Jump to content

fakulteti: brisanje bulje diplomom, 2015


Recommended Posts

učim predmet Marketing menadžment iz knjige koja je napisana 2007. godine i u kojoj se kao najnoviji medij predstavlja internet... žali bože svih novaca i godina potrošenih na studiranje, mogao sam za ove 4 godine neki zanat ispeći i biti car

buduću diplomu ću moći da smotam, stavim među guzove i petom nabijam u bulju

u srednjim školama se uči paskal, na faksu je internet otkriće, jebem ti državo majku

sto je drzava tu kriva? koji faks? da li je taj predmet kritičan ili sporedan? dje se kupaš?

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

učim predmet Marketing menadžment iz knjige koja je napisana 2007. godine i u kojoj se kao najnoviji medij predstavlja internet... žali bože svih novaca i godina potrošenih na studiranje, mogao sam za ove 4 godine neki zanat ispeći i biti car

buduću diplomu ću moći da smotam, stavim među guzove i petom nabijam u bulju

u srednjim školama se uči paskal, na faksu je internet otkriće, jebem ti državo majku

Da nije FON? Znam da ima predmet koji se zove isto tako i nije bio mnogo napredan, u sustini samo prepisano najbitnije stvari iz Kotlerove knjige od pre 40 godina :) faks treba shvatiti kao nesto sto ti daje kako treba da ucis i neke osnove, a ti posle ucis sta ti treba. Sustinski se fundamenti marketinga nisu promenili pojavom interneta samo je dodat jos jedan nacin komunikacije.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

nije FON nego subotički ekonomski, ali sumnjam da je situacija drugačija na FONu ili beogradskom ekonomskom

predmet je smerski i nije problem samo u tom predmetu, sve knjige su zastarele

 

prošle godine iz predmeta poslovne finansije koje drži dragi nam dekan Vunjak, koji je inače najgore ocenjen od svih profesora na našem faksu na oceniprofesora.com, asistentica kaže nešto u fazonu "polažite ovaj predmet ove godine, sledeće se menjaju računovodstveni standardi pa će se i knjiga menjati". Pa zašto učimo nešto što će za 6 meseci biti beskorisno? školstvo je prepuno takvih nebuloza

 

faks treba shvatiti kao nesto sto ti daje kako treba da ucis i neke osnove, a ti posle ucis sta ti treba

 

tako su nama govorili u srednjoj, ovde se samo pripremate i učite da učite za fakultet koji će biti real deal kad ono prc

takvo shvatanje je samo rezultat kurca od države u kojoj živimo, diploma ti dođe kao uslov da bi pobegao odavde

 

duboki naklon za mohija što me nije napušio što otkrivam toplu vodu ovim rejdžom koji samo tako treba i shvatiti :)

Link to comment
Share on other sites

upravo na b92 ide prilog u kojem se prikazuje namešten ultra moderan "testni" stan kakav će biti u beogradu na vodi, uz napomenu da se radi o najskromnijem stanu. kakvi carevi :))))))))))

 

inače, ja se isto poserem na naš obrazovni sistem o/

  • Upvote (+1) 2

Novi forum smrdi

3do1AEy.pngyxHzIOp.png

 

Link to comment
Share on other sites

upravo na b92 ide prilog u kojem se prikazuje namešten ultra moderan "testni" stan kakav će biti u beogradu na vodi, uz napomenu da se radi o najskromnijem stanu. kakvi carevi :))))))))))

 

inače, ja se isto poserem na naš obrazovni sistem o/

pa šta ti fali?

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

pa kada se sve sabere i oduzme, prosto ne vredi tog vremena, para, čega god. da sada završavam srednju verovatno bih ciljao neke sertifikacije ili slično, fakultet takvog kvaliteta prosto nema smisla upisivati jer su se skoro svi fakulteti spustili na nivo singidunuma i sličnih sranja u svim aspektima.

Edited by Doca.

Novi forum smrdi

3do1AEy.pngyxHzIOp.png

 

Link to comment
Share on other sites

nije FON nego subotički ekonomski, ali sumnjam da je situacija drugačija na FONu ili beogradskom ekonomskom

predmet je smerski i nije problem samo u tom predmetu, sve knjige su zastarele

 

prošle godine iz predmeta poslovne finansije koje drži dragi nam dekan Vunjak, koji je inače najgore ocenjen od svih profesora na našem faksu na oceniprofesora.com, asistentica kaže nešto u fazonu "polažite ovaj predmet ove godine, sledeće se menjaju računovodstveni standardi pa će se i knjiga menjati". Pa zašto učimo nešto što će za 6 meseci biti beskorisno? školstvo je prepuno takvih nebuloza

 

