Jump to content

Game of Thrones - topik SAMO o seriji -


Recommended Posts

Odlične paralele finala prve sezone i sezone 6

Spoiler

A) Bran and Lyanna
Season 1: Bran visits the crypts and shows Lyanna's tomb to Osha, he explains to the story of Rhaegar kidnapping her and starting Robert's Rebellion.
Season 6: Bran finds the truth about Lyanna dying.
B) The King in the North
Season 1: Robb Stark is named King in the North while the Northern lords praise him.
Season 6: Jon Snow is named King in the North while the Northern lords praise him.
C) Tyrion is named Hand of the King
Season 1: By Tywin, to serve in his absence.
Season 6: By Dany.
D) Maester Pycelle
Season 1: There's a scene with him in his chambers ending a session with a prostitute, he then continues on to small council meeting in the Throne Room.
Season 6: There's a scene with him in his chambers ending a session with a prostitute, and is then killed on his way to the Sept of Baelor.
E) Mistresses
Season 1: Tyrion decides to take his mistress to King's Landing.
Season 2: Dany decides not to take her lover to King's Landing.
I'm sure there are others. Has anyone noticed any other parallels?

 

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

9 hours ago, Crno-Sunce said:

Jedino moze da zeni Jon-a.

Stormlands nemaju lorda, Dorn ima zhene, reach zhene, riverlands nemaju nikoga, Lanisteri su joj ubili caleta, burazera i svecu, tako da Dzejmi otpada, jedino je Jon musko i lord preostao pored Sweet Robin-a  (i Tiriona) :D

To dal ona moze da ima djece ili ne, apsolutno nije vazno jer brak pravi alijansu ne deca.

Ono sto mene malo smara jeste sto pripremaju sve za tipican good vs evil konflikt na kraju. Sto bi rekao moj ortak "cak su i tomena ubili jer ne moze dobra deni da se bori protiv dobrog tomena". Napravili su sve poprilicno crno belim, i ukoliko posmatramo grand story, najvise smisla od svega ima da Jon bude na Iron Thronu ali to je suvise klise za martina..

Зашто би Денерис била "добра"? Она је само једна од претендената на престо, са својим сопственим триповима о уређењу света. По том принципу, из сопствених углова, сваки од њих је био и јесте "добар".

Иначе, брак и јесте ту баш због деце и легалних наследника, а не копилади, па тек онда из савеза.  Кад се гледа из угла носиоца круне. Само кад се гледа из угла онога који "даје" углавном младу, онда је то само за обезбеђење савеза.

А што се тиче удаје за непријатеља, па не би јој био први пут. Плус, Џејми воли плавуше :)

И да - Џејми, макар и са само једном руком, још увек је "чист" жив човек. Џон је резуректовани мртвац.

Edited by brue
Link to comment
Share on other sites

Jeste to sve kako kazes, ali njenu viziju uredjenja sveta svi podrzavaju i navijaju za nju (oslobadjanje robova, kontrolisanje ironbornova, itditd), cak su i njeni psiho momenti gledaocima u fazonu "TAKOE DENI TAKOE SPALI TU DOTRACKU GAMAD"

Dok recimo ne verujem da ima previse ljudi koji bi rekli "kako je ova Sersi kul, spasla je 7 kraljevstva od faith militanta"

Ovo sto Dule kaze bi bio najkul spin ikada, da ona postane villain price do kraja.

If there's some higher power that controls my fate, i would like to meet him, shake his hand, then crack open his ribcage and tear out his heart.

Link to comment
Share on other sites

Мислим да су и она и Серсеи у ствари непотребне (фригидне и самим тим слепа улица за неки нормални крај) и да би најбоље било да оне буду "сахрањене" заједно са НКом. Те да се свет, макар привремено, реши и леда (НКа) и ватре (змајева и Денерис).

Link to comment
Share on other sites

ja'b najbolje volO da na kraju na iron trhroneu sedi tirion sa sansom kao queen in the north =o)
also, za jona bi profi bilo da mu odrade neku bolvar-akciju tj da nakon ubistva night kinga i ostalih othersa undeadovi nastavljaju da divljaju pa da moraju jona da pretvore dragonglassom u novog night kinga kako bi kontrolisao undeadove bikoz der mast olvejz bi ej lich king...jos ako pre se toga kresne sa degeneris i napravi joj dete, ihaj  (naravno nista od te price, bar prema autorima serije =o))

takodje, ostajem pri tome da sersei treba dbije dzhejmi, a arja treba littlefingera kao onog koji je efektivno pokrenuo upropascavanje starkovih

inace, dan i db dali intervju za deadline, jos 13-15 epizoda u 2 sezone i to je to, prichaju o svacemu, nije lose za citanje

http://deadline.com/2016/06/game-of-thrones-season-6-finale-david-benioff-d-b-weiss-hbo-1201780242/

Link to comment
Share on other sites

Mi i dalje ne znamo agendu othersa, ni posle 5 knjiga i 6 sezona, tako da ću jako da se smorim ako ih jednostavno Martin odradi kao "gud old ivl gajs"

Inače, kul intervju sa malom medvedicom - http://www.makinggameofthrones.com/production-diary/bella-ramsey-lyanna-mormont

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

Pa to je prvo na šta sam bacio pogled, isto tako sledeća sezona kreće sa Lavom umesto Jelenom u King's Landing u špici, pošto je sad i zvanično Lannister(ka) na vlasti.

