Jump to content

Наручивање робе из иностранства


Recommended Posts

Ако роба не прелази лимит за царињење, ПДВ се обрачунава на вредност робе без трошкова испоруке? Рецимо наручиш књигу од 45 еура, трошкови испоруке 10 еура, ПДВ се обрачунава на 45 еура?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

To je ono sto cu proveriti, ne znam, jer moj posao su cargo tovari, kamioni , kontejneri, voz. Kako je meni objasnjeno pre sve ove PP zavrzlame roba je bila oslobodjena i carine i pdv-a. Odnosno narucis knjigu od 45e, platis 45e

dobijes postom bez daljih troskova. Ako se sad placa PDV, provericemo na koji iznos se obracunava, na koje vrste posiljki itd ...

Link to comment
Share on other sites

Питао сам оно горе јер колико ја знам, Члан 39 закона о царини, основна цена, или како се зове, за израчунавање царине, је вредност робе плаћена да би роба стигла на границу. Како је схватам царину не занима транспорт само крајња цена. На то се додаје царина и на оцарињену робу иде ПДВ. Ако продвацу није цим да издаје лажну фактуту обнда ово што каже Трокти ради.

 

Моја два искуства су овкава:

 

1. Релативно скупа књига, уредно оцарињена.

 

2. Пакет пун ципела, каишева и корсета, вредност око 120 евра, нула динара царина.

 

Питао сам тада другара који је радио, и даље ради, у управи царина на решавању спорова, како се царини ситна роба са нета, Ибеј и сл. Ибеј нема фактуру, јелте. Каже ако има фактура укупан износ (цена + транспорт + ...) је основица. Ако нема фактуре, царина процењује. Колико се сећам поменуо је и неку паушалну стопу од 20 или 25% ако се роба не царини сходно тарифама него се третира као путничи саобраћај. Односно ако није шлепер скроба па нам треба Демиан, шпедитер, него пакетић са Ибеја. Рече и да је катастрофа што се ти прописи примењују селективно, отуд и моја два примера, и што људи које раде на термилалу једноставно не раде посао. Боли их патка. Ако нас 5 наручи исту ствар имаћемо 5 различитих искустава.

 

Није знао тачно да ми каже где пише ово за лимит за нецарињење.

...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

Ja koliko znam, makar je ranije bilo tako, limit (za carinjenje) se razlikuje ako nesto porucis sa neta, i ako isto to licno unosis preko granice, kolima recimo. Za licno unosenje se nije carinilo do vrednosti od nekih 100-120 evra, tako da je uvek bilo kul cimati nekoga da ti donese nesto. Isto tako, shipping za online porudzbine se uzimao kao osnovica za carinjenje ranije, ne znam sada, ionako svake druge nedelje menjaju zakone  [8D]

Link to comment
Share on other sites

Ja koliko znam, makar je ranije bilo tako, limit (za carinjenje) se razlikuje ako nesto porucis sa neta, i ako isto to licno unosis preko granice, kolima recimo. Za licno unosenje se nije carinilo do vrednosti od nekih 100-120 evra, tako da je uvek bilo kul cimati nekoga da ti donese nesto. Isto tako, shipping za online porudzbine se uzimao kao osnovica za carinjenje ranije, ne znam sada, ionako svake druge nedelje menjaju zakone  [8D]

znači samo sve suprotno od ovoga da smatramo tačnim i gg

Link to comment
Share on other sites

cekajte sad, taman sam mislio da je sve jasno oko narucivanja, kad ono nova iznenadjenja..

 

narucio sam sat, iz jebenog japana, i shipping+posiljka je 91evro, i na to koliko sam razumeo cu platiti 10% plus pdv..kakva sad nasa posta i nas siping, kakvi bakraci, nece se valjda placati dva sipnga? :)..znam samo da se neki put prave ludi pa naplacuju neke `fiksne naknade`, i to stalno izmisljaju nekih 700, 800 kinti, ne znam odakle ta fora, nadam se da je sada ukinuta..

 

i dosada je islo da sva roba koja ide air mailom, stize na aerodromsku postu a posle u postu 6 kod zeleznicke stanice, gde je i odeljenje carine. Ako te odrape nesto nerealno, tamo treba ici i svadjati se, jer tamo bleje 3 zene otvaraju pakete i pucaju otprilike u sve STO NEMA CENU na sebi..tako da mi nije jasno ni ovo sa suplementom, sta je koji kurac davala procenu kad se vidi na fakturi vrednost?