 

tako su nama govorili u srednjoj, ovde se samo pripremate i učite da učite za fakultet koji će biti real deal kad ono prc

takvo shvatanje je samo rezultat kurca od države u kojoj živimo, diploma ti dođe kao uslov da bi pobegao odavde

 

duboki naklon za mohija što me nije napušio što otkrivam toplu vodu ovim rejdžom koji samo tako treba i shvatiti :)

 

Gomila ljudi na fakultetima fejluje jer ocekuje da ce neko da se bavi celokupnim spektrom zanimanja svakog studenta. Nije to Harvard i Yale gde su svi placeni debelim parama da ti titraju na svaki moguci nacin. Ako zelis da napredujes i ucis o necemu ti za to imas druge nacine. Povezi se sa profesorima i uzmi da radis naucne radove i da se bavis istrazivanjima. Verovao ti ili ne po institutima ima ljudi koji znaju dosta i prate trendove a posla ima na pretek.

Takodje, kad objavis par radova kod nas mozes da radis i za neke strane institute i da napredujes dalje u oblasti koja te zanima.

Obrazovanje je takvo jer smo siromasna drzava i koliko para toliko muzike. Ne mozes da ocekujes da mi mozemo da se merimo sa bogatim drzavama koje izdvajaju ogromne pare i koje su integrisale institute i fakultete u privredu...

Ima nacina cak i kod nas da uradis nesto samo treba biti uporan i imati zelju za tim.

Link to comment
Share on other sites

По мени највећи проблем факултетског образовања није уопште то какво је образовање, већ то што нам продају муда за бубреге, почев прво од родитеља па до профана. Не ради се то злонамерно, већ много тога се за кратко време променило у "држави", а скинути стару плочу и видети право стање ствари није лако : ) да ми је ово виђење од сада у време уписивања чак и средње, пекао бих неки занат и постао мајстор истог у овим годинама, зиме би било само на документарцу. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

bilo bi dobro da neko ko je upucen napise nesto o svojoj percepciji trenutnog stanja na ekofu u bg-u, da bih mogao misljenje da uporedim sa svojim. studiram taj fakultet, ali nemam ni dovoljno materijala ni iskustva da bih mogao podrobnije da zakljucim, s obzirom da sam brucos. takodje me zanima na sta bi trebalo da se fokusiram vise, a na sta manje, i sta bi bilo dobro citati od literature. jos jedna stvar, jel cita neko The Economist magazin, i sta misli o onome sto pisu? imam par ekonomista u porodici tako da imam sa kim da diskutujem, ali dodatno misljenje nije na odmet.

Link to comment
Share on other sites

@Highl1

Не знам јел ме допуњујеш или ми објашњаваш, тон ми звучи као ово друго, а причамо исто само на другачији начин : )

više dopunjujem, i objašnjavam na temi na svoj način :tf:

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

nije FON nego subotički ekonomski

 

 

Пријемни из математике за дотични "факултет" крајем деведесетих:

 

Ако је х2 = 1, колико је х.

 

Процењено време за отаљавање тог дела пријемног, 20 "задатака": до 15 мин.

Edited by brue
  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

Corey, problem je što su ti isti naši roditelji rasli u komunizmu, od koga je ostala ta glupa floskula "završi fakultet i miran si"

I onda pola ljudi završi faks posle n+x godina (n je broj godina koliko stvarno faks treba da traje, a x su obnovljene) i nakon toga su u fazonu kad dodju na posao "šta, ja treba opet da učim, pa ja sam došao da mi neko pokaže šta i kako da radim"

Nije faks loš, ko ima prilike treba da ga upiše i proba da ga završi ako to stvarno želi, a ne "zato što treba", ali mislim da je upotrebna vrednost faksa manja sa svakom decenijom koja prolazi. Sad sa 30, i skoro 10 godina full time radnog iskustva, sigurno bih opet upisao faks, ali mislim da bih mnogo manje pažnje pridavao nekim predmetima i stvarima za koje sam tada mislio da su mi baš bitni

My 2 cents

Highl1 delivers.