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

Ево стигох и ја да одгледам последњу епизоду.

Музика је лепа, одлично су направили првих 10ак минута без непотребне приче.

Шта ми се не допада толико у првих 10 минута је самоубиство краља. Сцена ми изгледа као да је из смешних видеа или неке комедије. Оде од прозора, врати се и одшета напоље као клада. Где се враћа? Нећка се? Не да му Клегејн напоље? Зашто се бескичмењак уопште убио? Ваљда му је јасно да му је кева жива, а да остали нису. Иако ми је нејасно шта му се мота по глави, сцена ми изгледа пре смешно него озбиљно.

Што се Арије тиче, мало сам разочаран како се прича развија. Она је тражила секту убица не би ли се осветила убицама породице и злоторима, и тада је била вођења само мржњом и жељом за осветом. То је разумљиво, али није добро. Мржња као мотивација није добра, Серсеи је управо скренула бесповратно у мрачну страну, и било би штета да се то деси и Арији. Ја сам њено одбијање да убије глумицу схавтио као да је победила мржњу у себи и нашла неки нови разлог да иде даље: сама каже да је она Ариј Старк и да се враћа на север. Није поменула да ће да почисти успут. Маторог је заклала, а двојцу искасапила и скувала - ово не може да нема последице по њу никако. А обзиром да је загледала и Џејмија, који се телепортовао у главни град у међувремену, ценим да ће и њега и Серсеи да јури. Чини ми се да Арија овим клизи у лудило полако, али видећемо. Нисам љубитељ ликова који су вођени суманутом мржњом.

Сцена са Џејмијем и меторим Фрејом је одлична. Нисмо исти, а и не требаш ми. Рекао бих да је Арија само убрзала ствари. Нисам сигуран како да схавтим Џејмијев поглед на самом крају. Иако није позитиван лик, има неки осећај части, за разлику од сестре му. Да ли је "срећан" што ће да јебе краљицу, или се пита који си курац урадила, не знам.

Серсеи је права зла црна краљица, и да нема сцена са Оланом у црнини заборавио бих да јој црна хаљина није униформа, него црнина. Допада ми се што има стилизован оклоп на раменима и ланце, даје јој демонски изглед. Први људски лик који постаје зло. Чисто зло. Из овог разлога нисам сигуран да је она опција било коме за брак - пре је ловина. Не знам ни шта она више хоће да постигне. Да убије Сансу и Старкове? Да ли се са садашњом генерацијом гаси лоза Ланистера, или ће Џејми опет да зајаше секу?

Не верујем да је Нед јебао сестру. Ел је добар и частан лик, то је и главом платио, ем је она била обећана његовом пријатељу. А контам да би је Таргеријан убио да је била бременита док ју је држао заробљену. Украо ју је да му буде жена, ако се сећам, не може да носи туђе дете. Колико сам видео на самрти каже Неду: "Име му је ..." и моли га да не каже Роберту. Нед није имао појма да је трудна. Роберт би убио малог Таргера без да трепне. Оно шта не знам је да ли Лиана била на силу удата у заточеништву. Ако јесте, Џ није копиле, него васкрси Таргстарк. Зајебан лик :)

Бејлиш је занимљив, шта и како сада. Знамо шта хоће и "где" хоће :), само је питање како ће.

И на крају, јако ме нервира протицање времена и летење ликова по континенту. Јасно је да сцене личе на поглавља из књиге, свака из лица неког од протагониста, али ствари које би трајале недељама, или месецима, се само надовезују на догаћаје од по пар сати или десетина минута. Срањце.

...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, overkind said:

 

Шта ми се не допада толико у првих 10 минута је самоубиство краља. Сцена ми изгледа као да је из смешних видеа или неке комедије. Оде од прозора, врати се и одшета напоље као клада. Где се враћа? Нећка се? Не да му Клегејн напоље? Зашто се бескичмењак уопште убио? Ваљда му је јасно да му је кева жива, а да остали нису. Иако ми је нејасно шта му се мота по глави, сцена ми изгледа пре смешно него озбиљно.

