Jump to content

4K H.265 HTPC


Leonardo DyStopio

Recommended Posts

Razmisljam da sklopim racunar koji ce da bude HTPC koji moze glatko da pusta video sadrzaj enkodovan u H265 10bit u 4K rezoluciji.

Imam nedoumicu u pogledu procesora, interesuje me je da li je Pentium G4560 dovoljan za tecan 4K h265 plejbek?

Ako nije, da li je bolje uzeti drugi CPU ili dodati pentiumu neku diskretnu grafiku? Koji ili koju?

Link to comment
Share on other sites

Uz pravilan izbor GPU-a koji će da radi hardversko dekodiranje, procesor je suštinski nebitan.

U tom svetlu, Intel HD Graphics 610 unutar tog procesora hardverski podržava 10-bitni H265/HEVC, s tim što bih preporučio da kod nekog probaš pre kupovine (ne mora tačno ovaj procesor, može bilo koji iz Kaby Lake generacije) čisto da potvrdiš da je sve u redu s drajverima.

Takođe treba ti i plejer koji dozvoljava izbor dekodera (idealno Intel QuickSync, ili makar DXVA2). Ako planiraš da koristiš Kodi i slične HTPC zajebancije, ne znam šta Kodi koristi kao backend niti kako će se ponašati u tom slučaju.

Link to comment
Share on other sites

Procesor moram da imam kako god, a zaseban GPU ne moram. Zato i hocu da izbegnem kupovinu zbog budzeta, potrosnje struje, tisine i grejanja.

Planiram Windows  7 ili 10 + MPC-HC.

Ne znam nikoga ko ima Kaby Lake. Postovi na Mrezi su s pocetka godine i bez informacija o drajverima, odnosno, i tamo se pitaju da li ce Intel da objavi drajvere koji omnogucuju da HD 610 dekodira 4K H265.

Nasao sam ovo: https://communities.intel.com/thread/110364

 

Ima li naznaka kakvi ce biti low-budget Ryzeni za ovu namenu, kada ce ih objaviti i po kojim cenama?

Ne bih se dvoumio za CPU da i3-7100 ne kosta tacno duplo vise od G4560. Da mi treba full desktop, kupio bih najmanje i5-7xxx i resio sve, ali za glorifikovani plejer  + NAS prosto necu da se otvaram vise od minimalnog uslova. I ovako ce biti mnogo kesha da bi se "samo" gledali filmovi...

Link to comment
Share on other sites

Ako gledaš diskretnu grafiku za to obrati pažnju na nove Radeone RX550 oko 100 evra su, ne traže dodatno napajanje a baš ih kao reklamiraju za to što ti hoćeš. Ili da sačekaš još malo pošto je izvesno da će se pojaviti GeForce 1030 koji će trošiti još manje struje i biti čak nešto malo i jeftiniji po najavama. 

Edit: Ne verujem da će ti novi jeftiniji Ryzeni da izađu pre jeseni tamo, još nema nikakvih najava na tu temu a R5 je svakako overkill za to. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

G4600 i 7100 imaju HD 630 iGPU, 7100U ima 620. No, video dekoder je sigurno isti, kao sto kazes.

Cini mi se da ce G4560 biti dovoljan. Po informacijama, HD 610 bi trebalo da glatko dekodira sve sto se danas kompresuje, pa posebna graficka karta ne treba.

 

Zahvaljujem na pomoci. [ok]

Edited by Mawtchie
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...