Jump to content

Steam igre skuplje u Srbiji 20% od Aprila 2017


Lucky

Recommended Posts

Ako je neko ispratio ono povećanje cena u Australiji za 10% ista ta vest podrazumeva i poskupljenja u drugim zemalja, gde se totalno random našla i naša:

March 2017:
Switzerland 8%
South Korea 10%
Japan 8%
New Zealand 15%
Iceland 24%
South Africa 14%
India 15%


April 2017:
Serbia 20%
 

May 2017:
Taiwan 5%


July 2017:
Australia 10%

Kao usaglašavanje sa porezima EU i tako neke gluposti ali stoji da je to usled odluka tih zemalja: 

The email states that tax amounts will be included in the advertised price of games on Steam, to align with how VAT is treated in the EU. "This means the customer will pay the price displayed on the storefront, and the tax will be separated out afterwards," it reads.

Based on what we understand of Steam's back-end partner tools, this will result in the storefront prices of games from the above regions to be increased by the percentages listed. We have contacted Valve for clarification.

Pa mene zanima ako može neko potkovan, khm @Debeli da nam razotkrije šta se to desilo kod nas (ili će se desiti do aprila) pa će ovo stupiti na snagu. Koji akt, koje šta?

Link to comment
Share on other sites

Pa šta će, Gejb da prebaci tih 20% na račun poreske uprave RS? :)

Gde je Steam uopšte registrovan, USA ili negde u EU, tipa neka Irska?

Mogu da naplate samo porez zemlje iz koje su. Ili... sklopili su neki ugovor sa RS, pa nam naplaćuju porez po odbitku (witholding tax) recimo, ali naravno, pošto ne žele da porez plaćaju od svog dela, samo povećaju cene, oni dobiju svojih 100%, Srbija svojih 20% :) doduše, da li to tako može?

Jbg, kupovina ključeva sa kinguina i sličnih :)

Edited by manson
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, manson said:

Gde je Steam uopšte registrovan, USA ili negde u EU, tipa neka Irska?

Mogu da naplate samo porez zemlje iz koje su. Ili... sklopili su neki ugovor sa RS, pa nam naplaćuju porez po odbitku (witholding tax) recimo, ali naravno, pošto ne žele da porez plaćaju od svog dela, samo povećaju cene, oni dobiju svojih 100%, Srbija svojih 20% :) doduše, da li to tako može?

Registrovan je u USA. Srbija sa USA nema sporazum od izbegavanju dvostrukog oporezivanja tako da u suštini oni tamo plaćaju porez na svoje proizvode, a ovo što Debeli kaže tih 20% verovatno zvuči kao naša država koja se setila da se do sada nije plaćao PDV na to pa su sad nekako došli do ideje da treba. I onda u suštini igrači iz naše zemlje plaćaju porez dva puta što je realno debilo ali jbg. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Da, ali kako Steam, registrovan u USA može tebi koji živiš u Srbiji da obračuna i naplati naš PDV? Kome tih 20% ide?

Našoj državi. Nije problem što je Steam registrovan u USA, verovatno se naša država dosetila da oni prodaju krajnje proizvode potrošačima ovde, a na to se plaća PDV. U suštini verovatno je Steam krenuo da usklađuje cene sa porezima u svim navedenim zemljama s tim da te zemlje imaju te ugovore o izbegavanju dvostrukog oporezivanja pa je procenat povećanja cene zapravo razlika između njihovog i američkog poreza. S obzirom da mi to nemamo plaća se full američki porez plus 20% naš PDV.

U stvari ovde piše i detaljnije:

fc268e889b7a56bd0fe06f4bf9211fbf.jpg

Dakle oni će da usklade cene sa time da naša država obračunava PDV i na robu koju prodaje Steam. E sad da li je to neki novi zakon ili je kod nas oduvek bilo tako a oni sad samo usklađuju kad i drugima ne znam.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Lucky said:

Mislim da kada mi kupujemo u lokalu kupujemo od Valve Irska ili UK ili tako nešto, ne bih rekao da je direkt iz USA.

Mislim da je Steam bukvalno samo jedan, nemaju potrebe za više predstavništava. Gledam sad recimo SMS koji sam dobio od banke kad sam kupovao stoji Trgovac: Steamgamescom, kapiram da je to taj jedan jedini. 

2 minutes ago, manson said:

I onda će Steam tih 20% da prebaci na račun naše poreske uprave? :)

Apsolutno verujem da oni hoće, kod njih se ne postavlja pitanje oko toga. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Debeli said:

20% mi miriše na PDV.

