Jump to content

Song of Ice and Fire ciklus - diskusija


Kole

Recommended Posts

Posto sam od drugara uzeo sve knjige i ja sam citao hrvatsko izdanje. I cim vidis A Dance with Dragons preveden kao Ples Zmajeva znas koliko je dobar prevod kada nisu uspeli ni naziv da ubodu. 

Gube se stvari u prevodu i zato vise volim da citam originalni tekst tj. na engleskom. Ne zelim da razmisljam dal je nesto dobro prevedeno dok citam. 

Link to comment
Share on other sites

Problem sa prevodima Pajvancica je sto, iako je meni licno drag (u smislu imena i kovanica koje koristi) on generalno los.
Skracivao je neke recenice, neke ignorisao, a podosta je toga i lose preveo u smislu da se skrivena poruka izgubila u prevodu.

A martin je majstor tih hintova i skrivenih poruka.

Ja sam to video kada sam procitao petu knjigu, jer nisam zeleo da cekam lagunin prevod :D

Forum neprikladan za signaturu!

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Мислим да овај лик превише прича и нагађа, по оној да и ћорава кока некад убоде јаје.

Додуше, слажем се са њим да ће појашњење о Деци дрвећа и Другима бити комплексније, ако не и драстично другачије него ова питка серијска верзија.

Мени је главни фокус на самом називу циклуса. Имамо лед - таму - вечну смрт и ватру - светлост - вечни живот. Дакле два супростављена принципа, аспекта, бога. Ватрени се прожима свугде, и директно - преко целог култа, или индиректно, нпр Седморо је мислим у ствари овај бог светлости, укључујући и бравошког бога смрти (ака Странац), јер је и смрт део циклуса живота. Такође и бог Гвозденрођених.

Међутим, онај други, или "онај којем му се име не помиње", није обрађен уопште. Деца дрвећа дефинитивно нису била следбеници тог бога. А тај би требао да је супротност свему - да је вечна смрт, вечни хаос, у константној борби са богом светлости како би обрисао само постојање. Распад тангеријанског краљевства, па каснија трвљења између Кућа му иду на руку. Али нисмо видели никога да директно ради или се открива као следбеник тог бога. Можда сад са Јуроном, који је изгледа следбеник бога Олује, који је опет можда баш само један од назива тог "другог", леденог бога. А опет вране су љубимци тог бога, а онда имамо цео ред мештара који користе вране... и који су се увукли у сваки замак, крај сваког владара у Вестеросу.

 

Занимљив видео и теорија, са линковима ка још

 

Edited by brue
Link to comment
Share on other sites

http://thewertzone.blogspot.rs/2016/05/george-rr-martin-confirms-game-of.html

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Pozdrav veseli prijatelji čitači!

Hteo sam da pitam, šta mislite kako će pojedine sudbine da se razmrse u duhu skorašnjih dešavanja koje smo videli u seriji?

Sansa koja sedi u Dolu i Sansa koja se najebava majke Remziju su dve petnaeste priče, tako da će tu knjige veoma da se razlikuju, ili bi bar bilo logično. Takođe, izostavljanje Aegona iz priče u GoT nekako gura u pravcu da će mladi Griff da bude samo još jedno levo smetalo u knjigama, poput nesrećnog Kventina Martela, pošto ne verujemo da bi ga potpuno izostavili iz serije, da ima iole značajniju rolu u konačnoj šemi događaja.

Jedino ako ga možda ne ubace u sledećoj sezoni, kao što smo smislili da su Grejdžoje skrajnuli, kad ono Grejdžoji se pojaviše u ovoj sezoni.

I šta mislite šta će biti sa Dornom? Plot u Dorni je baš retardirano sjeban u seriji do te mere, da ne znam ni šta da mislim :D

Edited by SavKe

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

Griff je ocigledno filercina teska, on sluzi samo da podeli lojalnosti i da oteza Deni malo pos'o

A ako ga ubace kao sto su ubacili grejdzoje, bolje ipak ne. Euron je najveci fejl u kastingu i kao lik u seriji. Dok je u knjigama u sustini najzajebaniji baja westerosa(citajte novo poglavlje damphaira) i sire, u knjigama je samo neki random lets murder them lik..

Stanis ne verujem da ce onako bedno umreti (posebno jer su Jara i Theon u kampu.

Shareen ceka ista sudba.

U sustini kad covek razmisli serija dosta stvari radi bolje od knjige, tj daje likovima zapravo nesto korisno da rade

If there's some higher power that controls my fate, i would like to meet him, shake his hand, then crack open his ribcage and tear out his heart.

Link to comment
Share on other sites

мени је најзанимљивија тенденција да жене преузимају примат у лору. Санса, Дени, Јара, Вајперка, Серсеи, Олена/Марџи...

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Čitao sam na redditu o ovome, ali sam čuo da je zabranjeno bilo da se događaj snima, tako da je super što ga ipak ima. Ovo je verovatno neki ofišl snimak.

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

Ладно Кинг годину мање један дан старији од Мартина. Да сам морао да погађам (не на основу овог снимка), рекао бих да је обратно, тј да је Мартин доста старији. Све све, али Кинг је стварно кинг.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 7 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...