Jump to content

Hearts of Iron IV


iguana

Recommended Posts

Pre neki dan je izasao novi nastavak ovog serijala koji neki nazivaju total war simulatorom, drugi simulatorom proizvodnje i politike... Izasla je vec narodna kopija i ono sto je primetno je - igrica je primetno drugachija. Neke stvari su banalizovane neke su kompleksnije. Ono sto je meni zapalo za oko, jeste da je AI sada mnogo agresivniji. Igrao sam na normal (historical ai focus), kao nemacka i jebeno je tesko igrati na dva fronta jer UK i saveznici (ukljuchujuci i desetine divizija Francuske, Holandije, Belgije - vec porobljenih drzava) svakih mesec dana vrse invaziju u Francuskoj, pocevshi od jeseni 1940te. Ako se prikljuci i Amerika, onda si pukao. Bukvalno morash imati barem 30-40 divizija na zapadu da bi zastitio potez od Holandije do Spanije

It's nice to be good, but it's nothing compared to being bad

Link to comment
Share on other sites

Ништа нисам играо месецима осим нешто мало Offworld trading company(одлична игра) и наравно Пес, али откад је ово изашло закуцан сам испред монитора кад год имам времена. 

Успео сам са Швабама и њиховим савезницима малтене све да покорим до `41. осим Америке која је из неког разлога катастрофално слаба...вероватно су им Јапоси сатрли морнарицу, а и ја сам им урнисао конвоје и авијацију тако да нема смисла настављати партију. Могуће да је чињеница да нисам покорио већ сам ушао у савез са Холандијом која је једна од ретких земаља која држи озбиљне количине гуме (критичног ресурса за Немачку и Италију пре свих) учинила партију другачијом, тако да нећу унапред да тврдим да је игра прелака. Оно што је ОП написао око искрцавања је иако на први поглед делује супер можда највећа мана игре тренутно, јер је АИ упоран у томе толико да губи невероватне количине јединица у самоубилачким акцијама. Генерално понашање АИ је до те мере лоше да сам одустао од планиране куповине игре макар док не среде нека горућа питања.

Неки примери:

- катастрофалан избор јединица...тако да ћете се борити против тенкова јако ретко, а и тад ће то бити лаки тенкови, другим речима против панцера 3 или нечег сличног слабо шта ће вам правити проблеме...да сам знао то раније на неки начин бих гледао да правим бедније дивизије и учиним игру мало тежом

- АИ одбија да изучава новије авионе тако да ћете се рецимо у теорији `45. са млазњацима борити против противника који има предратне моделе авиона

- ово нисам приметио да се неко бунио на Парадоксовом форуму па могуће да је у тој мојој партији био изузетак...али за 5 година нисам изгубио ни један једини конвој, а све време сам довлачио нафту из Јужне Америке. Другим речима конвоји су пролазили кроз Ламанш најопуштеније

- самоубилачки избор кад и против кога ући у рат

Е сад, игра има потенцијал да постане најбоља Парадоксова по мом мишљењу и с обзиром на то какве су биле претходне њихове игре по изласку ова је јако добра. Масу одличних ствари су убацили, мени можда омиљена је чињеница да можеш да мењаш идеологију и своје и туђих земаља релативно лако, тако да су опције и могућности играња тотално различитих партија бесконачне(рецимо ја сам исекташио Холандију и Аустралију фашизмом тако да је Јапан лакше издоминирао на Пацифику). Оно на шта људи највише кукају је `поједностављен` систем организације напада, али нико те не приморава да користиш исти, а са друге стране неупоредиво мање времена се губи на беспотребном мршењу.

  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

igra, za sada ima bash puno bagova. Recimo, kada igram sa japancima, desava se da mi cesto nestaju flote. po 20, 30 brodova odjednom...

 

i slazem se za samoubilacke ratove. meni se desilo vec par puta, dok igram sa japancima, da nemci udju u rat sa Rusima u jese 39te. i naravno pojedu kurac u roku od godinu dana.

Edited by iguana

It's nice to be good, but it's nothing compared to being bad

Link to comment
Share on other sites

Једна од ставки у предстојећем печу :

"- Fixed a case where fleets who found themselves outside base range would be instantly deleted."

Што се тиче тих сулудих објава ратова мислим да имају везе са националним фокусом који АИ одабере. Другим речима проблем је у најбитнијим нацијама које једине имају уникатне НФ(плус Пољска ако је неко пазарио скупљу верзију игре), тако да се надам да је проблем решив. Рецимо у мојој партији је Јапан са којим тада нисам био у савезу објавио рат СССР негде месец дана пре него што сам ја планирао да их нападнем што је сјајно, али је зато објавио рат Америма у сред опште кланице у Русији [:)]. Вероватно су један за другим истражили два НФ везана за објаву рата.

