Jump to content

Hladni rat


Recommended Posts

Da krenemo redom.

Prvi put termonuklearnu (hidrogensku) bombu testirao je SSSR 30 oktobra 1961.

Bomba se zvala "Царь-бомба" ili bomba br. 202. Dijametar bombe je bio 2 m, duzina 8 m, tezina 26 tona. Jachina bombe 56 mt. Za "spushtanje" bombe je korishcen strateshki bombarder Tu 95.

Plan operacije je bio sledeci - bomba se ispushtala nad arhipelagom Nova Zemlja, nad takozvanim poligonom "Маточкин Шар", za osnovnim bombarderom Tu 95, je leteo bombarder Tu 16 sa opremom za pracenje i nauchna istrazivanja. Sama bomba je trebala da eksplodira nekoliko kilometara nad zemljom. Iz tog razloga, kao i zbog bezopasnosti aviona "nosacha", bomba je imala sistem od 4 nivoa padobrana - prvi padobran je imao povrshinu 0,5 m

А в чем сила, брат?

Link to comment
Share on other sites

A znate da je general Klark bio naredio da se bombarduju Rusi koji su iz Bosne preshli u Srbiju i ushli u Kosovo pre Amera? Pa je neko rekao ne moze. I trazio tepih bombardovanje Beograda i zveketanje svih mostova?

Isti Rusi koji su se povukli posle, tachno se setjam pre ovog poslednjeg napada na crkve i Srbe na Kosovu, nekoliko meseci.

Mislim ako nas je neko ispaljivao to su Rusi realno...

Onda, trebalo je da se dopremi S300 za Grke na Kipru pa su Turci rekli da tje da izrokaju flotu koja bude donela to.

Ko tu koga ybe bre? Svi protiv svih ili samo maska za prave sukobe u pozadini?

A sad gledam ove nesretne Jevreje na TV-u, ceo dan prenose. Prvo jeshe izrokaju Gazu i okupiraju je. Onda naloze svoje da dodju da tu zive, koji usput i ginu i pitaj boga shta sve. Onda im posle 30 godina lepo kazu aj sad odatle? Pa gde je tu pravo, pravda ili shta vetj? To je genocid nad svojim narodom. A pritom bar da neko gleda to tako, da pitaju kako bre u 21. veku tako neshto? Nego je to samo ona tv pricha radi publiciteta, opet jadni jevreji... e svashta. Nema pravde...

Edited by Nemesis Enforcer

Life is gistro...

Link to comment
Share on other sites

nije kradja nego prebeg - a to shto su ameri reshili da malo duzhe zadrzhe avion je druga stvar [:D]

koliko se secam taj konflikt nije otishao dalje od klasichnog diplomatskog pichkaranja tako da ga nisam uvrstio u listu.

shto se tiche koreje i vijetnama, znam za upletenost kine, ali za ruse ne znam

Link to comment
Share on other sites

heh klark je hteo da se bombarduje kuba... nuklearnim bombama [:D] sto se cak i tadasnim bajama u pentagonu cinilo debilizmom, pa je dobio tu generalsku zvezdicu samo stranackim zalaganjem.

jes mnogo ruskih pilota u vijetnamu, pa cak i spetsnaz jedinice koje su imale ulogu sadasnjih rengera, t.j. da obucavaju lokalne borce za borbu.

Link to comment
Share on other sites

A ona najveca kriza "petrol kriza", tamo, 1973. na jesen, pa su krenuli da se krljaju Muslimani i Jevreji, pa Rusi hteli da intervenisu pa Nixon rekao da ne moze. Tada je Nixon objavio poslenji nivo priprema pred nuklearni rat. Onda su Rusi odustali.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

kakvi su to debili... treba ceo svet da pati zbog njihovih usijanih glava... language of the mad...

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

Shto se tiche Koreje:

U korejskom ratu je u pochetku vecina pilota migova bila ruska - tj. Rusi su pomagali Severu avionima, ali poshto Koreanci nisu mogli odmah da krenu da lete na migovima, u pochetku su se krljali Rusi vs Ameri. U to vreme Mig 15 je bio dosta bolji od tadashnih F-80, F-84 (ThunderJet) i tek kada se pojavio F-86 Sabre uspostavljena je relativna ravnopravnost medju silama u vazduhu. Interesantno je da je u prvom u istoriji avijacije "jet dogfightu" F-80 oborio Mig 15. Medjutim kasnije se Mig pokazao kao bolji i Ameri su oblast patroliranja Migova zvali "Mig Alley". Pred kraj rata u Migovima su leteli Koreanci i kineski dobrovoljci.

Interesantno je da u Rusiji i dan danas ima veterana koji nose medalje za hrabrost iz Korejskog rata :)

U Vijetnamu je prisustvo SSSR bilo tajnim - chak i danas se malo pricha o tome kako su Rusi uchestvovali u ovom ratu. Ono shto je sigurno tachno je da su Rusi pomagali sa PVO i da su njihovi "Specnaz" (Specijalci) koristili Vijetnam kao polje za trening. U pochetku vijetnamskog rata, Vijetnamci praktichno nisu imali nishta od PVO-a, tako da su im Rusi brze bolje privozili svoje PVO sisteme i obuchavali u eksploataciji.

А в чем сила, брат?

Link to comment
Share on other sites

eeeee.... sad bi tacno opisao exploziju nuklearne bombe ali davno je bilo kad je nas profesorka Irena iz 11. bgd gimnazije (sada 8.) ucila o tim poganim spravama.

znam da do eksplozije dolazi na oko 600 metara do 1 k iznad povrsine (kada bi pala na grad) zbog maximalnog efekta na zivu silu, i da se prvo stvara vatrena kugla pa tek onda pecurka. prvo se aktiviraju explozivna punjenja u samoj bombi koja pokrecu lancanu reakciju koja proizvodi kriticnu masu.... i voila, instant nuklearna explozija... ne pokusavajte kod kuce, osim u prisustvu staratelja

Link to comment
Share on other sites

zar sve ovo nije bilo u usa vs venezuela?

yep, so?

btw svaki dan se nauchi neshto novo :) ja sam do sada mislio da su rusi u oba rata slali samo opremu i struchnjake za obuku domorodaca, nisam znao da su se aktivno peglali

keep em coming!

Link to comment
Share on other sites

zaliv svinja je bio najkriticniji moment i kuba

pa u avganistanu je bilo ko u vietnamu dobro nije tolko bilo jebeno ameri slali avganistancima oruzije shto su rusi radili u vietnamu

nuclear_explosion.jpgnuclear-explosion.gif

http://www.answers.com/main/content/wp/en/...tomic_blast.jpg

http://www.projectpeacemakers.org/red%20nu...20explosion.jpg

Edited by Intruder
Link to comment
Share on other sites

eeeee.... sad bi tacno opisao exploziju nuklearne bombe ali davno je bilo kad je nas profesorka Irena iz 11. bgd gimnazije (sada 8.) ucila o tim poganim spravama.

Bila mi je jednom na zameni casa :), ume da zainteresuje ponekad.

Operation Castle

http://www.pbs.org/wgbh/amex/bomb/sfeature/videos/cloud.mov (100kb)

http://www.pbs.org/wgbh/amex/bomb/sfeature/videos/castle.mov (300kb)

Operation FoxHole

http://www.pbs.org/wgbh/amex/bomb/sfeature...eos/foxhole.mov (900kb)

Jbg, jedino sto su u .mov formatu, ali koliko ja znam WMP 10 moze da pusta .mov, bar meni [:)].

Edited by KingLui[FOG]

skipper.jpg

The only light at the end of the tunnel is light of upcoming train.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...