Jump to content

Краљевине Србија и Црна Гора у ратовима 1912-1918.


brue

Recommended Posts

Мали апдејт:

- убачене укупно четири књиге о учесницима ратова (Личности/Учесници ратова): комплет 4 књиге, 104 приче и 4 ратна дневника

 

Још једном напомена:

Приказује само задњих 20 убачених. Да би сте видели све, мора редом да се иде по претрази, ћирилично. Типа, одабере се А у претрази по презимену и приказује све са презименом које почиње са А.

Edited by brue
Link to comment
Share on other sites

Поново апдејт:

- у Ратни злочини убачена комплет Црна књига од Ћоровића, о злочинима и систематском, на разне начине, прогону Срба у Босни и Херцеговини (и делом покривене сличне ствари у Хрватској). За оне који имају стомак - фактички увертира у покоље само 25 година касније. Исти систем, исти починиоци, разлика само у бројкама. Занимљиво је и то што поједини делови толико личе и на данашње доба...

Edited by brue
Link to comment
Share on other sites

Не би било лоше да прелисташ мало од Арчибалда Рајса о његовим фотографијама и извештајима из његове књиге, о ратним злочинима над Србима за време WW1. Ја сам прочитао има тамо и изјава страних војника о мецима које су користили, као и мишљењима њихових надлежних и овлашћењима ко је коме давао муницију са расеченом кошуљицом или ти ДУМ ДУМ меци. Нисам погледао сајт сада ћу из саме приче једва чекам да отворим таб да прочепркам! САВО СКОКО  [:D] одличан историчар управо сам погледао, ја мислим да је он написао онај комплет књига о нашим војводама, који сам прочитао пар пута док сам био клинац!  [:D] Иначе можда мало превише уздижем Арчибалда Рајса, али ипак он је једини европљанин који нас је истински волео, а који није добио никаква реална и искрена признања. Мало се помиње, а ја пошто сам на КПА био сам баш мотивисан да се баш детаљно информишем о човеку који је био врхунски хемичар и криминалистичар. Тако да мислим да ће његово дело доста да помогне. Уосталом његова књига Чујте Срби! Доста говори о нама самима. Најискреније препоруке и констатације, што се тиче ове књиге што сам препоручио прочитао сам је пре две године и не могу да се сетим пуног назива ја мислим да се зове Писмо Српској влади о злочинима који су почињени над Србима, тако нешто.. Извињавам се на површним информацијама, све радим у журби у последње време.  [:)]

Link to comment
Share on other sites

Биће и од Рајса, не може без њега. У Ратни злочини сад је убачена Ћоровићева Црна књига, ту планирам и од Рајса за злочине АУ у Мачви, а гледам и ко је добро обрадио злочине Бугара. Такође, Чујте Срби једноставно мора да се наће у делу Епилог.

Саво Скоко, на моју велику жалост, јер сам желео да упознам човека, умро је прошлог септембра. Поред њега, још један цар је и Петар Опачић (још увек је жив).

Link to comment
Share on other sites

Ајде видећу ја да ти пошаљем неке чланке по мени баш добри интервјуи из те књиге тј. његовог извештаја, уопштено о муницији вамо тамо има гомила људи који су упућени у WW1,  а нпр. не знају да су се дум дум меци користилу у WW1 ја кад сам прочитао тај извештај баш сам био згрожен, то су баш жестоки злочини били.. Издвојићу их тек ја мислим од 9ог ради ак.. Чисто да се и ја умешам у пројекат ако је то уопште могуће  [:D] . Иначе има једно село где су Мађари правили ужасне злочине толико да је једва село опстало.. Баш ужасни интервјуи, како са Србима тако и са самим војницима који су учествовали у злочинима..

Link to comment
Share on other sites

Могуће је. Један од главних циљева пројекта је да се прикупе подаци (приче, фотографије, штагод) о учесницима ратова - оним у миру обичним, а у рату невероватним људима.

Но, и све остале ифнормације су добродошле.

Link to comment
Share on other sites

Док ми ови заврше галерију како треба, јер сви воле Рејмонда... тј. слике.

Надам се и инсистирам, што пре. Било би одлично кад би било до 20. јануара, на 93 год смрти војводе Мишића.

Link to comment
Share on other sites

Ево Дуле, имаш 2 велике мапе и 60-80 слика у Први балкански рат - Опсада Једрена. Надам се сутра ће бити и Опсада Скадра, са мапама и сликама. Јбга, морам тако, према броју слика којима за сада располажем, а да су везане за тему.