Ne sviđa ti se verovatno jedna od top 5 najboljih scena u seriji. Tomen je ekstremno tragičan lik, mali dobri dečak koji je upao u sranje, i njegov čin samoubistva je bio zapravo prva i poslednja njegova potpuno samostalna odluka kao vladara, bez ičije manipulacije i zloupotrebe.

 

  • Upvote (+1) 2

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

Биће да је тако, не свиђа ми се.
Ајде што се убио, сам чин. Али сама сцена мени делује као зајебанција. Искрено. Као да је неко даску бацио кроз прозор.

...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

Аух, извини али скоро по свакој ставци си се просрао за десет. И право да ти кажем, ја не могу ни да схватим логику коју си применио у сагледавању догађаја...

 

  • Upvote (+1) 2
Link to comment
Share on other sites

@overkind on stvarno veruje u ovo twin pilars i ako se jedan sruši drugi pada. i ovim poslednjim činom je pokazao da ipak ima kičme. a ubio se i jer mu je keva ubila ženu koju voli. a vidi i sebe odgovorim ili bar delom odgovornim za sve to.

scena nije toliko nelogična, pojačaj zvuk. gleda ruševine, skine kurnu, ode da je ostavi gde joj je mesto da je nosi sledeći ko sedne na presto i završi sa svime. jedan od jačih kadrova u seriji. 

Edited by prota_
typo
  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

rekose ti, on je klinac i u poslednjih par epizoda se videlo da je stvarno poverovao u celu pricu. 

sto se tice arje, ne vidim kako ti je to sto nije ubila glumicu reklo da je pobedila mrznju u sebi? ona zeli da osveti svoju porodicu, a ne da bezumno ubija neduzne na sve strane.

"The horse ran away with the spoon, I wish I was on the moon, too"

Link to comment
Share on other sites

Ајде сложићу се за Томена. Нашао се у сред нечега где не припада, "заљубио" се ваљда у прогрешну, прогутао причу којој није дорастао, и све заједно платио главом. Пропустио сам детаљ да је оставио круну.

@brue Нема љутим, али ајде баци коју реченицу по којим свим тачкама.

- Не мислим да је Нед Џонов ћале. Шта овде није логично? Можда сам рогобатно написао.

- Мени се лично не допада да Арија иде и касапи и кува људе по Вестеросу. Освета је једно, али она иде предалеко. Има смисла како и зашто то ради, јасно ми је, али сам ја некако очекивао да је одбијајући да убије потиснула и жељу за осветом на тај начин. Преварио сам се. Није глпуо, само бих ја волео да је другачије. Да не постаје звер. А мислим да тражећи освету тако да што масакрира кривце не постаје звер, онда се ту не слажемо. Нема љутим.

- Сереи је изгубила све осим брата/љубавника. Остала је само мржња и ваљда жеља за осветом. Народ вероватно не жели њу као краљицу, занчи владаће као тиранин. Зашто би неко јурио да се њоме жени? Ко би то био? Џој сигурно не - убила му је ћалета, побила породицу.... Ко онда? Бејлиш? Можда Џејми?

@manager Мислио сам да Арија ономад помињала и његово име пред спавање, забораио сам. Ако није на листи, ОК.

...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, overkind said:

 

Не верујем да је Нед јебао сестру. Ел је добар и частан лик, то је и главом платио, ем је она била обећана његовом пријатељу. А контам да би је Таргеријан убио да је била бременита док ју је држао заробљену. Украо ју је да му буде жена, ако се сећам, не може да носи туђе дете. Колико сам видео на самрти каже Неду: "Име му је ..." и моли га да не каже Роберту. Нед није имао појма да је трудна. Роберт би убио малог Таргера без да трепне. Оно шта не знам је да ли Лиана била на силу удата у заточеништву. Ако јесте, Џ није копиле, него васкрси Таргстарк. Зајебан лик :)

 

Svakako da nije. Postoje neke indicije da ona nije ni bila zatocena vec da je pobegla sa Rhaegarom stim sto je Rhaegar vec bio ozenjen te je sve to bilo u tajnosti.
Jedna od glavnih indicija za tako nesto je to sto je postavio svog najboljeg ratnika da je cuva umesto da bude sa njim na battle fieldu. Lyanna je bila obecana Robertu i meni to deluje da ona nije htela da bude sa njim i zato je pobegla.

Meni samo nije jasno zasto Ned nije mogao zeni da prizna sta se desilo ako ga je toliko kudila sto je doneo dete iz pohoda. Realno, ne verujem da bi ona ikad bilo kome rekla da je John delom Targaryen. Inace ovde su updatovali vec da je John zapravo dete Lyanne i Rhaegara https://en.wikipedia.org/wiki/Family_tree_of_House_Targaryen

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...