Jednom si imao priliku da kažeš nešto pametno, i ti napisao ovo :D

Elem, ono što mi je čudno je otkud ovo u Srbiji. Ne možeš ti tek tako da naplaćuješ porez strane države - moraš biti u poreskom sistemu i da imaš sopstveni identifikacioni broj.i da vodiš knjige. Sa druge strane potrebno je i zakon te države da nalaže da moraš da plaćaš porez. Konkretno na slučaju Australije zakon je izglasan u junu 2016. sa početkom primene godinu dana kasnije, kako bi se  svi pripremili. Ja koliko znam, Srbija nema zakon koji nalaže strancima da naplaćuju PDV za elektronsku robu i usluge pružene našim građanima.

EU je imala ogroman problem sa ovim: recimo da si prodavnica majica iz Srbije i prodaš majice u 10 EU zemalja. Ti si bio dužan da vodiš odvojene knjige za svaku od tih 10 država, naplaćuješ odgovarajući PDV, i da držiš identifikacione podatke kupca za svaku transakciju koju napraviš. To je bio toliki pakao da su ljudi ili ignorisali zakon, ili su ugasili prodaju EU zemljama. Tek kasnije su uveli VAT MOSS sistem gde si se registrovao jednom za celu EU, a ni to ne ide tako glatko.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Jose Jimenez said:

Jednom si imao priliku da kažeš nešto pametno, i ti napisao ovo :D

Elem, ono što mi je čudno je otkud ovo u Srbiji. Ne možeš ti tek tako da naplaćuješ porez strane države - moraš biti u poreskom sistemu i da imaš sopstveni identifikacioni broj.i da vodiš knjige. Sa druge strane potrebno je i zakon te države da nalaže da moraš da plaćaš porez. Konkretno na slučaju Australije zakon je izglasan u junu 2016. sa početkom primene godinu dana kasnije, kako bi se  svi pripremili. Ja koliko znam, Srbija nema zakon koji nalaže strancima da naplaćuju PDV za elektronsku robu i usluge pružene našim građanima.

EU je imala ogroman problem sa ovim: recimo da si prodavnica majica iz Srbije i prodaš majice u 10 EU zemalja. Ti si bio dužan da vodiš odvojene knjige za svaku od tih 10 država, naplaćuješ odgovarajući PDV, i da držiš identifikacione podatke kupca za svaku transakciju koju napraviš. To je bio toliki pakao da su ljudi ili ignorisali zakon, ili su ugasili prodaju EU zemljama. Tek kasnije su uveli VAT MOSS sistem gde si se registrovao jednom za celu EU, a ni to ne ide tako glatko.

ahahaha.

:*

Kali brat kum kralj!

Steam svakako jeste obveznik PDV po našem zakonu, a kako vodi knjige i plaća Srbiji njenih 20%, ne bih zaista znao. ja ipak nisam toliki stručnjak za poreze.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Jose Jimenez said:

Jednom si imao priliku da kažeš nešto pametno, i ti napisao ovo :D

Elem, ono što mi je čudno je otkud ovo u Srbiji. Ne možeš ti tek tako da naplaćuješ porez strane države - moraš biti u poreskom sistemu i da imaš sopstveni identifikacioni broj.i da vodiš knjige. Sa druge strane potrebno je i zakon te države da nalaže da moraš da plaćaš porez. Konkretno na slučaju Australije zakon je izglasan u junu 2016. sa početkom primene godinu dana kasnije, kako bi se  svi pripremili. Ja koliko znam, Srbija nema zakon koji nalaže strancima da naplaćuju PDV za elektronsku robu i usluge pružene našim građanima.

EU je imala ogroman problem sa ovim: recimo da si prodavnica majica iz Srbije i prodaš majice u 10 EU zemalja. Ti si bio dužan da vodiš odvojene knjige za svaku od tih 10 država, naplaćuješ odgovarajući PDV, i da držiš identifikacione podatke kupca za svaku transakciju koju napraviš. To je bio toliki pakao da su ljudi ili ignorisali zakon, ili su ugasili prodaju EU zemljama. Tek kasnije su uveli VAT MOSS sistem gde si se registrovao jednom za celu EU, a ni to ne ide tako glatko.

