Jump to content

Eksplozija u fabrici municije Prvi Partizan UE


brue

Recommended Posts

Poginulo šest radnika u eksploziji

4. septembar 2009. | 00:01 | Izvor: B92

Užice -- U eksploziji u fabrici municije "Prvi partizan" u Užicu sinoć poginulo šestoro ljudi, izjavio pomoćnik ministra policije za vanredne situacije Predrag Marić.

10011575104aa03d8fdff1e011136397_extreme.jpg

"Na žalost, primili smo vest od vatrogasnih ekipa da je pronađeno šest tela. U ovom trenutku lekar je unutra i očekujemo da on konstatuje da su lica preminula od eksplozije", rekao je Marić. On je kazao da ima i povređenih koji nisu u životnoj opasnosti.

Marić je rekao da je požar potpuno lokalizovan tako da nema opasnosti od daljeg širenja i dodao da se ne očekuje da će se broj žrtava povećati.

“Remont fabrike obavljen pre 14 dana”

Direktor Prvog partizana Dobrosav Andrić je rekao za B92 da ne veruje da je razlog eksplozije u procesu proizvodnje.

Kako je naveo, pre svega dve nedelje obavljen je kompeltan remont fabrike. Andrić je naveo da i radnici koji rade u pogonima imaju veliko iskustvo i svi su obučeni za rad sa eksplozivnijm sredstvima. Kako je rekao, njemu nije jasno šta bi mogao biti uzrok.

Fabrika sa dugom tradicijom

Fabrika municije Prvi partizan se bavi proizvodnjom municije već 80 godina, počev od 1928. godine kada je i osnovana. Ta fabrika snadbeva municijom vojsku i policiju Republike Srbije, a takođe i mnoge armije sveta. PPU proizvodi i sportsku i lovačku municiju koja se prodaje na svim kontinentima. Fabrika ima tri proizvodna pogona i zapošljava više od 600 radnika, pa je samim tim i veoma važan činilac u privredi regiona jugozapadne Srbije.

U Fabrici su pravljene i lovačke puške, jednocevne i dvocevne kalibra 12, 16 i 20 i lovačke čaure za bezdimni barut. Za potrebe države pravljene su vojničke puške kalibra 7,9 mm; prepravljane vojničke puške i proizvođena municija za državni pištolj kalibra 9 mm.

Od 1947. godine fabrika radi pod imenom Prvi partizan. U periodu posle Drugog svetskog rata fabrika je nastavila da razvija proizvodnju ostalih kalibara streljačke municije, a takođe i municije za komercijalno tržište.

E sad, pošto sam do pre nekih sat vremena čekao da čujem da li mi je od kuma devojka živa ili ne, i da živim na 100 m od fabrike, a da ljude koje zanima informišem iz prve ruke šta je iza ovoga ustvari, a ne ovo što se proseravaju političari i direktor dotičnog preduzeća, evo ukratko:

sistemi zaštite o kojima pričaju su kao i sve u ovoj zemlji - go kurac

Ova slika je govno, jer je iza nje brdo, gde je u stvari fabrika. Ljudima treba i po 10-15 min peške da od ulaza u brdo, kroz tunele, dođu do svog radnog mesta.

U fabrici ljudi rade po 10-15 godina, prijavljeni preko studentske, a sto znaci da: ne da nemaju beneficirani radni staž, nego im se za god dana računa rad od 9 meseci. Za to su plaćeni sa oko 18k dinara.

Pre par nedelja im je potureno da potpisu zajednicku Molbu preduzeću da oni,radnici, traže da rade po 12 sati.

Radnika, a pogotovo mašina, nema dovoljno, te one koje rade, da bi se ispunile norme, rade non stop, a što znači da se mašine koje pakuju municiju konstantno pregrejane.

Kako bi nadoknadili radnike, uzimaju decu od po 19 god da, neadekvatno obučeni i sa nedovoljno iskustva, rade poslove u takvoj fabrici.

Za sada je 6 poginulih, ali je upravo sleteo helikopter. Nadam se da nije tu da bi odvezao nekog povređenog (jer bi to značilo da je neko u kritičnom stanju), već da je samo došlo ono mudo od ministra, il neko njemu blizak.

Link to comment
Share on other sites

Smrdi mi tvoj post. Manjak ljudstva, loshi uslovi i male plate, a firma izvozi best-buy municiju shirom sveta. Gugl mi je izbacio od pada slobe nula rezultata o shtrajku u ovoj fabrici. Zashto, kada je ovo najidealnija moguca situacija za shtrajk?

Jbte, kakav ti logicki sklop imas u glavi. Postoji nekad nesto sto moras, a pogotovo kad imas decu. Izmedju ostalog i da radis u govnavim uslovima.

