Jump to content

Hronike Ambera


Que-Win

Recommended Posts

Nedavno sam u jednoj privatnoj biblioteci, prelistavajući fantastiku, naišao na ovu knjigu i dobio toplu preporuku da je pročitam, što i uradih.

Utisci su i više nego jaki tako da ću samo da prosledim tu toplu preporuku. Knjigu je malo teže naći, ali ako je primetite igde (a pride imate oko 1000din. kod sebe) ne oklevajte ni sekunde. Voleo bih da vidim da li je još neko odavde pročitao istu pa da uputi par komentara jer, za mene, Zelazny se može svrstati u sam vrh pisaca ovog žanra - rame uz rame sa Tolkinom.

Link to comment
Share on other sites

ВРХ књига, свака препорука. слистио сам је за неколико дана. фантастично писана, изванредна поставка, оригиналне идеје и маестрална разрада.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

najgora fantastika koju sam ikada prochitao

kada se neko igra neke igre postave se pravila i granice jer u suprotnom ti uvek mozhesh da uradish neshto i pokvarish svima, ili da ne uradish nishta i proglasish da si pobedio, jer granice i pravila ne postoje. ako ne postoje onda ne postoji izazov te igra nema smisla.

isto tako ako ne napravish svet sa granicama i jasnim oblikom ti nemash utisak prepreka i konflikta, jer se sve mozhe prevazici dodavanjem necheg novog.

lik skuplja armiju tako shto zamisli svet, ode u njega i kazhe "dajte mi vashe ljude koje sam izmislio da ginu za mene" i tako 20 puta

pa onda ode i oni svi izginu od vojske koju je onaj drugi izmislio

pa ga zarobe u zatvor (iz kog ne mozhe da pobegne lol isti taj lik koji je mashtom stvorio stotine hiljada zhivih bica) ali onda pobegne uz pomoc karte (!) itd itd

podsetila me knjiga na prvi deo disksveta u kom je prachet samo tako "ishao" i pisao bez ikakvog koncepta i ideje, pa tu i tamo stvori novi obstacle koji se prevazidje nekim novopechenim ochiglednim reshenjem i tako u beskraj

neka osoba glupak hehe

Link to comment
Share on other sites

@Dz

Nećeš se iznervirati, jer prva knjiga je napisana tako da " može, a i ne mora bit' " nastavka.

Avaj, on je svoju prvobitnu priču malo proširio pre no što je umro, ali ju je i završio na svoj način.

@Lag

Fantastika=Granice?

Ako si imao emociju prema fantastici, izgubio si je.

@JoeKerr

Ma Frakir je baja ;)

Link to comment
Share on other sites

@Lag

Fantastika=Granice?

Ako si imao emociju prema fantastici, izgubio si je.

ok, gde je granica u velichini vojske ako ti mozhesh da je stvorish po zhelji? zashto lik nije stvorio dvesta miliona ratnika? kako ja da osecam da je neka vojska velika ako se stvara po zhelji?

itd itd

zamisli da igrash starcraft i da je sve besplatno

zashto bi onda iko pravio zerglinge? zashto bi iko pravio ekspanzije? jel shvatash koliko igra i svet gube na dubini kada ne postavish granice?

neka osoba glupak hehe

Link to comment
Share on other sites

где је граница у побеђивању војске коју можеш да створиш? границе фантастике су конзистентне. фантастика помера границе, у томе је њена чар.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Ajde jedna zanimljivost. G. Martin je u svojoj Pesmi leda i vatre jednog od lordovskih kuca dao ime Amber u cast svog velikog prijatelja Rodzera Zeleznija [:)]. Koliko sam procitao negde, mislim da je Martin sa josh jednom piscem, koji je takodje dobro poznavao Zeleznija napisao josh jednu knjigu koja bi trebalo da predstavlja kraj Hronike Ambera. Mada, moguce je da sam pomeshao sa necim...

Inace, nisam josh citao Hronike Ambera, ali su mi u planu.

We must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most and that is the indifference of good men !

Link to comment
Share on other sites

Samo da se nadovežem na ovo "stvorio armiju".

Koliko ja kontam, ceo njegov koncept senki se zasniva na nekom obliku neograničenih paralelnih univerzuma. E sad, mogućnost prelaska iz jedan u drugi, menjanjem krajolika, predstavlja sasvim nov koncept u žanru fantastike (nove granice).

Elem, iako Amberićani imaju sposobnost da hodaju kroz senke, nisu u stanju da jednostavno odu u jednu od istih i sa sobom povedu 2M zerlinga. Zašto bi isti pošli za njim uopšte? Što bi oni išli da ratuju sa tamo nekim kraljevstvom zbog njega, za koje i ne znaju da postoji?

Tako da ta armija nije jednostavno "stvorena", vec gradjena, vekovima...

@Sting

Nisam znao za tu informaciju, al' opet, nisam čitao Pesmu Leda i Vatre.

Bookmarked.

Link to comment
Share on other sites

Opet kazem, mozda sam pomeshao neshto ali poshto redovno pratim G. Martinov blog cini mi se da sam upravo tamo to i video...ali ako se ispostavi da nije tacno da znate da nisam namerno hteo da vas prevarim [:D]. I nije sam Martin to pisao, nego zajedno sa josh nekim piscem...

We must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most and that is the indifference of good men !

Link to comment
Share on other sites

Meni je ovo licno jedna od omiljenih sf knjiga zajedno sa Hyperion-om od Simmonsa.

Mislim da se LaG bunio na nelogicnost koju bi prica imala u slucaju da mozes samo da napravis armiju tek tako.

Itekako da ima granica. Ta stvorenja imaju svoju volju. Nisu mind-numbing - puff - stvorena sva odjednom - da se tuku za tebe - stvorenja.

Link to comment
Share on other sites

Ajde jedna zanimljivost. G. Martin je u svojoj Pesmi leda i vatre jednog od lordovskih kuca dao ime Amber u cast svog velikog prijatelja Rodzera Zeleznija [:)]. Koliko sam procitao negde, mislim da je Martin sa josh jednom piscem, koji je takodje dobro poznavao Zeleznija napisao josh jednu knjigu koja bi trebalo da predstavlja kraj Hronike Ambera. Mada, moguce je da sam pomeshao sa necim...

Inace, nisam josh citao Hronike Ambera, ali su mi u planu.

Ta kuca se samo u nasem prevodu zove Amber, originalan naziv je Umbar, tako da bas i nisam siguran u tacnost te izjave...

Link to comment
Share on other sites

Inace moram da preporucim jos jedno izvanredno Zelaznijevo delo "Gospodar Svetlosti", roman je osvoji najbolje nagrade u SF oblasti knjizevnosti kad je izasao pre 30 i qsur dina.

A MUST READ stivo ako volite Zelaznija i Epic/Science Fiction.

infidel

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...