agregate i ostale rezervne sisteme?

Link to comment
Share on other sites

a zar ne rekose u vestima, da im nije bio problem toliko sam zemljotres, nego bas cunami, posto je izmedju ostalog ostetio i neke dizel agregate i ostale rezervne sisteme?

Zemljotres je sjebao energetsku mrežu i ugasio elektranu. Za hlađenje reaktora su u tom slučaju zaduženi dizel agregati koje je cunami zbrisao. Ostale su samo baterije koje drže oko osam sati.

Link to comment
Share on other sites

pa i meni se cini da je vecina zemljotresa na toj pacifickoj strani, tu prolazi vatreni pojas pacifika...a i da je bio u japanskom moru ne mora da znaci da bi nastao ovoliki cunami posto je dosta manja povrsina i dubina vode...tipa kad bi bio zemljotres u jadranu ne bi nastao cunami jer jednostavno nije dovoljno velika povrsina vode, barem sam tako razumeo...u svakom slucaju resenje je praviti nuklarke na barem 20m nadomrske visine, s obzirom da ih je cunami najvise sjebao, tj poplavio rezervno napajanje za hladjenje...a oni su ih nabili uz obalu zbog dostupnosti vode...pa jebem mu misha, valjda se vise isplati da se ugrade jace pumpe nego da se ovo desi...btw, i treci raktor u fukushimi je eksplodirao, tj zgrada u kojoj se nalazi zbog isparenja vodonika i kiseonika...oko 400 milisiverta je bila radijacija kod nuklearke, sad je dosta manja, zona evakuacije proseirena na 30km...inace po preporuci WHO 50 mSv je dozvoljena maksimalna godisnja doza...to naravno ne znaci da ce ljudi u okolini dobiti kancer, ali ce imati makar minorno povecan rizik....bitno je samo da jezgro ostane ocuvano i da ne dodje do emisije velike kolicine radioaktivnog materijala u atmosferu

http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-pacific-12749444

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dosta ambasada je promenilo stav i sad pozivaju ljude da napuste Japan. Kao što rekoh, već noćas su najavili mogućnost topljenja jezgra. Jeble ih nuklearke, pa makar su oni iskusili svo sranje te tehnologije (ne kukam na same centrale, nego što su ih na taj način gradili).

Link to comment
Share on other sites

Problem sa ovom nuklearkom, kao i sa vecinom u Japanu je to shto su to americhki reaktori od pre 40 godina, tj. zastarela tehnologija. Ovo znam sigurno jer radim sa ruskim RosEnergoAtomom koji je posle Chernobila krenuo da pravi bunkere za reaktore koji mogu da izdrze sve i svashta i da ne roknu. Inache Japanci nisu dali dozvolu da ruski specijalisti po reshavanju nuklearnih problema dodju i vide shta se stvarno deshava...

А в чем сила, брат?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...