Jump to content

Putovanja Topic


Recommended Posts

Posto se moje pitanje ne odnosi na letovanje, nisam ga postavio u Letovanje topicu gde su uglavnom pisali o toplijim destinacijama.

Ako moderatori misle drugacije, slobodno mergujte.

Elem, za moj rodjendan, za mesec dana, zena je planirala da pobegnemo na par dana negde. Videli smo da iz Memmingena Pobeda leti za Moskvu, 100e je povratna karta.

Nisam siguran, ali cini mi se da je neko od rurovaca bio(ili je i dalje) u Moskvi, pa me zanimaju neke informacije iz prve ruke.

Konkretno:

- Preporuke sta obici za jedno vece i dva cela dana (slecemo u petak oko 18h, u ponedeljak u podne je let nazad).

- Bezbednost (citam po netu da svi upozoravaju na ceste slucajeve dzeparenja, napadanja, itd - uglavnom ameri i zapadnoevropljani pisu, tako da to uzimam s dozom rezerve - rusi nasa braca!)

- Jel bas mnogo hladno tamo sredinom novembra?

- Leti se do aerodroma Vnukovo, pa neki savet ako je neko putovao tom rutom, kako najbrze doci do grada.

- Na sta jos obratiti paznju kao neko ko prvi put ide u Rusiju.

 

Hvala :-*

 

"Choose life..."

Link to comment
Share on other sites

Meni rođeni burazer živi u Moskvi, ja idem povremeno, jednom u godinu-dve dana. Tako da ću da pokušam da objasnim šta ja znam, šta ne znam mogu sve da ti proverim. 

- Malo je ovo nezgodno iz perspektive nekoga kome je to sve manje više poznato, ali aj da probam. Svakako treba obići ono standardno Kremlj, Crveni trg, Boljšoj teatar, one crkve sve tamo. Sve je to relativno blizu, sad u zavisnosti od toga koliko si brz treba pola dana do ceo dan. Ja bih takođe preporučio Muzej Pobede u Drugom svetskom ratu stvarno je jebeno dobar, plus je ceo taj kompleks impozantan jako. Druga stvar je VDNKH park - to je nekadašnja dika i ponos Sovjetskog saveza, pravljeni su takozvani paviljoni od kojih svaki reprezentuje neku od republika SSSR, tipa krov paviljona Ukrajina je od pozlaćenog žita i tako te fore, ali najbolji je kosmički paviljon, ja kad sam bio još davno je bio zatvoren pa sam video eksponate samo spolja, ali mislim da je sad sređen (ako te interesuje mogu da proverim), ono rakete, sovjetski spejs šatl, sve te geek stvari :) Mislim da tamo ima i onaj neki panoramski točak pa se može voziti time. Od panoramskih razgledanja još je interesantno posetiti Ostankino toranj ali samo ako je lepo vreme, ako je klasična zimska izmaglica ne verujem da se vidi išta. Takođe vrlo zanimljivo je Muzej Borodinske bitke protiv Napoleona, do jaja je odrađen. Izlaženje na različitim stanicama Koljcoj linije u centru (ona što ide u krug) je takođe jako zabavno jer su sve drugačije i odrađene do jaja, zapravo mislim i da su sve stanice unutar tog kruga do jaja :) Pogotovu one neke Puškinove, Lenjinove, Kijevska i sl, a obavezno je posetiti stanicu Mendeljeva (lusteri u obliku atoma) a ima i na netu spiskovi lepih stanica. Moguće da sam sad iz glave nešto propustio, ako si gledao neke one turističke sajtove šta posetiti pa ti se nešto učinilo zanimljivo daj pa da prodiskutujemo. A ima i još forumaša koji su bili pa mogu da se uključe, ja stvarno nisam skoro bio turistički. Edit: Treba ići i na Stari Arbat, to je fazon neka vrsta Knez Mihajlove kod njih, lepo je dosta i mogu da se kupe suveniri. 

