Jump to content

Letovanja TOPIC


Recommended Posts

Mi smo pretprošle godine išli na Lefkadu od 12. do 22. septembra, kolima.

Bilo vrh vrhova, more solidno toplo da je moglo da se kupa svaki dan. Gužve nigde, a vreme nas je poslužilo toliko da je samo jedan dan padala kiša - što smo iskoristili za izlet do Lefkasa.
Išlo je nas četvoro, ukupno za gorivo i putarine ~240€ ne sećam se tačno, odnosno tri puna rezervoara (Fiat croma 1.9).

Lefkada je go kurac bez kola, ali ako hoćete da se vozite svaki dan na drugu plažu zna da bude jako iscrpljujuće ako je samo jedan vozač. Mi smo prešli dodatnih ~500km na samom ostrvu.
Nemojte da napravite zajeb da u navigaciji ostavite sve tipove puteva, već samo asfaltirane, jer smo dobili neviđenu avanturu preko neke planinčine, i pritom istraumirali nekog pastira koji je izgleda prvi put video auto u životu. :)

Svakako, sve preporuke.

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Atomic said:

Nemojte da napravite zajeb da u navigaciji ostavite sve tipove puteva, već samo asfaltirane, jer smo dobili neviđenu avanturu preko neke planinčine, i pritom istraumirali nekog pastira koji je izgleda prvi put video auto u životu. :)

 

 

Ovo se i meni desilo sad kad sam isao i to su i navigacija u kolima i na telefonu pokazale isti put (kroz masline) pa sam isao 20 na sat kroz ghost town neki i koziju stazu :D

ali takodje mi deluje da je cela Grcka dosadni kurac ako si bez kola

Link to comment
Share on other sites

braco, dzaba mu dajete savete, na kraju ce da ode u Tivat, drugi dan da sobali loklnu piljarku, 5 dan da pobegne od razjarene rodbine. 

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Dule_smor said:

mogu da se kladim da je na Kipru ekstra i u oktobru za kupanje, ipak je to jebeni 33 stepen geografske sirine.

Mislim da kod Kipra to nije poenta u geografskoj širini, oni su na takvoj nekoj poziciji da vetrovi stalno duvaju ali skoro nikada nema oblaka, imaju nešto tipa 300 sunčanih dana u godini, ako ubodeš loše vreme i tada onda si baksuz baš :D Ja sam bio dosta davno, mislim 2001. godine i super je tamo stvarno, samo je moj utisak da je dosta skuplje od Grčke generalno, moguće da se to nešto promenilo u međuvremenu, ali tipa pivo u kafani je bilo 6-7 evra, kažem ne znam kakva je sad situacija. Još je bitna informacija da voze pogrešnom stranom puta te se treba privići ako si planirao iznajmljivanje kola ili drugog prevoznog sredstva. 

Meni su jonska ostrva, posebno Lefkada zaista vrh, nisam bio van sezone ali eto Atomic kaže da je njemu bilo super i tada. I za Lefkadu stvarno treba ili ići autom ili tamo iznajmiti, ako odeš samo u Nidri mogao si i u Paraliju bukvalno. 

A možeš i u Albaniju :) Šalu na stranu pošto ste me već zezali aj da dam mojih 2cents o toj prema rečima Blica i sličnih lokaciji "sa neverovatnim morem, gde je sve jeftino a ljudi maksimalno ljubazni". Dakle pošto sam bio u mestu pored Igumenice u Grčkoj (kopno preko puta Krfa) kao odlučim da napravimo jedan dan izlet u tu Albaniju malo avantura da vidimo šta i kako pa evo nekih utisaka:

- Prvi LOL je bio što je lik na granici zbog tabli "BG" mislio da smo Bugari :) generalno nikakvih problema ali treba imati u vidu da je neophodan zeleni karton i sva dokumentacija za kola (tj saobraćajna koju sam prvi put zaboravio u hotelu, a retko gde traže). Putevi u tom delu nisu auto put ali su jako dobra magistrala, lepo odrađeno i poprilično prazno. Snalaženje uz pomoć GPS-a je sasvim regularno kao i bilo gde. 

- Ja sam išao u taj da kažemo veći grad Sarande i u mesto pored njega Ksamil koji je baš ono samo plaža i sl. Generalno gledano ja gotivim Jonsko more i tamo isto tako izgleda super, plus je lepo i toplo, vidi se i na slikama, zaista mogao bi da bude raj na zemlji za odmor. E sad mogao bi a nije zato što su oni seljaci pa to više liči fazon na Budvu iz najgorih vremena - načičkane ležaljke, milijardu ljudi, ovi divljaju okolo sa gliserima i džet skijevima i slično. Ima svuda kafića, svuda ima wifi koji je ok do onog momenta kad ne dođe baš milion ljudi na plažu pa nema šanse da izdrži. Cene u kafićima/restoranima su da kažemo otprilike oko 20-30% jefitnije nego u Grčkoj ali nije to sad nešto dramatično. Svi primaju evre, ali ne vraćaju kusur u evrima već u njihovim tim lecima ili kako se već zove, a nekad ima i poneko hoće da te zavrne za kurs i slično, meni se desilo, sad možda je izuzetak. Od turista su tu uglavnom Šiptari, najveći broj lokalnih ali i jedan veliki broj sa Kosova, što sam zaključio na osnovu RKS tablica na kolima. Ima nešto Makedonaca, što njihovih što ovih originalnih, ovih "naših" iz Bujanovca i sl i Bosanaca. 