Link to comment
Share on other sites

Nemoj Brue da se ljutis ali i meni je odma palo na pamet lopovluk tj. uvek mi to prvo padne na pamet kad cujem da je neki magacin/fabrika izgorela. Jos vise ako ima veze sa naoruzanjem. Ali ti verujem da su uslovi za rad stravicni, ali na drugu stranu znam neke price od nasih oruzara i iz nase fabrike ovde u Kragujevcu pa cu ipak da zauzmem suzdrzan stav i samo kazem, laka im zemlja i saucesce njihovim porodicama.

Ljudi se dele na optimiste i one koji znaju bolje.

Link to comment
Share on other sites

nekako sam i znao da je tako kad sam jutros procitao vest na b92 -- da sistem zastite na postoji i da nadlezne boli kurac za radnike koji rade kao psi za 200e jer imaju decu kuci. standardna prica kao i svuda u srbiji

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

to sam i ja znao chim sam video naslov teme

ja sve tako znam!

glupa srbija, standard

gari idi napij se

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

Jbte, kakav ti logicki sklop imas u glavi. Postoji nekad nesto sto moras, a pogotovo kad imas decu. Izmedju ostalog i da radis u govnavim uslovima.

Jbte, kakav ti logichki sklop imash u glavi. Postoji neshto shto ne smesh da radish kad imash decu, a to je da stavljash glavu u torbu za 18 hiljada.

btw

Rezultati istrage pokazali su da je gušenje ugljen monoksidom uzrok smrti sedmoro radnika užičke fabrike "Prvi partizan", a eksplozije - ljudski faktor i da je zbog toga uhapšeno pet osoba zaposlenih u tom preduzeću, izjavio je danas zamenik premijera i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić.

"Na osnovu rezultata istrage uhapšeno je petoro zaposlenih zbog osnovane sumnje da su izvršili teško delo protiv opšte sigurnosti u vezi sa krivičnim delom izazivanja opšte opasnosti", rekao je Dačić Tanjugu.

Ministar je precizirao da je petoro zaposlenih osumnjičeno da se nisu pridržavali mera zaštite na radu i da "nisu poštovali uputstva o manipulisanju barutom", koje je , kako je rekao, dovelo do smrti radnika i uništenja imovine.

U nesreći, koja se u "Prvom partizanu" dogodila u četvrtak uveče, u četiri eksplozije poginuli su Svetlana Đurić, Jasmina Ostojić, Gordana Đokić, Biljana Luković, Vida Terzić, Dragan Milovanović i Jelena Lončarević, a lakše je povređeno 14 radnika.

Ostaje pitanje da li su to radili po nalogu, u kojem sluchaju je firma najebala, ili su krshili pravilnik o radu na svoju ruku.
Link to comment
Share on other sites

loshe... ne znam da li ste videli, ali u avgustu je roknulo mashinsko odeljenje jedne od najvecih hidro centrala u svetu - Sajeno-sushinske. A sve zbog toga shto je dupe zinulo za pare, tehnika se ne odrzava poshto je kriza i skracuju se troshkovi itd. Turbina od 80 tona je letela po mashinskom odeljenju :/

А в чем сила, брат?

Link to comment
Share on other sites

Nisam siguran, ali mislim da oni nemaju pravo na štrajk. Oni su namenska industrija pod vojnom ingerencijom, a za vojsku znam sigurno da joj je eksplicitno ukinuto pravo na štrajk, do skora je bilo i pandurima pa su im ipak popustili...
Sad sam proverio sa drugarom koji radi kao civil u "Momi Stanojlovicu", taj zakon zaista postoji i primenjuje se i na civilna lica koja su tu zaposlena. Ali oruzhari iz kragujevachke Zastave su shtrajkovali devedeset osme, dve hiljade trece i dve hiljade sheste. Ako su svi slozhni ne mogu im nishta, ipak nije ovo 19. vek da jurishaju konjicom na shtrajkache.
Link to comment
Share on other sites

Jbte, kakav ti logichki sklop imash u glavi. Postoji neshto shto ne smesh da radish kad imash decu, a to je da stavljash glavu u torbu za 18 hiljada.

Ma u pravu si potpuno...svi ljudi koji rade na ovakvom tipu posla, namenskoj, u rudnicima, u hemijskoj industriji, livnicama, su u stvari poptuni debili i iz zajebancije ili nesposobnosti rade tu, umesto da odu i rade nesto drugo sto tako obilato nude na trzistu rada... Ko ih jebe.

Link to comment
Share on other sites

Ma u pravu si potpuno...svi ljudi koji rade na ovakvom tipu posla, namenskoj, u rudnicima, u hemijskoj industriji, livnicama, su u stvari poptuni debili i iz zajebancije ili nesposobnosti rade tu, umesto da odu i rade nesto drugo sto tako obilato nude na trzistu rada... Ko ih jebe.