- Ja nisam primetio problem s bezbednošću, da kažemo otprilike kao kod nas. Dakle nemoj ići s novčanikom koji ti viri iz džepa i otvorenim rancem, pogotovu ako su u metrou neki oni tadžikistanci i kompanija (to je tamo ekvivalent naših cigana :)

- Hladno je relativan pojam :) Sredina novembra je već tamo zima s tim da nije period s najviše snega, to je u februaru kada sam ja bio prvi put i bukvalno mesec dana koliko sam bio dva dana nije padao sneg. Dakle zimi su temperature uglavnom od nule do -5 preko dana i pada neka kišica ili susnežica. Više je smor što je stalno hladno nego što je toliko hladno ali pošto ideš samo na tri dana to nije frka. Imaj u vidu da je noću hladnije i da je često oko -10, a da u tom periodu dan traje dosta kratko, verovatno negde oko 9 ujutru do 4 popodne, u decembru je naravno još kraći. I stalno je oblačno, ako vidiš da je napolju sunce oblačiš se sa dugačkim gaćama i dva para rukavica, to je situacija kada se nešto rasčistilo i onda je -20, -25 preko dana :) Ali valjda će te zadesiti tmurno vreme :) Još jedna stvar koja će ti verovatno biti čudna ako ideš non stop iz i u metro - oni ne skidaju kape kad ulaze u metro iako je unutra naravno toplije, predlažem da radiš isto tako jer te sjebu promene temperature pa možeš da dobiješ glavobolju. 

- Koristiš Aeroexpress te vozove su sad uveli od svih aerodroma i to je mnogo brže nego taksijem (a i jeftinije) jer su saobraćajne gužve neverovatne za naše pojmove. Izlaziš na centralnoj liniji metroa tako da možeš vrlo lako dalje metroom da stigneš gde ti treba, uopšte metro je jedan od najboljih koje sam video igde. Možda nije najčistiji koji sam video, ali su vozovi toliko česti (a ima i puno ljudi fakat) da vrlo brzo stižeš bilo gde i to ti je najbolji vid prevoza. Taksi i slično nikako ne bih preporučio jer mogu i da te deru plus ćeš se stalno zaglavljivati u "propki" tj gužvi. Sam aeroexpress voz sa aerodroma je vrlo kul, ima i wifi i sve, vidi tamo izgleda da je nešto jeftinija karta kada kupuješ online. Ja nisam išao s Vnukova nikad jer Air Serbia/Aeroflot idu na Sheremetjevo ali bi trebalo da je i taj aerodrom ok. 

- Obrati pažnju na činjenicu da vrlo malo ljudi govori engleski. Ako ne znaš ni malo ruskog verovatno će ti biti bolja varijanta da pokušavaš nešto da im objašnjavaš na srpskom. Misliće najčešće da si Bugarin ali avaj :) Naša velika prednost u odnosu na zapadnjake tamo je što znamo ćirilicu, dakle lako ćeš čitati natpise i snalaziti se. Još jedna bitna stavka - oni su još od komunizma uvek okrenuti ka bezbednosti i nije nemoguće da naletiš na random legitimisanje ili tako nešto. Dakle uvek nosite pasoše sa sobom, pogotovu što će vam ih možda tražiti za ulazak u neke objekte, čak i turističke. U suštini nije to nikakav problem, više kao tip ovako pošto naši ljudi najčešće ne razmišljaju na taj način. 

Edit: Moskva je za naše pojmove dosta skup grad, sad im je dobrano pala rublja pa to nije tako strašno kao što je bilo pre 2-3 godine ali je i dalje skupo. Šoping u suštini ne preporučujem nikako, izlasci u restorane (ako ne računamo Mek i slično) su poprilično skupi za naše pojmove, tipa 50evra minimum za dve osobe, a često i više. Ali nije to problem, najveći problem je što dosta restorana ima prosto krš hranu :) Možete nešto da probate ali ne valja preterivati, maltene su bolji restorani koji nude neku azijsku i sl hranu. 

Ako još nešto treba javi, čak i da ne znam ja imam koga da pitam. 

 

Edited by Zwerko

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, sttevann said:

Leti se do aerodroma VnuGovo,

fixed :tf: 
ovo za bezbednost, ne znam šta da ti kažem, mislim da je glupost, bio sam i u Moskvi u St Peterburgu, nikakve neprijatnosti nisam imao.
Jedino što će pokušati da te izvaćare u restoranima i kafićima kad pričaš na engleskom (tipa umesto obične vode da ti uvale Evian po 4$ i sl), ali to lako rešiš jer predješ na srpski i vozi

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

I obavezno po ceo dan da hardbasujem po moskvi.

 

 

 

Hvala Zwerko na savetima. Jebote ne mogu da verujem da si ispisao to sve, svaka cast!

A engleski ne verujem da cemo koristiti, u najgorem slucaju cu da teram po srpski, mada se i dalje secam nekih stvari iz srednje skole, tako da mislim da nece biti problem da se snadjemo u restoranima, na ulici i sl..

 

 

"Choose life..."

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fatboy said:

Ako se pogodi da bude sneg tada bice ti prelepa atmosfera napolju..... i smrznuces se ko sisica.  