- Nikakvih problema nema, nas gledaju kao što bi mi odavde gledali turistu Bugarina ili Rumuna, dakle nit specijalno dobro nit specijalno loše, ako mogu da ti uzmu pare uzeće ako ne juri nekog drugog. Generalno taj deo su uglavnim hrišćani, video sam nekoliko crkava i grobalja sa krstovima, a svuda ima da se kupe magneti sa Nene Terezom i sl. Jedino što mi je nekako ostalo kao utisak jeste da svuda gde čuješ muziku je neka domaća, rekao bih nešto kao narodnjaci njihovi, bukvalno nema nigde da čuješ neki pop strani ili tako nešto. Mislim verovatno može da se iskopa neko mesto ali baš je onako predominantno ta domaća njihova muzika.U suštini ne bih preporučio za odlazak, isto kao što ne bih preporučio ni Crnu Goru, ali ima svojih nekih kvaliteta, pre svega to što je more jako lepo. Evo i par slika da vidite:

Spoiler


 

CRMJmJu.jpg

jPMPz2V.jpg

 

sRsYaVj.jpg   huygBL1.jpg

SWTpiNJ.jpg

 

 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Dule_smor said:

Ahaha, ali uzece mi na granici rakiju!

A ovo za puteve ne znam koju navigaciju sam tad koristio, ali znam da je prosle godine put kod Bora obelezen kao zut magistralni odjednom na pola presao iz asfaltnog u zemljani, tri smrti...

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 

Ma kakva bre kiša ludi čoveče. Ja inače letujem praktično isključivo u septembru svake godine.

Rodos je sigurica varijanta da čak nimalo kiše nećeš videti pa čak i da odeš u oktobru. 

Krit je isto odličan za septembar, u koji god grad da se zaputiš.

Na obe destinacije ako ne ideš preko agencije možeš preko Atine avionom (bgd - atina bilo čime, jat, olympic, aegian pa iz atine olympic-agean nadalje).

Majorka je isto dobar izbor, meni se lično više dopada jer je uređenija, bolji su putevi, rent a carom možeš lagano celo ostrvo da obiđeš itd. Isto kul za septembar.

Malta ima jeftine karte avionom trenutno preko Jata, jedino što nisam siguran za Maltu kao Maltu koliko je kul zbog plaža i tako toga, a i nije ni jeftina.

Link to comment
Share on other sites

Za Maltu cu da vidim, ide rodjaka sad pa taman da prenese utiske. A za Rodos i Krit znam da se pricali da stalno duva jak vetar pa sam mislio da je hladnije more u septembru. Majorka i Ibiza mislim da su malo skuplje, a i sepmtebar je recimo najkisovitiji mesec po onoj godisnjoj raspodeli padavina tamo?

 

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Dule_smor said:

Za Maltu cu da vidim, ide rodjaka sad pa taman da prenese utiske. A za Rodos i Krit znam da se pricali da stalno duva jak vetar pa sam mislio da je hladnije more u septembru. Majorka i Ibiza mislim da su malo skuplje, a i sepmtebar je recimo najkisovitiji mesec po onoj godisnjoj raspodeli padavina tamo?

 

nisi penzioner, jak vetar duva pa je hladno more, moš' misliti! 

prvo, rodos ima i "uvek mirnu" stranu pored one gde je "uvek vetar" drugo voda u septembru "ne može" da bude hladna. 

Krit je toliki da je glupo reći da "uvek duva vetar" kad je površinski k'o Crna Gora, naći ćeš neko mesto gde nema vetra :))

Meni je na Majorci npr more bilo neprijatno toplo u popodnevnim satima, prepodne je bilo "normalno toplo". To je sve individualno ofc, ali daleko od toga da je hladno.

Ja nisam video dana kiše tamo tada, naravno ne znači da ne pada ali koliko znam i njima sezoana praktično traje i tokom celog oktobra.

 

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Dule_smor said:

ok, onda sam ja nobina i malena sisica :D nista, rasmislicu jos, ima vremena...igore, prcicu te nho!

ne kažem da si malena sisica, ali možda samo da se informišeš u smislu šta su "vetrovi". ti sad možda zamišljaš neke uragane tamo, otkud znam, nije to ništa vanredno - duva vetar kao što inače duva na moru nekad, samo sa te jedne strane rodosa duva manje više uvek, sa druge ne duva nikad. npr meni je to genijalno jer, kao što sam pisao već, na vrhu Rodosa u samom glavnom gradu imaš plažu koja ide polukružno i onda sa jedne strane more sa talasima sa druge mirno nikad mirnije a na razdaljini od 10 metara.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Dule_smor said:

Trying is the first step towards failure!

Nista, znaci nekih 7 dana na Majorci ili Ibizi sa oblilaskom Barselone u povratku par dana i to je to, vidimo se u Prcnju!

bolje majorka nego ibica ali da, nije ti loš taj koncept sa obilaskom barselone, ofc ako imaš dovoljno keša za trajekt/avion Majorka-Barselona.

U teoriji možeš i da ideš Costa Brava ili Valensija i ta regija pa obilazak Barselone, biće i povoljnije a i logistički lakše.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...