 

Naravno da je to PDV, nema shta drugo da bude. Zakon o PDV-u shto se tiche digitalnih dobara je donet 1. Januara 2015. u EU, mozete ga prochitati ovde:

https://www.gov.uk/government/publications/vat-supplying-digital-services-to-private-consumers/vat-businesses-supplying-digital-services-to-private-consumers

Znachi EU je skontala Kinguin/G2A/Windows/Steam prodavnice koje su postupale po principu "zemlje porekla" i naplacivale porez na osnovu zemlje odakle je prodavac ( u sluchaju Kinguin/G2A Hong Kong gde im je porez 0%, kod Valve-a je Irska itd). Sada je drugachije i u EU se naplacuje porez na osnovu toga gde je mushterija. Znam 100% da su i Kinguin i G2A registrovane kao VAT MOSS i da automatski na osnovu IP adrese dodaju % na cene u prodavnicama. B2B traskcije nemaju veze sa ovim i tu je porez 0% u okviru EU, sve dok poslednjeg poslovnog subjekta koji prodaje retail mushterijama i tad mora da naplati PDV.

Na primer mushterijama iz US/Australije ove prodavnice i dalje naplacuju 0% na osnovu principa "zemllje prodavca". Koliko ce to trajati ne znam, ali promenice se i to verujem.

A verujem da ce Valve lichno kontaktirati nashu poresku i slati im pare jednom u 3-4 meseca, ne vidim ni jednu drugu opciju za ovo.

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Zwerko said:

Mislim da je Steam bukvalno samo jedan, nemaju potrebe za više predstavništava. Gledam sad recimo SMS koji sam dobio od banke kad sam kupovao stoji Trgovac: Steamgamescom, kapiram da je to taj jedan jedini. 

moguće, sad kad razmislim, jako davno sam kupio nešto na steamu pa se ni ne sećam transakcije.

Link to comment
Share on other sites

Evo malo detaljnijeg pojašnjenja, doduše nije sa naše neke institucije već od firme koja nudi usluge sređivanja poreza ali svejedno, verujem da je ispravno:

https://www.taxamo.com/blog/serbia-vat-change/

Quote

In mid-January 2017, it was announced that Serbian Value Added Tax (VAT) legislation was to change on April 1, 2017, with serious implications for foreign suppliers of digital services. The specific legal details of the VAT legislation change had been finalised in the Serbian Parliament in December 2016.

This move is a major alteration to existing legislation as the new rules require foreign suppliers of goods and services (including digital services) to register for Serbian VAT and appoint a VAT representative there.

The specific recalibration of Serbian VAT legislation is that if the supply is business-to-consumer (B2C) then the place-of-supply for that sale is the end customer’s location. This change will align Serbian VAT legislation with the European Union’s, where there were similar rule changes (specifically for digital services) introduced back in January 2015.

Little notice given to digital vendors - a recent trend
In common with recent changes in India, global digital suppliers have been given little indication that a rule change was in the legislative pipeline nor what the likely requirements of such legislation might be.

These developments give digital businesses little time to comply with the legislation. This is a global trend that looks likely to continue into 2017.

Key changes
Taxamo’s analysis of the Serbian VAT rule changes has established the following key points:

The current VAT rate in Serbia is 20%.
There is no threshold for this law, so any sales to a Serbian consumer will require compliance by a foreign digital supplier with the law.
There is currently no online facility for foreign suppliers to register.
Suppliers need a tax agent in Serbia to prepare and file their VAT returns.
This rule change, and the fact that there is no threshold, will mean compliance will be very costly if the sale amounts are low.
Penalties for various levels of non-compliance range from from RSD (Serbian dinar) 10,000 (approx. €80) to RSD 2 million (the equivalent of €16,000).
Penalty interest on VAT due beyond statutory deadlines is 14.25%.

Dakle ovo što Kali kaže je zapravo promenjeno

12 hours ago, Jose Jimenez said:

Ja koliko znam, Srbija nema zakon koji nalaže strancima da naplaćuju PDV za elektronsku robu i usluge pružene našim građanima.

I uveden je upravo taj PDV koji stupa na snagu od 1. aprila 2017. 

I tačno je i ovo što kaže da je za EU bio veliki problem što je bilo pojedinačno po zemljama pa su sad objedinili, ali Srbija je naravno sada van tog sistema i moraće posebno da se plaća kod nas, zato ovaj Taxamo i nudi svoje usluge nekim manjim kompanijama od Steama. 

Ono što je veći problem jeste što ovo ne pogađa samo Steam, oni su samo najažurniji u sprovođenju i obaveštavanju developera (onaj screenshot je iz maila poslatog svi developerima registrovanim na Steamu). Ovo pogađa i sve ostale, pa će u teoriji da poskupi i gold u f2p igrama, ako plaćaš neki google ili dropbox storage, aplikacije na Play ili App Storeu i sl i sl... 

I zapravo je zanimljivo koliko je ta vest prošla "ispod radara" sve dok se sada nije Steam oglasio. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...