Ај и нешто позитивно да се спомене...огромна већина јединица је корисна и вредна утрошених ресурса, што је прилично ретка појава у стратегијама. Слична ствар је и кад је изучавање нових јединица и доктрина у питању, мало шта делује да је бесмислено истраживати. ХоИ вики одлично функционише и редовно је ажурирају колико видим, препорука сваком ко планира да се упусти у ово је да прво одвоји мало времена и баци поглед пошто је у самој игри прилично тешко скапирати поједине механике.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

AI je katastrofalan.

Sa Jugoslavijam sam krenuo, pokorio bugarsku, grcku solo, usao u axis, uz pomoc nemaca osvojio rumuniju. Krenuo na tursku pa sve do indije. Kada su nemci objavili rat poljskoj, ubrzo posle toga su i sovjeti takodje poljskoj, pa je krenuo ww ffa. Otisli do indije nemci i ja do neke sredine '41, sa druge strane japanci. Sovjetska zapadna granica nije bila cuvana,  objavio rat sovjetima i sa nemcima ih pregazili. Morao sam maltene do sibira da dodjem da se predaju i imali su national unity do kraja na oko 85. Warscore je bio 48%.

Ameri sa englezima su vec imali 3 bezuspesna dd-ja.

Spremam se da izvrsim invaziju na engleze uskoro.

Samo dve vrste divizija koristim pesadija+arti sa suport jedinicama i medium tenkove sa suport jedinicama. Kao noz kroz puter secem bilo koju odbranu, pisam i po amerima. A imam oko 110 divizija, necu da pravim vise zbog man powera. Trenutno sam na oko 700.000 , mogao bih da povecam broj ako promenim neke polise.

Igra je prelaka, ai je retardiran. 

Prelazak je kao sa civ iv na civ v , slazem se da ima igra potencijal, ali uz tesko modovanje

2iudz0l.png

 

 

 

Edited by Ste
  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

AI je AI u svakoj igri i verziji iste i moze se abjuzovati na milion i jedan nacin. Mislim da sam u HoI3 istinski uzivao jedino sa Japanom i Francuskom u FTM i to na hard/hard, jer jebiga, slabe ekonomije je besmisleno igrati na very hard, kinezi sami spale sve resurse koje mogu da ti daju, a japan je vec uzasan underdog.

 

Ako vas zanima, prava stvar je multiplejer. Ja sam jako dugo pratio AAR multiplejer na paradoxovom sajtu, bilo je par sjajnih postera i partije su bile skroz dobre. Nekako sve ovo nisam komentarisao na ruru jer mislim da tad nisam ni visio ovde svakodnevno.

Ovaj, ako su slike jos ispravne, je stvarno bio sjajan, jeste single player i onako casual, ali momak je unistio.

https://forum.paradoxplaza.com/forum/index.php?threads/america-saves-the-world-usa-aar-hoi3-ftm-3-05.616017/

Jos nisam uzeo grafiku pa se ni ne cimam da torrentujem HoI4 da probam, a i ako je kao HoI3 kad je izasao, i bolje dok ga ne okrpe.

Edited by shpanac

...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 2 weeks later...

Konacno dobio priliku da igram! Naravno Japan kao jedini izazov u igrici, load dva puta po sat vremena na max speed jer nisam uopste znao da upravljam igricom, nedostaje mi mnogo elemenata iz HoI3.  Ima zanimljivih forica, ima jako lose resenih stvari. Najvise me nervira desni klik-levi klik rotiranje kod zadavanja komandi.

Kad sam skapirao sve, krenuo ozbiljno ironman mod, uzeo Kinu citavu pocetkom 1939 razvlaceci se, fino balansirao vojsku/avijaciju/mornaricu, pripremio invazije,

Poceo rat sa amerima oko januara 1942 jer sam kasnio sa onim nacionalnim fokusom, uzeo Malaju, Filipine, Borneo do pola, Burmu do pola i na Pacifiku stompujem americku ogromnu flotu u mornarickoj bitci od 3 nedelje, i dobijem ghost fleet dok su se vracali na repair i izgubim 6 battleshipova, 3 kerijera, 5 heavy cruisera i naravno ogroman screen za sve to.

Ugasio, uninstall, igrace se za dve godine kad bude igriva.

...

Link to comment
Share on other sites

Iskreno meni je HoI3 For The Motherland ili Their Finest Hour najbolje legao. Obe ekspanzije su me poprilicno zabavile. Vanila je bila uzas, a Semper Fi bezobrazno nebalansiran na moru i bagovit. I FTM i TFH su mi bolji od HoI2, pogotovo ako ubodes neki mod koji ti se svidja! HoI2 me uvek smarao u kasnijim delovima igre, i previse ga je lako abjuz bilo, i malo je "plici" od trojke.

...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...