Link to comment
Share on other sites

je l nasao neko gde je u zakonu taj prag o 50e?

http://www.rpkns.com/~rpknsco/images/stories/privredni_sistem/Carinski_zakon.pdf

 

ja sam nasao (ne mogu sad opet da nadjem :/) da shipping ulazi u carinsku vrednost, ali to nije bilo u kontekstu tog praga

 

@demian, u pitanju je neki muscletech protein sa kreatinom, taurinom, prilicno standardna stvar.. ni ja ne razumem na koju foru je lik tako izfejlovao, provericu u utorak

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

Ортаку стиго неки џехути робот курац палац из Јапана, 30-40 евра (плус шипинг, али све заједно мање од 50), није имао порезе и курце да доплати - али - платио је још неких петсто кинти за трошкове отварања пакета - ват ват ват

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

je l nasao neko gde je u zakonu taj prag o 50e?

http://www.rpkns.com/~rpknsco/images/stories/privredni_sistem/Carinski_zakon.pdf

 

ja sam nasao (ne mogu sad opet da nadjem :/) da shipping ulazi u carinsku vrednost, ali to nije bilo u kontekstu tog praga

 

@demian, u pitanju je neki muscletech protein sa kreatinom, taurinom, prilicno standardna stvar.. ni ja ne razumem na koju foru je lik tako izfejlovao, provericu u utorak

Члан 39 Закона о царини се бави утврђивањем основне цене.

 

Ортаку стиго неки џехути робот курац палац из Јапана, 30-40 евра (плус шипинг, али све заједно мање од 50), није имао порезе и курце да доплати - али - платио је још неких петсто кинти за трошкове отварања пакета - ват ват ват

Заборавио сам на то.  Мислим да наплаћују неку таксу око папирологије. Ако се сете да је наплате. И то упада у оно "селективно примењивање правила".

...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

Како сам ја сконтао то је административна такса која је, као и свака друга адм. такса, порез на будале. Наплаћују је ради процесуирања пошиљке и папирологије. Односно наплаћују таксу зато што раде свој посао, јбг. Али ако не платиш неће да ти дају пошиљку.

Цео овај топик јер наши цариници и поштански службеници не знају свој посао и то нико не санкционише. Отуд и различита искуства.

...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

pa nije da ne znaju, možda i znaju ali ih zabole :)

 

znam kad sam ja išao po neke pakete dole u glavnu poštu, pa ono je horor, gore nego u nekom napuštenom hangaru je ta "šalter sala", kapiram da ih zabole da se cimaju, jer su im i plate verovatno krš a ako ti nećeš da uzmeš paket odnesu ga deci :) mislim, ne opravdava to ništa njih, samo je igrom slučaja neki deo državne službe sa kojim eto ljudi imaju dosta kontakta, ali je u suštini u svakom segmentu tako.

Link to comment
Share on other sites

Да је тужно, јесте. Али опет шта год да је разлог, лоши услови, недовољна примања, незадовољство, резултат је исти. Осећаш као да те неко прави будалом, а не можеш ништа да урадиш. Можда сада људи крену да узимају више ствари из иностранства па се и то мало доведе у ред.

...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

USPS je PTT u US? Gled'o sam na njihovom sajtu nacine slanja i nije mi jasno sta je najobicnija posiljka paketa. Sajtovi imaju USPS slanje al su razne opcije, te priority mail, te express mail, te global expres i jos sto cuda. Koja varijanta je ekvivalent kineskom besplatnom slanju iz HK, a koja ima osnovne sigurnosne mere (tracking u Srbiji) da mi se ne "zagubi" paket u rukama carinika? Deraci-HaracLije traze 4k dinara samo za uslugu carinjenja kad mi salju posiljke preko njih.

Edited by ruralac
Link to comment
Share on other sites

Ima i USPS tracking, ali u nekoliko opcija slanja, a meni treba najjeftinija i hocu da znam koja je obicna postanska posiljka od svih njih za nesto sto znam da nece da ukradu, jer nije zanimljivo i vredno, da me kosta sto manje.

DHL i ostali su lopovi. DHL trazi 4 hiljade za pripremu carinskih papira i njihovo angazovanje i to je tek jedan deo njihovih naplata. Paketi preko njih idu u neki redovan postupak, pa carina bude veca nego preko poste, znaci i pdv je veci i moram da angazujem speditera i za 5 grama paketa jer njihov kurir donosi do carine, a ne do vrata kako treba da radi, a od carine mora spediter do mene.

Link to comment
Share on other sites

Ovim sto meni stize sa iherb.com bi trebalo da je taj USPS. Nisam 100% siguran, ali mislim da sam na ES forumu video da je neki lik pratio stanje posiljke. Za razliku od DHLa, fedexa i slicnih, ne bi placao one 'spediterske'(lopovske) usluge par hiljada din ili vise.

edit: ulete covek

Edited by primo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...