Nisi pročitao šta sam pisao. Ako je sneg, ako pada sneg onda je sve kul. Ako sija sunce onda se spremi da je jebeno hladno. Mom burazeru su jednom prilikom poispadala stakla iz naočara od hladnoće, ali dobro tad je bilo nešto -35 to se ne dešava baš svake godine :)

30 minutes ago, sttevann said:

A engleski ne verujem da cemo koristiti, u najgorem slucaju cu da teram po srpski, mada se i dalje secam nekih stvari iz srednje skole, tako da mislim da nece biti problem da se snadjemo u restoranima, na ulici i sl..

Ako nabadaš malo ruskog još bolje, ja recimo nisam nikad učio ruski pa ukupno za tipa šest meseci koliko sam boravio tamo u poslednjih 15ak godina i što komuniciram s njima preko neta uglavnom razumem a nešto malo mogu i da pričam, svakako za to snalaženje u restoranu, hotelu, na ulici dovoljno. 

- Još jedan mali tip - kad dolaziš tamo potencijalno moraš da uzmeš onu imigracionu karticu i popunjavaš obe strane. Jednu zadržava pandur kada ulaziš, drugu ostavlja tebi i nju MORAŠ da imaš sa sobom prilikom izlaska iz zemlje inače mogu da ti naprave veliki problem. E sad kažem potencijalno popunjavaš tu karticu jer ne znam kakva je situacija na Vnukovu, na Šeremetjevu gde mi slećemo moraš ručno da popuniš dok recimo kad sam se vraćao iz Koreje na drugom terminalu Šeremetjeva mi je lik odštampao direktno iz pasoša, što znači da mogu da rade to i automatski samo ih mrzi da se smaraju s terminalom gde dolazimo samo mi i Kinezi :)

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kupljene karte, definitivno idemo 11.11, na tri dana.

@Zwerko Kakva je situacija tamo sa stranim valutama, pretpostavljam da se koriste samo rublje? I jel znas mozda da li je pametnije da ovde izmenjam pre nego sto krenem, ili da menjam tamo po menjacnicama? I ako menjam tamo, jel bolje franke ili evre da nosim?

Vidim da imaju za prevoz neku unlimited kartu za 3 dana, koja kosta 400 Rub. To je neocekivano jeftino... 

"Choose life..."

Link to comment
Share on other sites

Da, rublje, aj provericu ti sutra gde je najbolje da menjas ali mislim da su menjacnice u gradu, na aerodromu verovatno deru na kursu (ja idem kod ovih domacih koji imaju rublje pa nisam menjao nista skoro). Tamo je najuvazenija valuta americki dolar. Ako je pitanje CHF ili EUR mislim da je EUR bolja varijanta. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Posto sam iz tog kraja:
Ako izaberes Zdrelo, preporuka ti je da pogledas prenociste negde u Petrovcu (Zlatna Kosuta, Davinci prenocista), posto ce ispasti jeftinije nego u samom kompleksu banje, a kolima si tamo za 10-15min(dnevna karta za banju je, ako se ne varam ~600 din, bar je bila toliko pre ovih novih bazena). Nisam siguran da li prenociste u Banji znaci da imas i dnevnu kartu, to mozes na sajtu da pogledas.

Ja sam poslednji put bio prosle godine, i svima preporucujem... Cuo sam da su dodali i neka dva nova bazena(mozda i hladna voda, nisam siguran).

Cene tamo su standardno vise nego po gradu i ostalim restoranima, ali sto se klope tice, preporuka je da se obidju okolni restorani, ili da se ruca/vecera u gradu (Kosuta i Zlatnik najbolja klopa u gradu, restoran Dobar Hlad na putu za Zdrelo najbolja u tom kraju).

Prenociste u gradu mozes da nadjes za  ~2000-2500RSD za dve, tri osobe (Zlatna Kosuta, mozda cak i uplacen dorucak), isto tako otprilike i Davinci(neki romi gastosi drze, reklamira se kao luksuzno prenociste, sam centar Petrovca).

U okolini Petrovca nemas bas nesto previse toga da vidis, savet je da se obidje mozda manastir Vitovnica (pored mog sela), koji je 7-8km od Petrovca, a ako si vec tamo da se ode i na pastrmku u restoran/ribnjak koji je negde usred sume(obelezeno znakovima).

Manastir Gornjak je isto lep, blizu Zdrela. Mozda hiking na Vukan, ako si/ste u tom fazonu.

 

Ima jos dosta toga, ali da ne pisem previse posto ne znam sta te zanima. Ako si zainteresovan udri pitanja, pa da nastavim da kuckam :)

 

"Choose life..."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...