Link to comment
Share on other sites

прочитај о преговорима Бугара и Турака и како се бугарски краљ већ спремао да нападне Србију са АУ. То је био и главни разлог што су тражили онолики део Македоније, док су АУ тражили да се креира она Албанија. План је био да се Србија и Црна Гора (која није имала неки сигуран излаз на приморје) потпуно окруже и да након тога Србија нестане са мапе. Штета што је Милован Миловановић умро 1912. Можда би његов договор са бугарском владом успео да превагне над струјом око бугарског краља, а можда чак и прерасте у српско-бугарску федерацију.

Link to comment
Share on other sites

Ок људи, с обзиром да је већ почела 2014, тј поприлично се приближила и још једна стогодишњица, а сајт је на ок, задовољавајућем нивоу, с обзиром да је тек у повоју, замолио бих вас све који имате живаца да "изрекламирате" и испамујете социјалне мреже, мејлове итд са обавештењем о сајту, са молбом да пренесу даље.

 

Датум почетка "рекламирања" нека буде следећи понедељак, односно 20. јануар, 93 године од смрти војводе Живојина Мишића, 69 година од смрти/убиства војводе Петра Бојовића, четири дана мање од 167 година рођења војводе Радомира Путника и 92 године и 6 дана од смрти ђенерала Павла Јуришића Штурма (то је сутра). Дакле, много годишњица претераних ликова у кратком временском периоду године.

 

Обавештење ће бити типско и овде ће бити постовано у току седмице.

 

Хвала унапред свима на помоћи и утрошеном времену.

Link to comment
Share on other sites

Као што сам већ поменуо, у ових пар дана је неколико годишњица везаних за наше генерале и војводе из балканских и Првог светског рата. Тако да сутра, на 93 године од смрти војводе Мишића, молим вас да вашим пријатељима са друштвених мрежа и мејл адресара пошаљете следећи текст, уз молбу да га проследе даље на исти начин... без оног класичног "пет година несреће, ако се не проследи на пет адреса"... хвала унапред.

 

Аманет о ослободилачким ратовима 1912. - 1918.

 

www.prvisvetskirat.rs
www.prvibalkanskirat.rs
www.drugibalkanskirat.rs
www.thefirstworldwar.net

 

"Често сањам да сам у рату. Увек сањам да се спремамо за јуриш и све некако не могу да стигнем." Кузмић Данило

 

Прошло је већ пуне три године како је сазрела идеја да се направи један сајт, база података, која ће обухватити Балканске ратове и Први светски рат пре свега у Србији и Црној Гори. Можда би неко помислио да је то мало година да би се припремио један огроман материјал. И заиста, све је прошло као неки сан. Ова, 2014. година се појавила напрасно, готово неочекивано, а сајт је попримио свој први озбиљни облик.

 

Аманет је удружење грађана које је започело пројекат који ће, кроз доступну литературу и у савременој форми, на историјски и научни начин да прикаже време које је сада читав век иза нас и да нас кроз њега подучи садашњости и припреми за будућност.

 

Историја се углавном пише из перспективе великих људи и великих догађаја. За слике прашине, муља, крви и мучнине, нема места осим у безличној статистици. Главни циљ и задатак сајта је прикупљање и презентација материјала, сведочења, дневника, фотографија, које су за собом оставили нама, потомцима, у аманет заборављени горостаси, учесници ратова са првих линија фронта.

 

Ово је такође позив свим људима, чији су дедови начинили било какав документ, да се прикључе пројекту и пораде на сопственом и општем образовању, јер оно шта можемо у незнању да изгубимо није само наша земља, него ћемо изгубити и себе саме.

 

"Остао сам сам на свету. Сам без игде икога. Једно време клонио сам се људи и никога нисам могао да гледам... Тек после, када сам добио премештај, дошао сам у Љубовију. Нашао пустош, згариште, зидине. Нисам познавао никога. Од тада више нисам ни свраћао у свој крај, јер све ме то потсећа на младост, родитеље и браћу, и на све оно што сам изгубио." Гачић Милан

 

Edited by brue
  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ајмо људи вест да ширимо!

 

https://www.facebook.com/prvisvetskirat

 

Прикључите се не само ФБ страници него читавом пројекту. Ако ништа, дајте бар идеје, реците шта вам недостаје и шта би требало да се и на ФБ и на веб страници дода и уради!

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

шаутовано на еРепу, настављам то да радим сваки дан.


надам се, Бру, да имаш каунтер на сајту, да видимо може ли се измерити "РУР ефекат".

 

:)

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...