Jump to content

OSX vs Windows


Eskimo

Recommended Posts

Zdravo drugari,

Dobro je vratiti se na RUR i napisati nešto posle 15ak godina ! Enivejz ; 

 

Imam veliku dilemu. Nekih 7 godina koristim Apple-ove proizvode. Trenutno posedujem MacBook Pro 15" , retina display early 2013. Detaljnije o mašini na ovom linku https://support.apple.com/kb/SP669?locale=en_US . Usled ranznih okolnosti i razloga razmišljam o vraćanju na Windows sistem, a pri tom ne razmišljam o tome da to uradim na MacBook-u već isključivo o prelasku na desktop računar. Neki od razloga su sve veća nekompatibilnost OSX sistema sa raznim aplikacijama, programima pa čak i sa hardwerom koji i sam koristi. A s obzirom da Windows nije više onaj sistem od ranije i da je ogromna razlika u sistemia danas gotovo neprimetna i da je ceo fazon postao više personal preferance, ne vidim razlog da se zadržavam na nečemu što me samo limitira. 

Na sajtovima poput kupujem-prodajem vidim da se cena za ovaj model kreće od 1200 do 1400e za mint stanje, mislim da je to relevantno jer sam već jedan prodao 2013. godine baš tamo. Pokušavao sam da nađem online šta za taj novac mogu da kupim i shvatio da previše dugo nisam u tom svetu, tačnije ne pratim pomno ništa vezano za nove komponente, tako da i ne znam koja je grafička sada dobra, koja ploča, koja memorija, itd. 

Nadam se da za novac za koji može da se proda ovaj MacBook, mogu da dobijem bar istu konfiguraciju ako ne i bolju, i u tome mi treba mala pomoć ljudi koji već znaju šta koliko košta, i šta je koliko dobro. Pa bih zamolio ljude koji su u tome da mi prekoče šta bi ja to mogao da pazarim u slučaju da prodam ovu mašinu. 

Znaci dilema je da li se isplati, da li mogu da dobijem istu/bolju konfiguraciju za taj novac.

Koga mrzi da gleda detaljan link evo ovde kraće verzije i osnovnih podataka :

MacBook Pro ( Retina, 15-inch, Early 2013 )

Processor : 2.4 GHz Intel Core i7

Memory : 8 GB 1600 MHz DDR3

Startup Disk : Macintosh HD / 250 GB Flash Storage (SSD)

Graphics : NVIDIA GeGorce 650M 1024 MB  & Intel HD Graphics 4000 1536 MB

 

Komp koristim za posao, bavim se dizajnom, koristim Photoshop, Illustrator, Premiere Pro, After Effects. I to je glavna svrha kompa. Naravno, volim da igram po neku igru, ali to je sekundarna stvar :)

Ako sam nešto propustio da kažem ne zamerite ili pitajte :)

Hvala unapred !

Senses working overtime.

Link to comment
Share on other sites

Evo ti pre neki dan kolega uzimao komp:

i5 6600k
Asus Dual 480 4GB
Asus Z170-P
DDR4 16GB
SSD 240GB
HDD 1TB
LC Power Gaming 982B - Redeemer
LC Power 600H
LC-CC-100 kuler

Sve zajedno 915 evra, još recimo dodaš monitor Dell U2417H to je jedno 300 evra i još neke periferije dodje recimo 1250. A to je mašina koja što se performansi tiče jede tog MBP za doručak. Eventualno ako ti je prioritet AE i Premiere uzmi neku malo slabiju grafiku a malo pojačaj procesor pa uzmi neki i7 i da te bog vidi, to je sve tipa u 100 evra razlike. Konkretno ja i nisam toliko fan ovih iz LC Power i tu bih uzeo nešto možda malo kvalitetnije ali s druge strane kažu ljudi i da im rade super :)

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

@Lucky Da, vidim sada kako predlozi polako pristizu, samo sad  mene zanimaju komponente. 
 

@Zwerko Sjajno hvala upravo takvi predlozi mi trebaju. Što se tiče monitora imam Dell P2414H, dakle nije Ultrasharp kao taj, jer kada sam kupovao u to vreme nisam imao dovoljno keša za U seriju, ali da, generalno su po mom mišljenju top monitori za grafiku, i sigurno ću da se prešaltam na ultrasharp asap. Što se tiče kućišta sa kulerima i tim stvarima, ja jedino znam za CoolerMaster kao nešto što je valjalo bar kada sam ja kupovao poslednji put desktop a to je bilo 2008 ja mislim, tu nege :D  

910e bi se fino uklopilo, možda taman zamenim ovaj Logitech G3 mouse star deceniju i više :D

Hvala još jednom, ako još neko ima neki predlog, just shoot !

Senses working overtime.

Link to comment
Share on other sites

Upravo mi je drugar predložio , doduše GTX 1060, ali ako 1050 vuče a jesu mi igre sekundarna stvar, bio gejmer ostao gejmer, mada igram WoW, Dotu, WoT kad stignem ništa preterano aktivno ali igram i to je još jedan razlog zašto moram da napustim MBP jer jednostavno onaj operativni sistem ne dozvoljava da igraš neke igre a i ako dozvoli onda je to sve na minimum podešavanja, što je frustrirajuće za komp koji je plaćen mnogo, i preplaćen.  A za memoriju pišem savet u tefter ! Hvala !

Senses working overtime.

Link to comment
Share on other sites

Da, ja sam ovo bukvalno prepisao šta je ovaj uzeo, u suštini za Adobe programe i dalje Nvidia ima prednost tako da svakako bolje neku njihovu. A ako si navikao da se igraš na MBP onda će ti bilo šta od ovoga biti avion :) Tipa Wot  koji je možda najzahtevniji od ovih igara koje si naveo u Full HD na maksimumu detalja bi ti na ovakvoj konfiguraciji sigurno radio u konstantnih 80+ fps, meni sa slabijom malo grafičkom radi tako. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Sjajno, ja sam se samo plašio da ne ispadne skuplja dara nego mera. Generalno ove informacije mi sad mnogo znače, bar sam naučio u šta da gledam, lakše je kad neko kaže nego da googlam sve i svašta i zalutam. 

Hvala !

Senses working overtime.

Link to comment
Share on other sites

smorilo te da budeš hipster sa Macom, pa sad kao Windows? :tf: 

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...