Naravno da ljudi ne zhele da rade na tim mestima, vec ih je muka naterala. Ali ti prichash o ljudima koji deset godina rade za sitne pare (zvanichna statistika kazhe da je prosechna plata na teritoriji opshine Uzhice sredinom 2007. bila 28 hiljada). Zashto se ti ljudi nisu izborili za bolje uslove, vece plate? Zbog iste priche koju ti meni sada prodajesh: ima vishe ljudi nego posla, ili cesh cutati i raditi ili letish napolje. Za to vreme shefovi zgrcu profit, i tako dok neko ne plati glavom.

Ja se nadam barem jednoj stvari u ovoj tragediji, a to je da ce da privuche pazhnju na problem neposhtovanja procedura u radu koje su kod nas praktichno nepostojece, i da se ovakve tragedije vishe ne dese.

Edited by cali
Link to comment
Share on other sites

Za to vreme shefovi zgrcu profit, i tako dok neko ne plati glavom.

nista to sto je neko platio glavom nece promeniti...

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

Naravno da ljudi ne zhele da rade na tim mestima, vec ih je muka naterala. Ali ti prichash o ljudima koji deset godina rade za sitne pare (zvanichna statistika kazhe da je prosechna plata na teritoriji opshine Uzhice sredinom 2007. bila 28 hiljada). Zashto se ti ljudi nisu izborili za bolje uslove, vece plate? Zbog iste priche koju ti meni sada prodajesh: ima vishe ljudi nego posla, ili cesh cutati i raditi ili letish napolje. Za to vreme shefovi zgrcu profit, i tako dok neko ne plati glavom.

Nista ti ja ne prodajem pricu, a ti razmisli sta se dogadja u fabrici gde gro ljudi radi preko studentske, dele se ugovori za radna mesta samo za odredjene, teraju se ljudi da potpisu kvazi peticije da traze da vise rade, za mladjariju novu sto dodje nije obezbedjena adekvatna obuka itd itd. Sa druge strane moraju da se izmire narudzbe municije, pa i ako je malo povruce od masina koje se ne gase skoro nikad, a zastita im je parce lima preko (domaci pronalazak za zastitu da barutna prasina ne padne na vreo deo) i nalaze se ispod par tona baruta, boze moj, sta da se radi. Vazno da dobiju plaketu za the best of fabriku od Sutanovca, i da zajedno on i rukovodstvo odu npr. do Mackata na jagnjetinu. Jel sad smrdi? Il ces i dalje da furas pricu sto se nisu izborili? Sto se ti nisi izborio, zajedno sa mnom i jos 9 miliona imbecila (manje par desetina hiljada) da zivimo u normalnijoj drzavi?

I sad ce ovih pet jadnika da predstave kao Gargamele ili neodgovornu stoku, a ona majumuncina Andric, direktor, daje zadnjih 3 dana izjave u kojima bezocno laze. I to ce mu proci, no frks.

A da, svi oni sto sam ih pomenuo u prethodnom postu, rade mesecak dana a onda odu na bolje radno mesto. Ko bi vise od toliko radio npr u rudniku. Jos za malu platu. Eto, sta cu, ja pricam o mazohistickim idiotima koji eto, ponvaljam, iz zajebancije rade to po nekoliko godina, desetina godina, ili ceo zivot. Ma np, potpuno si u pravu. Power to the ppl.

Link to comment
Share on other sites

Brate, koliko si ogorchen..

Mada, shta ima ja da ti pricham. Ako ti ne smeta da ljudi poput Andrica grade vikendice na Zlatiboru dok ga ti primash u dupe za minimalac i mislish kako si srecan shto si u toj poziciji, nece ti se nishta promeniti na bolje.

Ja ne pristajem na takvo obezvredjivanje.

Ali ajde da prichamo konkretno. Shta po tebi sad da rade ljudi u Prvom Partizanu? Stisnu zube, nazad na posao i nedeljom u crkvu da se mole Bogu da sledeca nesreca ne bude u njihovom sektoru?

Link to comment
Share on other sites

dok ga ti primash u dupe za minimalac i mislish kako si srecan shto si u toj poziciji

Aj priznaj lepo da su te kao malog ispustili na glavu :)

Da ti i ja radimo tamo, verovatno bi strajkovali. Ali, posto pricamo o ljudima koji iz razlicitih pobuda tamo rade, dal zbog dece, cisto nedostatka para ili sta vec, i da su SVI zamenljivi, po oceni rukovodstva, sa decurlijom koja tek zavrsi srednju ili sa nesrecnima koji su izgubili posao, tja nase prevare zvana "studentska" i "omladinska" zadruga, strajka nije bilo. Ali, bar ja NE PRICAM o tome da su ti ljudi toliki imbecili da misle da su srecni sto tu i na takav nacin rade (osim ako se moj sarkazam prethodnih postova cita bukvalisticki), za razliku od tebe.

Strajk, da. Samo sto vidim da ne mozes uopte da ukacis sto ga nije vec bilo.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...