There are 2 rules in a successful life: 1. Don't tell people everything you know

zolaeveo3reqjl4_zps6bce0689.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Corey, problem je što su ti isti naši roditelji rasli u komunizmu, od koga je ostala ta glupa floskula "završi fakultet i miran si"

I onda pola ljudi završi faks posle n+x godina (n je broj godina koliko stvarno faks treba da traje, a x su obnovljene) i nakon toga su u fazonu kad dodju na posao "šta, ja treba opet da učim, pa ja sam došao da mi neko pokaže šta i kako da radim"

Nije faks loš, ko ima prilike treba da ga upiše i proba da ga završi ako to stvarno želi, a ne "zato što treba", ali mislim da je upotrebna vrednost faksa manja sa svakom decenijom koja prolazi. Sad sa 30, i skoro 10 godina full time radnog iskustva, sigurno bih opet upisao faks, ali mislim da bih mnogo manje pažnje pridavao nekim predmetima i stvarima za koje sam tada mislio da su mi baš bitni

My 2 cents

Baš tako, a da ne pričamo da se i ti ljudi koji su tamo ponašaju kao da su Isusi, a ne ljudi koji treba da te stimulišu na neki način da isti taj fakultet završiš, jer ako ti kao klinac izvališ da to što učiš ne služi kurcu, normalno da ćeš da budeš u fazonu "boli me kurac i za faks i za diplomu i nek mi puše kurac svi koji kažu da treba da se završi".

 

gruja novi alen

ko bi, po vama, trebalo da bude poznat i javna ličnost, a nije, iz ovog ili onog razloga?

evo, ja ću za početak navesti dvojicu: kojot i gruja.

 

Link to comment
Share on other sites

Za razliku od IT sfere, u ekonomskoj je fakultet veoma bitan za bilo kakvo napredovanje u karijeri. Ako želiš da radiš bilo gde u privredi, bez završenog fakulteta su ti neka vrata doveka zatvorena i to je kraj priče. Sopstveni biznis je druga priča, ali i tu je potrebno žestoko upravljačko znanje čiju osnovu stičeš na fakultetu.
 
Nemoj misliti da ćeš sa završenim fakultetom automatski naći posao (kao što reče Hajli), za to služi mreža poznanstava, za šta je opet fakultet odličan, ali je gimnazija još bolja pa se nadam da si to završio :D
 
Takođe nemoj misliti da se posao u Srbiji nalazi preko konkursa, slanjem CV-jeva i odlaskom na razgovore. Od nekog mog kruga drugara s kojima pričam o tome, da kažemo da ih ima 20, na taj način je poslove našlo nula, a svi rade.
 
Fakultet je i dobar filter za ljude. Završavaju i marmeni fakultete, ali kako se penješ kroz stepene SS, tako ih je manje. Ovo ti postane jasno kad kreneš da radiš u firmi koja zapošljava razne profile, od obezbeđenja sa tri razreda srednje, preko majstora zanatlija, likova sa višom, pa do kancelarijskih pacova sa fakultetima. Razlikuju se pogledi na svet, teme za razgovor, odnos prema kolegama, a to sve utiče na tebe i tvoje raspoloženje tokom 8h svakog radnog dana narednih 40 godina, iliti nije mala stvar.
 
 
Iako marketing nije prodavanje magle (štaviše, ako danas hoćeš da budeš iole konkurentan, moraš svaku poslovnu odluku da posmatraš kroz prizmu tržišta, a za vrhunski uspeh ti treba ili blue ocean situacija ili moraš kreirati potrebe), njegovo izučavanje po fakultetima jeste. Štivo je zastarelo, a ljudi koji ti ga predaju nemaju nikakav kontakt sa praksom jer je tipična marketing katedra mesto gde sklanjaju profesore koji ne mogu da predaju ništa konkretno. Isto važi i za menadžment. Pročitaj knjige, spremi ispit ali se nemoj više od toga udubljivati. Ako mene pitaš, najvredniji predmeti na fakultetu su ti:
 
- Računovodstvo, i finansijsko i upravljačko – dokumentacija mora da se razume, i moraš znati dovoljno o knjiženju da bi znao da li imaš dobrog knjigovođu
- Svi matematički predmeti – zbog fundamentalnog načina razmišljanja, a i jebeš ekonomistu koji ne ume da eskontuje i diskontuje ručno
- Poslovno pravo i slični – neće biti tvoj posao da sastavljaš ugovore i tužbe, ali moraš imati osnovno znanje da bi vodio informisani razgovor sa pravnicima
- Finansijska analiza 
- Poslovno planiranje – jebeš ekonomistu koji ne ume da napiše biznis plan
- Engleski jezik – kapiram da ga govoriš dovoljno dobro, ali moraš vladati stručnom terminologijom da bi brzo dolazio do relevantnih informacija preko interneta (neko će ti reći i zbog strane literature, pa ti ako imaš vremena...)
- Excel – ovim moraš baš da vladaš, čak ni SAP ne može da ti izlista podatke baš onako kako ti treba svaki put, a o seljačkim finansijskim programima koje koristi 95% firmi u Srbiji da ne pričam.
 
(TIL da se ne sećam imena 90% predmeta na fakultetu)
 
tl;dr – ne napuštaj fakultet ako si odlučio da radiš u ekonomskoj sferi u kompaniji bilo koje veličine, ostaćeš večiti referent.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...